eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 9/2017

Europa: wydarzenia tygodnia 9/2017

2017-03-04 23:06

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 8/2017

  • Biała Księga o przyszłości Europy. KE zaprezentowała pięć scenariuszy reform UE i ułożenia współpracy w gronie 27 państw (po brexicie). W dokumencie przewiduje się zarówno rozluźnienie integracji, UE wielu prędkości, jak i federację. Oznacza to, że KE oddała pod dyskusję kilka modeli od ograniczenia integracji tylko do jednolitego rynku po federalistyczną Unię. Ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i Francji poparli propozycje reform wzmacniających UE, które zostały przedstawione przez Komisję Europejską. Oznacza to, że chcą, aby UE była czymś więcej niż rynkiem wewnętrznym. Rząd Bułgarii zdecydowanie sprzeciwił się wyodrębnieniu w UE krajów "peryferii" i "bazy" Unii Europejskiej, odrzuca rozwój UE w formie dwóch czy kilku prędkości.
  • Francuski PSA przejmuje europejską część koncernu General Motors. Umowa przewiduje przejecie marki Opel i Vauxhall). Jak wiadomo PSA oferuje takie marki jak Peugeot, Citroen, DS i planowana transakcja przesunie francuska firmę na drugie miejsce wśród europejskich koncernów motoryzacyjnych, tuż za niemieckim Volkswagenem. PSA zostało w 2014 roku wykupione przez władze Francji i chińską firmę motoryzacyjną Dongfeng Motor. W Polsce General Motors Manufacturing Poland (GMMP) zatrudnia ok. 4,1 tys. osób. W skład spółki wchodzą trzy zakłady: fabryka samochodów osobowych w Gliwicach, zakład produkcji silników w Tychach oraz zlokalizowane w Tychach Centrum Usług Wspólnych.
  • Bezpieczeństwo energetyczne w UE. Będzie obowiązek informowania przez państwa członkowskie Komisji Europejskiej o planach zawarcia umów dotyczących dostaw ropy i gazu z krajami trzecimi.
  • Bezrobocie w UE. WG Eurostat-u styczniowa stopa bezrobocia w strefie euro wyniosła 9,6 proc. (podobnie jak w poprzednim miesiącu).
  • Wielka Brytania po Brexicie. Brytyjska premier Theresa May zdecydowanie odrzuciła koncepcję rozpadu Zjednoczonego Królestwa. Nie będzie więc nowego referendum w sprawie niepodległości Szkocji.
  • Gospodarka Francji. Produkt Krajowy Brutto Francji wzrósł w IV kw. ub.r. o 0,4 proc. kw/kw.
  • Polska będzie na szczycie grupy G 20. Otrzymaliśmy zaproszenie na marcowy szczyt grupy G20. Nie jest to skutek awansu naszego kraju do grona najbogatszych krajów świata, lecz wg analityków wynika to z relacji polsko-niemieckich. Ich zdaniem Niemcy szukają sojuszników dla swojej polityki.
  • Grecki kryzys. Grecja ostatecznie zaakceptowała reformy emerytalne i podatkowe. W opinii analityków lepiej dla Grecji i dla Strefy Euro byłoby opuszczenie przez ten kraj eurostrefy.
  • Imigranci z Ukrainy. Przedstawiciele PE i rządów państw UE uzgodnili treść rozporządzenia w sprawie zniesienia wiz dla obywateli Ukrainy.
  • Cła antydumpingowe wobec Chin. KE wydłuża o 18 miesięcy obowiązywanie ceł antydumpingowych na ogniwa i panele słoneczne z Chin.
  • Wschodnia Ukraina. Czas gra przeciw integralności Ukrainy. Utrwala się niezależny od kijowskich władz system organizacyjny. Obywatele zbuntowanych republik mają własne siły zbrojne i własną milicję. Mają oddzielny od centralnego własny system pomocy społecznej i ochrony zdrowia. Ostatnio rosyjski rubel został uznany za oficjalny środek płatniczy w Ługańskiej Republice Ludowej (ŁRL), a nieco wcześniej obywatele samozwańczej republiki otrzymali paszporty, już uznawane przez Federację Rosyjską.
  • Nord Streem 2. Unijni ministrowie ds. energii omawiali problemy związane z budową tej magistrali gazowej. KE zaproponowała, aby niemiecki regulator wyjaśnił prawne wątpliwości wokół tej inwestycji.
  • Ratunek dla Airbus Helicopters. W trakcie pobytu w zakładach koncernu w Marignane koło Marsylii francuski minister obrony Jean-Yves Le Drian poinformował, że jego resort zamierza w Airbusie zamówić 160 do 190 śmigłowców wojskowych.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

ŻYCIE NIE JEST SŁODKIE, WIĘC TYM RAZEM O CZEKOLADZIE W WEEKENDOWYM NASTROJU. WORLD CHOCOLATE MASTERS 2018 W PARYŻU DLA MICHAŁA IWANIUKA OTWARTE!

Michał Iwaniuk, szef cukierni Airport Hotel Okęcie odpowiedzialny za kreację brandu Czekolada Café, będzie reprezentował Polskę podczas World Chocolate Masters 2018 w Paryżu! Zwycięstwo jest tym cenniejsze, że Iwaniuk pokonał w pre-eliminacjach podczas Targów Expo Sweet w Warszawie (26.02.2017) pięciu znakomitych i utytułowanych cukierników, osobowości świata ręcznie wyrabianych słodyczy. Rywalizacja trwała wiele godzin i odbywała się w otwartym planie na oczach jury oraz gości targów. Tematem przewodnim konkursu było „miasto przyszłości” – Futuropolis, a zadaniem cukierników przedstawienie go w formie czekoladowej rzeźby. Równolegle zawodnicy przygotowywali ciasto ‘take-away’ oraz deser dnia. Michał Iwaniuk zdobył całą stawkę, zwyciężając we wszystkich kategoriach pre-eliminacji.

Kilka słów o zwycięskiej pracy: smukła forma stworzona przez Michała Iwaniuka wystrzeliwuje ku niebu, łącząc tęsknotę do miękkich, florystycznych kształtów zaczerpniętych z natury z designem cyfrowym. Centrum i pointę stanowi twarz-maska – w połowie człowiek, w połowie robot, avatar – metafora współczesnego człowieka oraz spotkania świata klasycznej sztuki z teraźniejszością, w którą bezwzględnie wdziera się cywilizacja, a niekiedy także „ciemna strona mocy”. Iwaniuk uchwycił podstawowy dylemat współczesności – pozostać człowiekiem, z danymi mu emocjami i wrażliwością, a jednocześnie sprostać marzeniom o nieskrępowanej wędrówce po innych wymiarach.

Na pytania o przygotowania i przebieg eliminacji Michał Iwaniuk odpowiedział: – Długie godziny spędzone nad koncepcją, formą, modelowaniem, nadanie wyrazistości i kolorytu elementom składowym, zasięganie opinii kolegów ze środowiska cukierniczego. Sięganie do innych zastosowań materiałowych, tj. poszukiwanie elementów pomocniczych w zupełnie innej branży, przeniesienie modułów i rozwiązań technicznych do cukiernictwa, by zrealizować wizję i uzyskać zamierzony efekt. Najważniejsze jest zrozumienie regulaminu i tematu, a podczas samego konkursu – opanowanie nerwów. Kluczowy jest także trening: wszystko musi być przećwiczone i sprawdzone, by spokojnie zrealizować pierwotny pomysł. Najtrudniejsze okazało się natomiast dowiezienie elementów rzeźby do boksu startowego (…).

W ramach konkursu Michał Iwaniuk przygotował również ciastko ‘take-away’ składające się z dwóch elementów oraz deser dnia, pokonując swoich rywali. Jego propozycje w tym zakresie dobrze wpisały się w opowieść o mieście przyszłości (Futuropolis), z jednej strony stanowiąc powrót do tradycji, produktów regionalnych i natury, z drugiej – uwzględniając poprzez swoje receptury i technologię wykonania zalecenia dietetyków. Z pożywnych i odżywczych ciast, marchewkowego i pietruszkowego z konfiturą figową i czekoladą, Iwaniuk stworzył zestaw, który wraz z biodegradowalnym opakowaniem z drewna topolowego jest wyrazem troski cukiernika o jakość żywienia oraz środowisko. Z kolei zaprezentowany w konkursie deser dnia: daquoise z trawą żubrową, słonym karmelem i brusznicą, stworzony w grudniu 2016 r., niespodziewanie przełamuje standardowe propozycje, przynosząc niesamowite doznania smakowe i nieoczekiwaną od tego zestawu składników harmonię.

Jakość kreacji, pracy i zaangażowania Michała Iwaniuka docenia Elżbieta Nitsze, Dyrektor Generalny Airport Hotel Okęcie w Warszawie: – Serdecznie gratulujemy Michałowi Iwaniukowi i podziwiamy jego talent! To kolejny sukces Michała osiągnięty w krótkim czasie. Dumni ze zmian i rozwoju nowoczesnego cukiernictwa za sprawą naszego Mistrza, zapraszamy na smakołyki wykonane ręką „olimpijczyka” Czekoladowych Mistrzostw Świata Paryż 2018 do Czekolada Café – atelier deserów doskonałych w Airport Hotel Okęcie. Doskonałą opinię o twórczości Michała Iwaniuka ma także kreator polskiego cukiernictwa Tomasz Deker, który opublikował w sieci społecznościowej następujący komentarz do zwycięstwa: No jestem przeszczęśliwy!!! Gratuluję! Twoja ciężka praca została doceniona w co ani przez moment nie wątpiłem.

W podsumowaniu rozmowy o przebiegu i znakomitym wyniku konkursu, znany z poczucia humoru Michał Iwaniuk dodał: – Fajnie jest wygrać. Cały Mistrz!

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: