eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › 13 aplikacji, które blokują konto na Instagramie

13 aplikacji, które blokują konto na Instagramie

2017-03-17 00:40

13 aplikacji, które blokują konto na Instagramie

Wabikiem oszustów była obietnica zwiększenia polubień © gustavofrazao - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Masz konto na Instagramie? Chroń się przed czyhającymi na ciebie zagrożeniami. A tych wcale nie jest mało. Eksperci ESET przejrzeli ofertę sklepu Google Play i znaleźli w niej aż 13 złośliwych aplikacji przygotowanych z myślą o "instamaniakach". Celem cyberprzestępców stojących za fałszywym oprogramowaniem jest kradzież loginów, dzięki której handel lajkami, komentarzami i liczbą followersów stoi przed nimi otworem.
Wszystkie z 13 złośliwych aplikacji wykryto w ofercie sklepu Google Play. W każdej z nich ukryte było zagrożenie zidentyfikowane jako Android/Spy.Inazigram. Do momentu zgłoszenia problemu Google Play doczekały się one aż 1,5 mln pobrań. Wabikiem stosowanym przez oszustów była obietnica zwiększenia polubień, komentarzy oraz liczby obserwujących konto na Instagramie.

Technika stosowana przez cyberprzestępców także była jednakowa dla wszystkich 13 programów. Każdy wyświetlał użytkownikowi fałszywy ekran logowania na konto na Instagramie. Wprowadzane tam dane były kierowane na serwer wykorzystywany przez oszustów, a użytkownik otrzymywał informację o błędzie logowania spowodowanym użyciem nieprawidłowego hasła.

Wiele wskazuje na to, że opracowując szkodliwe aplikacje, cyberprzestępcy bazowali na modelu biznesowym, w którym chodzi o sprzedaż innym użytkownikom posiadającym konto na Instagramie nowych lajków, komentarzy, czy obserwujących. Przejęte przez cyberprzestępców profile dają również możliwość rozsyłania wiadomości spamowych czy wyświetlania reklam. Nie wspominając już o utracie prywatności – przejmując konto oszust zyskuje dostęp do prywatnych zdjęć i filmów danego użytkownika.

fot. mat. prasowe

Aplikacje kradnące dane logowania do Instagrama

Celem cyberprzestępców jest najprawdopodobniej handel polubieniami.


Kamil Sadkowski, analityk zagrożeń z firmy ESET, radzi co zrobić, jeśli zainstalowałeś jedną z zainfekowanych aplikacji:
  1. Jeśli pobrałeś jedną z zainfekowanych aplikacji, usuń ją. Aby odinstalować aplikację, należy wejść w Menedżera aplikacji i ręcznie ją usunąć.
  2. Jeśli podejrzewasz, że ktoś może korzystać z Twojego konta na Instagramie, zmień hasło do logowania. Jeśli korzystasz z tego samego hasła do logowania w różnych serwisach, również je zmień.
  3. Zainstaluj aplikację antywirusową posiadającą funkcję antyphishing, która chroni przed próbami wyłudzenia danych.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: