eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 9/2017

Świat: wydarzenia tygodnia 9/2017

2017-03-04 23:05

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 8/2017

  • Światowe rynki ropy. W ostatnich miesiącach ceny ropy na światowych giełdach utrzymują się na wysokim poziomie (ok. 55 USD/baryłkę). To skutek obniżki wydobycia ropy będącej rezultatem inicjatywy krajów zrzeszonych w koncernie OPEC. Teraz ta polityka jest weryfikowana, bo wyższe ceny ropy sprzyjają inwestorom zwiększającym liczbę odwiertów zwiększającym wydobycie ropy ze złóż niekonwencjonalnych.
  • Światowy rynek żywności. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (Food and Agriculture Organization of the United Nations, FAO) Indeks cen żywności na świecie w lutym wzrósł o 0,5 proc. m/m do 175,5 pkt.
  • Amerykańska gospodarka. Według Departament Handlu produkt krajowy brutto w USA wzrósł o 1,9% kw/kw w IV kw. 2016 r.
  • Japońskie bezrobocie. W Japonii stopa bezrobocia w styczniu wyniosła 3,0 proc. (wobec 3,1 proc. w poprzednim miesiącu).
  • Zmiany na liście "pralni brudnych pieniędzy". Rząd USA raporcie wprowadził na listę Kubę, Ekwador i Peru obok takich krajów jak Honduras, Salwador i Nikaragua oraz wielu innych. Równocześnie wykreślono z listy dziesięć państw.
  • Podwyżka stóp procentowych w USA. Wszystko wskazuje na to, że na marcowym posiedzeniu zostanie ogłoszona podwyżka stóp (jeśli zatrudnienie i inflacja będą zgodne z oczekiwaniami FOMC). Według prezes Fed Janet Yellen amerykański rynek pracy umacnia się, a inflacja osiągnie cel lub będzie blisko 2 proc. w średnim terminie.
  • Amerykański budżet. W nowym budżecie przewiduje się zwiększenie wydatków wojskowych o 54 mld USD. Ten wzrost wydatków będzie zrównoważony większym wzrostem gospodarczym i redukcją wydatków na inne cele.
  • D. Trump przed Kongresem. W miesiąc po objęciu urzędu przez. D. Trump przedstawił program poczynań administracji. Zapowiedział stworzenie specjalnego funduszu modernizacji amerykańskiej infrastruktury wartości 1 bln USD.
  • PMI w chińskiej gospodarce wg Caixin i Markit Economics. Indeks PMI composite określający koniunkturę wyniósł również 52,6 pkt. wobec 52,2 pkt. Poprzednio. Jak wiadomo wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze.
  • Szacunek amerykańskich strat. Według raportu Komisji ds. Kradzieży Amerykańskiej Własności Intelektualnej roczne straty amerykańskiej gospodarki z tytułu podrabiania towarów, piractwa komputerowego i kradzieży tajemnic handlowych są szacowane na ok. 600 mld USD.
  • Chiński import żywności. W całym 2016 r. Chiny sprowadziły ok. 570 tys. ton mięsa kurcząt (wobec 394 tys. w roku poprzednim. Czołówkę dostawców stanowią Brazylia i Argentyna, ale także Polska.
  • Powstanie kartel aluminiowy? Rosja proponuje założenie organizacji podobnej do OPEC dla międzynarodowej branży produkcji aluminium. Czołówkę światowych producentów stanowi chiński koncern Hongqia i rosyjski koncern Rusal. W planowanym kartelu byliby przedstawiciele rządów wszystkich państw, które są głównymi producentami i eksporterami aluminium. Kartel ustalałby wspólną politykę dotyczącą standardów i technologii.
  • Cyberataki w krajach Zatoki Perskiej. Na spotkaniu ekspertów z krajów tego regionu, w trakcie międzynarodowej konferencji w Rijadzie podjęto decyzję o skoordynowaniu działań na rzecz walki z cyberatakami.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

NAJBLIŻSZA PERSPEKTYWA USD, EUR, PLN czyli CZY YELLEN (SZEFOWA AMERYKAŃSKIEGO Fed) POTWIERDZI PODWYŻKĘ STÓP PROCENTOWYCH?

Przemawiając publicznie jako ostatnia w okresie, kiedy jest to możliwe przed posiedzeniem Komitetu Otwartego Rynku J. Yellen nie musi nawet brzmieć specjalnie jastrzębio, by potwierdzić, że 15 marca stopy procentowe wzrosną. Dolar bardzo słabo reaguje na przyspieszenie podwyżki, co naszym zdaniem wskazuje, że na przestrzeni marca straci na wartości.

Złoty przestał neutralnie zachowywać się, tj. umacniać do euro i tracić lub pozostawać stabilnym do dolara, gdy na głównej parze EUR/USD mają miejsce spadki. Jest to nieuchronny sygnał, że polska waluta wchodzi w fazę korekty. Na eurodolarze przetestowany został poziom 1,05, co, w przypadku trwałego sforsowania tej bariery, otworzy drogę do zniżek w rejon ostatnich dołków na 1,04 – poziomów nieobserwowanych wcześniej przez 14 lat. Rynek bardzo powoli, ale jednak reaguje na wzrost prawdopodobieństwa (graniczącego z pewnością) podwyżki stóp procentowych w USA wcześniej niż się spodziewano, bo już na posiedzeniu Fed 15 marca.

Dziś podczas przemówienia w Chicago (o 19.00 polskiego czasu) prezes Fed J. Yellen zapewne potwierdzi – wzorem niemal wszystkich przedstawicieli Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) wypowiadających się w ostatnim czasie – spełnienie kryteriów pozwalających podnieść stopy w marcu z przedziału 0,5-0,75 proc. do 0,75-1,0 proc. Warunki dla stóp na tym poziomie były odpowiednie nie tylko teraz, ale i niemal przez cały 2016 r. Wielokrotnie o tym informowaliśmy oczekując, że Fed podniesie je przynajmniej dwukrotnie w ub. r. Jak się jednak okazało, aż do grudnia bank nie sygnalizował, że zamierza tak ochoczo (jak to planuje robić w tym roku) zabrać się do nadrabiania zaległości. Jeden z wpływowych przedstawicieli FOMC, szef Fed z St. Louis J. Bullard (w 2017 r. nie głosuje) przekonywał nawet w opracowaniu z czerwca 2016 r. (The St. Louis Fed’s New Characterization of the Outlook for the U.S. Economy), że stopa funduszy federalnych na poziomie ok. 0,7 proc. (wówczas odpowiednik 1 podwyżki, czyli tej sprzed niecałych 3 miesięcy) wystarczy do tego, by przez kolejne 2-3 lata utrzymać gospodarkę – będącą zdaniem Bullarda w reżimie niskiego wzrostu wydajności, a więc i inflacji, i PKB – w stanie równowagi; bez konieczności dalszych zwyżek. Tymczasem obecnie rynek zaczął poważnie (w proporcji 1:2) dyskontować opcję wzrostu stóp przed końcem roku do poziomu 1,5 proc. (3-krotnie).

Czy przez kilka miesięcy w gospodarce zmieniło się aż tak wiele? Wygrał D. Trump i zapowiedział radykalną zmianę podejścia do polityki gospodarczej – znaczny wzrost wydatków na infrastrukturę oraz obniżenie podatków. Zaczęło to niepokoić Fed i samą Yellen – najpewniej nie będzie miała okazji poprowadzić Rezerwy Federalnej po 2017 r. – w kontekście realizacji celu zapewnienia stabilnej inflacji na poziomie 2 proc. (cel pełnego zatrudnienia został osiągnięty).

Zazwyczaj tego dnia, w pierwszy piątek miesiąca o 14.30 polskiego czasu, odtajniana jest ważna publikacja danych z rynku pracy w USA za poprzedni miesiąc. Tym razem została ona przesunięta na 10 marca. Powoduje to tyle, że nawet w przypadku bardzo niskiego wyniku nowych miejsc pracy (mało realne) nie wpłynie ona na decyzję Fed 5 dni później. Wczoraj rynek zwiększył prawdopodobieństwo podwyżki stóp do 90 proc.

Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: