eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieProgramy › Aplikacje mobilne, czyli bałagan w komórce

Aplikacje mobilne, czyli bałagan w komórce

2017-03-20 11:09

Aplikacje mobilne, czyli bałagan w komórce

Cyfrowy bałagan © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Pojemność naszych urządzeń mobilnych ciągle rośnie. Nie jest więc niczym zaskakującym, że instalujemy na nich coraz większą ilość różnego rodzaju aplikacji. Ten cyfrowy galimatias, który niejednokrotnie gości na naszym smartfonie czy tablecie, nie jest jednak zjawiskiem pozytywnym. Eksperci Kaspersky Lab ostrzegają, że urządzenia zaśmiecone niepotrzebnymi programami są bardziej podatne na zagrożenia ze strony cyberprzestępców. Aplikacje mobilne, a zwłaszcza ich nadmiar, mogą zmniejszać nasze bezpieczeństwo.
Badanie zrealizowane przez Kaspersky Lab dowiodło, że na urządzeniu przeciętnego użytkownika co rusz pojawiają się nowe aplikacje mobilne. Średnio instalujemy 12 nowych programów miesięcznie, jednocześnie usuwając 10 innych, co oznacza, że co 30 dni pamięć urządzenia obciążana jest dwoma dodatkowymi programami. Duża ilość aplikacji to większe ryzyko cyfrowego zaśmiecenia, któremu przeciwdziałać można poprzez właściwe zarządzanie zainstalowanym oprogramowaniem. Niestety. Badanie ujawnia, że o porządek i regularne odświeżanie swoich urządzeń dba tylko 55% badanych. Pozostali tkwią w bałaganie.

Powyższe wyniki zostały ujęte w najnowszym raporcie „Cyfrowy śmietnik i związane z nim zagrożenia” - opracowaniu powstałym w oparciu o:
  • wiedzę pozyskaną w przeprowadzonej na terenie 17 krajów ankiecie,
  • analizę statystyczną opartą o chmurę Kaspersky Security Network
  • przeprowadzony przez wewnętrznych testerów Kaspersky Lab eksperyment dotyczący wydajności aplikacji

Coraz większe sterty śmieci zalegających na współczesnych urządzeniach sprawiają, że uaktualnianie aplikacji oraz usuwanie niepotrzebnego oprogramowania staje się koniecznym narzędziem w walce z cyberzagrożeniami, które poprzez słabe punkty w aplikacjach przenikają do urządzeń. Badanie dowodzi jednak, że w ponad jednej czwartej przypadków (28%) użytkownicy aktualizują aplikacje mobilne tylko wtedy, gdy są do tego zmuszeni, a w 10% przypadków unikają tego za wszelką cenę.

Jednym z głównych zagrożeń jest to, że aplikacje mobilne same z siebie mogą narazić na ryzyko dane i urządzenia użytkowników. Kaspersky Lab ustalił, że spośród 100 aplikacji dla systemu Android, jakie mogą być zarządzane przez użytkowników (tj. instalowane i usuwane), 83 posiada dostęp do poufnych informacji swoich właścicieli, takich jak kontakty, wiadomości i dane, a nawet może wykonywać połączenia telefoniczne i wysyłać SMS-y.

Dodatkowo wyniki uzyskane dzięki chmurze Kaspersky Security Network pokazują, że wiele aplikacji działa w tle bez zezwolenia posiadaczy urządzeń. Podczas testów obejmujących reprezentatywną próbkę 66 popularnych aplikacji dla Androida okazało się, że 54 z nich uruchamiały się automatycznie w tle — użytkownicy nawet nie musieli ich aktywować — zużywając średnio 22 MB transferu danych dziennie bez żadnej interakcji ze strony użytkownika. Ustawienia aplikacji dają użytkownikom pewien stopień kontroli nad tym, do czego aplikacja może uzyskać dostęp i z czym może się komunikować na urządzeniu. Jednak z badania wynika, że tylko 40% osób świadomie dopasowuje ustawienia każdej aplikacji na swoim smartfonie. Co więcej, tylko 32% użytkowników potrafi zrezygnować z instalacji aplikacji mobilnej, jeśli nie odpowiadają im warunki licencji.
Użytkownicy narażają swoje urządzenia i dane na zagrożenia, ponieważ nie dbają o nie poprzez wykonywanie prostych i podstawowych działań obejmujących aktualizowanie oprogramowania i aplikacji oraz usuwanie zbędnych narzędzi, dostosowywanie ustawień oraz odinstalowywanie nieużywanych aplikacji. Wzrost zaśmiecenia cyfrowego na naszych urządzeniach oznacza, że coraz bardziej zaniedbujemy konserwację takich aplikacji. Niestety postępujemy tak ze szkodą dla siebie, ponieważ tego rodzaju zaniechania mogą prowadzić do szeregu problemów, takich jak nieprawidłowe działanie urządzenia, krótsza żywotność baterii oraz infekcje szkodliwym oprogramowaniem. Aplikacje mobilne mają dostęp do najbardziej poufnych i osobistych danych, jakie posiadamy na naszych urządzeniach. Niestety użytkownicy często nie są świadomi, że udostępniają takie dane. Dlatego zalecamy uporządkowanie swojego cyfrowego środowiska. Tak jak czysty, niezagracony pokój pozwala tchnąć świeżą energię do domu i życia, niezagracony komputer czy smartfon oznacza przyjemniejsze i, co istotne, bezpieczniejsze korzystanie — powiedział Andriej Mochola, szef działu odpowiadającego za rozwiązania dla konsumentów, Kaspersky Lab.

fot. mat. prasowe

Sekretne życie aplikacji

Aż 96% aplikacji uruchamia się bez wiedzy użytkownika


Aby zapobiegać zaśmieceniu cyfrowemu i chronić swoje prywatne dane, Kaspersky Lab zaleca użytkownikom, aby podjęli następujące działania:
  • Zorientuj się, co przechowujesz i gdzie to trzymasz — poświęć trochę czasu na przejrzenie swoich urządzeń i zorientowanie się, jakie informacje są przechowywane w określonych aplikacjach i plikach.
  • Przeprowadź „wiosenne porządki” na swoim urządzeniu — przeznacz czas na uporządkowanie swojego cyfrowego środowiska, regularnie usuwając i odświeżając informacje przechowywane na Twoich urządzeniach.
  • Aktualizuj oprogramowanie i aplikacje mobilne — uaktualnienia należy instalować natychmiast po ich pojawieniu się.
  • Stosuj wyspecjalizowane oprogramowanie — narzędzia do usuwania zbędnego oprogramowania, np. to zintegrowane z flagowymi rozwiązaniami bezpieczeństwa firmy Kaspersky Lab, skanują wszystkie aplikacje, które są zainstalowane na urządzeniu, zaznaczając te, które stanowią potencjalne ryzyko lub są rzadko używane.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: