eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polscy seniorzy mają inne potrzeby niż myślisz

Polscy seniorzy mają inne potrzeby niż myślisz

2017-03-19 00:35

Polscy seniorzy mają inne potrzeby niż myślisz

Seniorzy cenią sobie czas wolny © Patrizia Tilly - Fotolia.com

Jak jawią się opinii publicznej polscy seniorzy? Jako panie z posiwiałą głową, bawiące się z wnukami? A może jako panowie o lasce, rozwiązujący krzyżówki przed telewizorem? Jeżeli taki właśnie schemat mamy w głowach, powinniśmy go zweryfikować. Okazuje się bowiem, że Polacy 65+ nie dość, że widzą samych siebie zgoła odmiennie, to i po prostu są inni. Zmiany, jakie zachodzą w postawach polskich seniorów, obnaża wyraźnie zlecone przez Senior Apartments badanie "Współcześni seniorzy, Polska 2017".

Przeczytaj także: Ponad połowa seniorów wspiera swoje dorosłe dzieci

Żyjemy coraz dłużej. Seniorzy wchodzący w tzw. „trzeci wiek”, czyli osoby po 65 roku życia, mają w perspektywie co najmniej 20 lat życia. I co najważniejsze - wcale nie czują się starzy. Nierzadko wręcz nie pasują do utrwalonych wyobrażeń dzisiejszych czterdziestolatków, którzy starsze pokolenie widzą częstokroć wyłącznie w roli babć i dziadków. Dla wielu z nich emerytura to pierwszy w życiu okres, w którym mogą skupić się na sobie i realizacji planów. Problem polega więc na tym, że reszta społeczeństwa, w tym też ich dzieci, często nie zauważają ogromu zmian, które zaszły w sferze aspiracji i potrzeb współczesnych seniorów. Z drugiej strony trzeba też przyznać, że i osoby 65+ nie są całkiem pozbawione stereotypowego myślenia.

Stereotyp nr 1. Polscy seniorzy są najszczęśliwsi, gdy zajmują się wnukami


W życiu nieuchronnie nadchodzi czas, kiedy nasza mama i tata stają się babcią i dziadkiem. Dorosłe dzieci są wręcz przekonane, że pojawienie się wnuków to największa przyjemność, jaka spotyka ich emerytowanych rodziców. Tak sądzi niemal co czwarte dziecko dzisiejszych dziadków. Tymczasem, polscy seniorzy - owszem - kochają swoje wnuki i lubią spędzać z nimi czas, ale tej przyjemności nie wymieniają na pierwszym miejscu. Wskazuje na nią zaledwie 12,4% badanych. Tym, co cenią sobie bardziej jest wolny czas (14,8%) i lektura (12,8%).

fot. Patrizia Tilly - Fotolia.com

Seniorzy cenią sobie czas wolny

Bardziej niż zajmowanie się wnukami (12,4%) seniorzy cenią sobie czas wolny (14,8%) i lekturę (12,8%).


Stereotyp nr 2. Polscy seniorzy nudzą się na emeryturze


Okazuje się, że polscy seniorzy wcale nie obawiają się nadmiaru wolnego czasu i nudy tak bardzo, jak się ich dzieciom wydaje. Dzieci dwa razy częściej wskazywały ten aspekt emerytury, jako jej istotny mankament. Co zatem seniorzy zamierzają robić na emeryturze? Rozwijać się! Na hasło „na emeryturze chciałabym/chciałbym nadal się rozwijać” zdecydowanie „tak” odpowiedziało blisko 40% seniorów. O takiej potrzebie seniorów i to tak mocno zaakcentowanej wiedziało niespełna 20% ich dzieci. Wygląda na to, że nie doceniamy pokolenia 65+. Najwyraźniej seniorzy wcale nie mają zamiaru popaść w „stereotypową” bezczynność, czy żyć jedynie życiem swoich dzieci i wnuków. Pojęcie „rozwijać się” jest bardzo pojemne. Może oznaczać studia na uniwersytecie trzeciego wieku, podróżowanie, zawieranie nowych znajomości, wspólne wyjścia do kina i teatru oraz inne, mniej typowe i do tej pory niezrealizowane pasje. W każdym przypadku oznacza to jednak, że chcieliby przede wszystkim zrobić coś dla siebie samych.

Stereotyp nr 3. Powinnością rodzica jest wspierać finansowo swoje dorosłe dzieci


Okazuje się, że polscy seniorzy sami również wpadają w pułapkę stereotypowych wyobrażeń o swoich powinnościach względem młodszego pokolenia. Przeważająca większość, bo ponad 68% seniorów jest zdania, że mają obowiązek pomagać dzieciom. Tymczasem dzieci… wcale aż tak bardzo tego od nich nie oczekują! Jedynie niespełna 20%, czyli mniej niż co piąty czterdziesto- czy pięćdziesięciolatek jest zdania, że wsparcie finansowe ze strony rodziców wpisuje się w tradycyjne międzypokoleniowe zobowiązania. Na pytanie, jak emeryt powinien wykorzystać zgromadzony przez całe życie majątek, aż 76% dzieci odpowiada bez wahania „na własne potrzeby”. Póki co jedynie 1/3 seniorów jest gotowa postawić swoje potrzeby (finansowe) na pierwszym planie, stawiając na samorealizację. Jednak stosunkowo duży odsetek wahających się seniorów (26,8%), tzn. tych, którzy nie mają pewności, co należy w takiej sytuacji zrobić, pozwala postawić tezę, że znajdujemy się w przełomowym momencie, kiedy przewartościowaniu ulegają dotychczasowe wzorce zachowań, a seniorzy wybijają się na niezależność.

Badanie „Współcześni seniorzy, Polska 2017” dostarcza znacznie więcej danych, pokazujących jak mocno trwamy w utrwalonych tradycją wyobrażeniach o pokoleniu 65+Nie dostrzegamy, że potrzeby i aspiracje seniorów ewoluują na naszych oczach. To coraz bardziej aktywna grupa społeczna, coraz bardziej świadoma, że podobnie, jak w innych krajach Europy, będzie miała wpływ na rynek produktów i usług. Seniorzy potrzebują dobrze sprofilowanej oferty: jeśli smartphone to z czytelnym dużym ekranem, jeśli podróże, to niskopodłogowymi autokarami, jeśli mieszkanie, to bez barier architektonicznych, gwarantujące dostęp do szerokiego wachlarza usług, niezależność i bezpieczeństwo.

Informacje o badaniu
W materiale wykorzystano dane pochodzące z badania „Współcześni seniorzy, Polska 2017” przeprowadzonego przez Biostat na zlecenie firmy Senior Apartments, w styczniu 2017 (badanie zrealizowane metodą CATI na ogólnopolskiej próbie 500 respondentów: 250 osób w wieku 65+ i 250 osób w wieku 40-59 lat).

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: seniorzy, emerytura, życie na emeryturze

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: