eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTelekomunikacja › Telekomunikacja 2017: najważniejsze zmiany

Telekomunikacja 2017: najważniejsze zmiany

2017-03-01 11:23

Telekomunikacja 2017: najważniejsze zmiany

Smartfon © blackzheep - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Jak będzie wyglądała telekomunikacja 2017? Jakie najważniejsze zmiany czekają ten sektor? Odpowiedzi na te i inne pytania udziela najnowszy raport EY pt. "W erze gigabitu". Z opracowania wynika m.in., że najbardziej doniosłym zdarzeniem bieżącego roku będzie zrównanie stawek za roaming w UE. Istotny z punktu widzenia branży telekomunikacyjnej będzie również znaczny wzrost wartości rynku inteligentnych urządzeń dla domu oraz rozwój usług w zakresie telemedycyny i e-zdrowia.

Współczesna telekomunikacja to inteligentne rozwiązania


W ostatnich dziesięciu latach odnotowaliśmy istotny rozwój takich technologii jak telewizory 3D, moduły identyfikacji abonentów dla rodzin oraz usługi Over-The-Top (OTT). Ostatnie badania Juniper Research dowodzą, że inteligentne rozwiązania nie będą tracić na popularności. Szacuje się, że do 2020 roku wydatki konsumentów na rozrywkę, zdrowie, energię i automatykę zdołają przewyższyć 100 mld USD. O tym, jak duży jest to wzrost, świadczyć mogą dane z 2015 roku, w którym poziom tych wydatków sięgnął 43 mld USD.

Dziś to przede wszystkim rozrywka napędza innowacje. Telewizja online, mobilne usługi muzyczne, podobnie jak głośniki aktywowane głosem - wszystko to zyskuje na popularności. Zestawy wirtualnej rzeczywistości zwiastują tworzenie materiałów nowego rodzaju. Także automatyka domowa znajduje coraz szersze zastosowanie.
- Jednak jak pokazuje badanie EY przeprowadzone w Wielkiej Brytanii na grupie 2500 gospodarstw domowych, konsumenci nie są przychylni szeroko rozumianemu trendowi smart home. Ponad połowa badanych zadeklarowała, że nie jest skłonna korzystać z jakichkolwiek inteligentnych rozwiązań domowych w średnim terminie. Z najmniejszym dystansem konsumenci podchodzą do rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa (smart security). Natomiast aż 2/3 konsumentów nie jest zainteresowanych korzystaniem z inteligentnej lodówki – mówi Piotr Mieczkowski, ekspert telekomunikacyjny w Dziale Doradztwa Biznesowego EY.

fot. mat. prasowe

Prędkość internetu mobilnego i rozwój sieci szerokopasmowej

Pierwsi operatorzy komórkowi w Polsce już oferują prędkość przesyłania danych na poziomie 1 Gbps.


Społeczeństwo 1-gigabitowe


Do połowy 2016 roku ponad 500 operatorów na całym świecie zapewniało usługi mobilne w technologii 4G. Pierwsi operatorzy komórkowi w Polsce w sieciach komercyjnych zaczynają oferować w miastach prędkość przesyłania danych na poziomie 1 Gbps.
- To, co będzie napędzało rozwój technologii w tym obszarze to wirtualna rzeczywistość i usługi video na urządzenia mobilne. Popyt na te ostatnie wśród amerykańskich millenialsów wzrósł trzykrotnie w ciągu roku do czerwca 2016 – zauważa Piotr Mieczkowski.

Jednak to operatorzy kablowi po wdrożeniu nowoczesnego standardu transmisji danych DOCSIS 3.1 powinni wrócić do gry po latach wolniejszego rozwoju technologicznego. Na świecie trwają już pierwsze wdrożenia tej technologii.

Roaming w Unii do lamusa


Telekomunikacja 2017 to także oczekiwany już od dawna tańszy roaming. Od 15 czerwca 2017 r. zniesione zostaną dodatkowe opłaty za roaming i konsumenci będą mogli korzystać z krajowych stawek. Przez ostatnie 10 lat stawki w roamingu spadły na terenie Europy aż o 92% . Kluczową kwestią dla operatorów i regulatorów jest określenie tzw. polityki równego traktowania (fair-usage policy), która pozwoli korzystać obywatelowi z krajowych stawek w określonym czasie nie doprowadzając do zachwiania lokalnego rynku.
- W związku z faktem, iż w Polsce stawki detaliczne są jedne z najniższych w Europie, polscy operatorzy komórkowi mogą mieć problem z rentownością usług w roamingu, szczególnie transmisji danych – uważa Piotr Mieczkowski.

fot. mat. prasowe

Kraje UE z nielimitowanym transferem danych w sieciach komórkowych

Od 15 czerwca 2017 r. zniesione zostaną dodatkowe opłaty za roaming.


Fuzje i przejęcia – w poszukiwaniu pełniejszego produktu


Współczesna telekomunikacja stawia również na rozwój i współpracę z OTT oraz na Internet Rzeczy (IoT). Rośnie liczba przejęć i uruchomionych produktów w tym obszarze. Telekomy przejmują spółki usługowe, żeby nie być tylko dostawcami łączności (connectivity), ale oferować konsumentowi i firmom pełny produkt.
- Takie zachowania wynikają ze spadających ARPU operatorów telekomów (średni dochód na użytkownika), które zmuszają telekomy do szukania nowych, bardziej marżowych segmentów. Ostatnie trendy na rynku pokazują, że obok klasycznych ruchów konsolidacyjnych, operatorzy skłaniają się ku inwestycjom w nowe obszary z branży technologii i mediów. Szczególnie widoczne jest zainteresowanie centrami danych, które w rękach operatorów mogą służyć za platformę do rozbudowy nowoczesnych usług, ale także jako platforma do rozwoju rozwiązań IoT stron trzecich – komentuje Damian Łoziński z Zespołu Fuzji i Przejęć EY.

Operatorzy inwestują coraz więcej w rozwój usług w zakresie telemedycyny i e-zdrowia. Nowe rozwiązania pozwalają m.in. na zdalne monitorowanie stanu pacjenta, samoopiekę czy cyfrowy szpital. Innym obszarem zainteresowań firm telekomunikacyjnych jest sektor logistyczny i motoryzacyjny. Przejmowanie innowacyjnych firm działających na styku tej branży pozwala na rozwój usług zarządzania flotą czy na rozwój aplikacji typu connected car, które pozwalają na kontrolowania pozycji swojego samochodu, zdalne parkowanie czy monitorowanie poziom paliwa w zbiorniku.
- Tutaj również widzimy pole do tego, aby polskie spółki zaistniały globalnie – zarówno w ujęciu konwencjonalnym, dostarczając infrastrukturę i rozwiązania do telekomów, które będą musiały obsłużyć rosnące potrzeby użytkowników - jak i młodych firm, które opracowały technologie z zakresu łączności i transmisji danych właśnie w takich zastosowaniach. W przypadku dużych sukcesów, możemy być świadkami zarówno przejęć zagranicznych rywali w celu zdobycia nowych rynków i know-how, jak i zainteresowania globalnych potentatów rodzimą branżą – podsumowuje Damian Łoziński.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.