eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Koniunktura przemysłowa II 2017

Koniunktura przemysłowa II 2017

2017-02-22 12:42

Koniunktura przemysłowa II 2017

W budownictwie nastroje są dobre © pressmaster - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (10)

Poznaliśmy właśnie wyniki najnowszego opracowania Głównego Urzędu Statystycznego nt. koniunktury w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach. Okazuje się, że w drugim miesiącu br. nastroje badanych przedsiębiorstw były lepsze niż przed miesiącem. Tradycyjnie już najdalej idący optymizm towarzyszył jednostkom największym oraz przedstawicielom sekcji finanse i ubezpieczenia.

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa I 2017

Na skróty

  • Luty przyniósł lepsze oceny koniunktury wśród dyrektorów z większości badanych sekcji.
  • Przetwórstwo przemysłowe deklaruje pozytywny nastrój. Optymizm jest większy niż przed miesiącem i w lutym ostatnich ośmiu lat.
  • Nastroje w budownictwie bardzo zbliżone są do tych, które deklaruje przetwórstwo przemysłowe. Zdaniem badanych jest lepiej niż miesiąc temu i lepiej niż w analogicznym miesiącu poprzednich lat.
  • Koniunktura w oczach handlu hurtowego kształtuje się korzystnie, oceny są zbliżone do zgłaszanych przed rokiem i bardziej optymistyczne od formułowanych od listopada 2016 r.
  • Bieżące oceny w handlu detalicznym są pozytywne, lepsze niż na przestrzeni ostatnich 8 lat.
  • Transport i gospodarka magazynowa pozostają optymistyczne już od lutego 2015 r., lutowe oceny koniunktury są lepsze niż przed miesiącem i w tym samym miesiącu ostatnich ośmiu lat.
  • Po grudniowych spadkach zakwaterowanie i gastronomia ponownie zgłasza oceny pozytywne.
  • Oceny koniunktury formułowane przez dyrektorów jednostek prowadzących działalność w zakresie informacji i komunikacji są korzystne, zbliżone do opinii sprzed miesiąca i sprzed roku.
  • Największy optymizm tradycyjnie już cechuje badanych z sekcji finanse i ubezpieczenia.

1) Przetwórstwo przemysłowe


W lutym ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 4,5 (minus 2,7 w styczniu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 16,4% badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 11,9% (przed miesiącem odpowiednio 14,3% i 11,7%). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym

W lutym ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 4,5.


Przedsiębiorcy sygnalizują, że bieżący portfel zamówień i produkcja są ograniczane w mniejszym stopniu niż w styczniu, w najbliższych miesiącach przewidywany jest ich wzrost. Oceny dotyczące bieżącej sytuacji finansowej są bardziej niekorzystne niż w styczniu, natomiast odpowiednie prognozy wskazują na możliwość niewielkiej poprawy w najbliższych trzech miesiącach. Podobnie jak w styczniu, sygnalizowane jest nieznaczne zmniejszenie poziomu należności, jednocześnie w niewielkim stopniu wzrastają opóźnienia płatności za sprzedane produkty. Stan zapasów wyrobów gotowych uznawany jest przez przedsiębiorców za zbliżony do wystarczającego w stosunku do zapotrzebowania. W przedsiębiorstwach planowany jest nieznaczny wzrost zatrudnienia. Dyrektorzy przedsiębiorstw zapowiadają, że ceny wyrobów przemysłowych mogą rosnąć, podobnie jak oczekiwano przed miesiącem.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym wg klas wielkości

Niezmiennie najlepszy klimat panuje w największych przedsiębiorstwach.


W lutym podmioty małe (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób) oceniają koniunkturę nieznacznie mniej negatywnie niż przed miesiącem. Opinie dotyczące koniunktury w przedsiębiorstwach średnich i dużych (o liczbie pracujących 50 i więcej osób) są nieco bardziej korzystne od formułowanych w styczniu.

W większości działów przetwórstwa przemysłowego oceny ogólnego klimatu koniunktury są pozytywne. Najbardziej optymistyczne opinie dotyczące koniunktury formułują producenci chemikaliów i wyrobów chemicznych (plus 19,0 w lutym, plus 14,5 w styczniu), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (plus 17,2 w lutym, plus 12,6 w styczniu), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (plus 17,1 w lutym, plus 16,5 w styczniu) oraz zajmujący się poligrafią i reprodukcją zapisanych nośników informacji (plus 15,0 w lutym, plus 12,2 w styczniu). Negatywne oceny koniunktury sygnalizują jedynie producenci odzieży (minus 9,7 w lutym, minus 5,9 w styczniu).

2) Budownictwo


W lutym ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 6,8 (przed miesiącem minus 9,8). Poprawę koniunktury sygnalizuje 16,0% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 22,8% (przed miesiącem odpowiednio 14,5% i 24,2%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie

W lutym ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 6,8.


Oceny dotyczące produkcji budowlano-montażowej i sytuacji finansowej są nieco bardziej niekorzystne od zgłaszanych w styczniu, przy utrzymujących się negatywnych diagnozach portfela zamówień. Odpowiednie prognozy są mniej pesymistyczne od przewidywań formułowanych przed miesiącem. Sygnalizowany jest wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Redukcje zatrudnienia mogą być mniej znaczące od planowanych w ostatnich sześciu miesiącach. Ceny robót budowlano-montażowych mogą nie zmienić się.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie wg klas wielkości

Wyniki opracowano na podstawie danych uzyskanych od 4200 z ok. 5000 podmiotów objętych badaniem.


Spośród badanych podmiotów 27,7% (przed rokiem 24,7%) planuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą. Luty jest siódmym z kolei miesiącem, w którym dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się spadku portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynkach zagranicznych (w bieżącym miesiącu jest to jednak spadek niewielki, mniej znaczący niż zapowiadano w styczniu).

W lutym oceny ogólnego klimatu koniunktury w jednostkach o liczbie pracujących do 9 osób są nieco bardziej optymistyczne od zgłaszanych w styczniu. Przedstawiciele przedsiębiorstw dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) oceniają ogólny klimat koniunktury korzystnie po raz pierwszy od października ubiegłego roku. W pozostałych klasach wielkości oceny te są mniej pesymistyczne od zgłaszanych w styczniu. Bieżący portfel zamówień oceniany jest przez dyrektorów jednostek dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) niekorzystnie, ale lepiej niż w analogicznym miesiącu ostatnich ośmiu lat. W mniejszych jednostkach oceny te są negatywne, podobne jak przed miesiącem. Prognozy portfela zamówień są mniej pesymistyczne od formułowanych w styczniu w jednostkach małych (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób).

W pozostałych klasach wielkości przewidywania te są korzystne, lepsze od sygnalizowanych przed miesiącem. Diagnozy produkcji budowlano-montażowej we wszystkich klasach wielkości są bardziej negatywne od zgłaszanych w styczniu. Odpowiednie prognozy są lepsze od formułowanych w ubiegłym miesiącu, a w przypadku przedsiębiorstw dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) – pozytywne po raz pierwszy od października ubiegłego roku. Diagnozy i prognozy sytuacji finansowej formułowane przez jednostki ze wszystkich klas wielkości są nadal niekorzystne.

W lutym br. 4,1% przedsiębiorców deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu bieżącej działalności (3,9% przed rokiem). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (56,4% w lutym br., 59,8% przed rokiem). Od połowy 2013 r. stopniowo rosło znaczenie bariery związanej z niedoborem wykwalifikowanych pracowników (bardziej intensywnie od czerwca 2016 r., a w porównaniu z lutym ub. r. z 20,3% do 29,4%), ale w bieżącym miesiącu uciążliwość tej bariery jest nieco mniejsza niż w styczniu br. Również od połowy 2013 r. maleje znaczenie bariery związanej z niedostatecznym popytem (28,5% w lutym br.). Znacząco w skali roku wzrosło także znaczenie bariery związanej z niejasnymi i niespójnymi przepisami prawnymi (z 30,9% do 38,1%), natomiast spadło – bariery związanej z konkurencją na rynku (z 54,1% do 46,6%).

Od 2013 r. zwiększało się stopniowo wykorzystanie mocy produkcyjnych (60,2% w lutym 2013 r., 65,5% w lutym 2014 r.). W lutym br. kształtuje się ono na poziomie 69,6%, zbliżonym do odnotowanego w analogicznym miesiącu ostatnich dwóch lat (69,4% przed rokiem, 69,7% w lutym 2015 r.).

W bieżącym miesiącu 16,0% przedsiębiorstw budowlanych ocenia swoje aktualne moce produkcyjne (przy posiadanym portfelu zamówień i przewidywanych zmianach popytu) jako zbyt duże, 72,6% jako wystarczające, a 11,4% jako zbyt małe (przed rokiem odpowiednio: 18,7%, 70,2%, 11,1%).

3) Handel hurtowy


Ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się w lutym na poziomie plus 4,6 (plus 2,5 w styczniu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 16,1% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie – 11,5% (przed miesiącem odpowiednio 15,2% i 12,7%). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym

Ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się w lutym na poziomie plus 4,6.


Diagnozy sprzedaży są negatywne, po raz pierwszy od lutego ub. r. Odpowiednie prognozy są korzystne, po pesymistycznych przewidywaniach formułowanych w ostatnich trzech miesiącach. Oceny sytuacji finansowej są bardziej niekorzystne od negatywnych opinii zgłaszanych od listopada ub. r. Przewidywania w tym zakresie wskazują, że w najbliższych trzech miesiącach sytuacja finansowa może nie zmienić się. Stan zapasów towarów jest uznawany przez przedsiębiorców za nadmierny, choć w nieco mniejszym stopniu niż sygnalizowali to od stycznia 2011 r. Poziom zamówień towarów u dostawców może zostać nieznacznie zwiększony. Zapowiadany jest niewielki wzrost zatrudnienia, po redukcjach planowanych w ostatnich trzech miesiącach. Przedsiębiorcy prognozują, że ceny towarów mogą rosnąć.

Spośród badanych jednostek, w lutym br. 5,1% podmiotów (5,6% przed rokiem) nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności. Największe trudności napotykane przez przedsiębiorców zgłaszających bariery związane są z konkurencją na rynku (56,9% w lutym br., 57,7% w analogicznym miesiącu ub. r.). Barierami, których znaczenie najbardziej wzrosło w ujęciu rocznym są niejasne i niespójne przepisy prawne (z 42,0% do 48,1%) oraz niedobór pracowników (z 6,6% do 12,0%). Od połowy 2013 r. obserwowany jest stopniowy spadek znaczenia bariery związanej z niedostatecznym popytem (27,7% w lutym br.).

4) Handel detaliczny


Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w lutym na poziomie plus 7,0 (plus 6,3 w styczniu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 16,6% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie – 9,5% (przed miesiącem odpowiednio 16,3% i 10,0%). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w lutym na poziomie plus 7,0


Diagnozy sprzedaży są korzystne, ale ostrożniejsze niż w styczniu. Odpowiednie prognozy są nieznacznie optymistyczne, po pesymistycznych przewidywaniach formułowanych przed miesiącem. Bieżąca sytuacja finansowa oceniana jest w niewielkim stopniu negatywnie. Prognozy w tym zakresie są nieco mniej niekorzystne. Stan zapasów towarów jest nadal uznawany za nadmierny. Poziom zamówień towarów u dostawców może pozostać bez zmian. Możliwy jest niewielki wzrost zatrudnienia, bardziej znaczący od zapowiadanego przez przedsiębiorców od czerwca 2008 r. Dyrektorzy firm przewidują wzrost cen.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym wg branż

Optymistyczne oceny formułuje m.in. branża tekstylia, odzież, obuwie.


W prezentowanych branżach handlowych diagnozy koniunktury są zróżnicowane. Pozytywne oceny zgłaszane są przez przedstawicieli branż: tekstylia, odzież, obuwie (plus 12,4 w lutym br., plus 11,3 w styczniu), pojazdy samochodowe (plus 12,4 w lutym br., plus 9,3 miesiąc wcześniej) oraz żywność (plus 3,9 w lutym br., plus 3,2 w styczniu). Jedynie dyrektorzy firm z branży artykuły gospodarstwa domowego ogółem oceniają koniunkturę negatywnie (minus 6,4 w lutym br., plus 6,6 przed miesiącem).

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym wg klas wielkości

Negatywne oceny ogólnego klimatu koniunktury zgłaszane są jedynie przez jednostki o liczbie pracujących od 10 do 49 osób.


W podziale na klasy wielkości, w lutym negatywne oceny ogólnego klimatu koniunktury zgłaszane są jedynie przez jednostki o liczbie pracujących od 10 do 49 osób. Przedstawiciele pozostałych przedsiębiorstw oceniają koniunkturę pozytywnie.

Spośród badanych jednostek, w lutym br. 7,3% podmiotów nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (6,1% przed rokiem). Wciąż największe trudności napotykane przez przedsiębiorców zgłaszających występowanie barier związane są z konkurencją na rynku (61,7% w lutym br., 64,7% w analogicznym miesiącu ub. r.) oraz kosztami zatrudnienia (54,0% w lutym br., 55,3% przed rokiem). Od początku 2010 r. odnotowywany jest stopniowy wzrost utrudnień związanych z niejasnymi i niespójnymi przepisami prawnymi (40,1% w lutym br., 33,4% w analogicznym miesiącu ub. r.), natomiast od połowy 2013 r. – spadek odczuwania bariery związanej z niedostatecznym popytem (35,2% w lutym br.). Barierami, których znaczenie najbardziej wzrosło w skali roku są niedobór pracowników (z 8,8% do 17,6%) oraz niejasne i niespójne przepisy prawne.

5) Usługi


W lutym wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie plus 10,5 (przed miesiącem plus 8,2). Poprawę koniunktury odnotowuje 18,4% badanych firm, a jej pogorszenie – 7,9% (w styczniu odpowiednio 17,7% i 9,5%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Utrzymujące się od listopada ub. r. niekorzystne diagnozy popytu i sprzedaży ulegają w lutym pogorszeniu. Po raz pierwszy od kwietnia 2016 r. bieżąca sytuacja finansowa jest oceniana negatywnie. Odpowiednie prognozy są optymistyczne, lepsze od formułowanych przed miesiącem. Odnotowywany jest, podobnie jak w styczniu, wzrost opóźnień płatności za wykonane usługi. Kierujący jednostkami planują nieco szybszy niż przed miesiącem wzrost zatrudnienia. Ceny usług mogą rosnąć w najbliższych miesiącach.

W lutym 7,9% badanych przedsiębiorstw (przed rokiem 7,6%) deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu bieżącej działalności. Największe trudności wskazywane przez firmy zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (54,1% w lutym br., 51,8% przed rokiem) oraz konkurencją firm krajowych (49,6% w lu-tym br., 49,5% przed rokiem). Od 2014 r. rośnie uciążliwość bariery związanej z niedoborem wykwalifikowanych pracowników – jej znaczenie w skali roku wzrosło w największym stopniu (z 21,1% do 30,8%). Rzadziej niż w lutym ub. r. kierujący jednostkami zaznaczają barierę związaną z niedostatecznym popytem (spadek z 35,2% do 29,4%).

W lutym wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się na poziomie plus 11,5 (przed miesiącem plus 2,6). Poprawę koniunktury odnotowuje 18,8% badanych firm, a jej pogorszenie – 7,3% (w styczniu odpowiednio 13,3% i 10,7%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Mimo utrzymujących się negatywnych ocen bieżącego popytu, sprzedaży oraz sytuacji finansowej, odpowiednie prognozy są optymistyczne i lepsze od formułowanych w styczniu. Odnotowywany jest niewielki, zbliżony do zgłaszanego w dwóch ostatnich miesiącach, wzrost opóźnień płatności za wykonane usługi. Zapowiadany jest nieznaczny wzrost zatrudnienia. Przewidywany na najbliższe miesiące wzrost cen może być większy niż prognozowano w styczniu.

Odsetek przedsiębiorców nieodczuwających żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności kształtuje się na poziomie 12,3% (przed rokiem 5,5%). Największe trudności napotykane przez jednostki zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (68,3% w lutym br., 66,5% przed rokiem). Od 2014 r. rośnie stopniowo znaczenie bariery związanej z niedoborem wykwalifikowanych pracowników (uciążliwość tej bariery wzrosła w największym stopniu w skali roku – z 22,2% do 32,5%). Przedsiębiorcy wskazują też na wzrost znaczenia bariery związanej z niejasnymi i niespójnymi przepisami prawnymi (z 25,1% do 34,8%).

W lutym wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się na poziomie plus 16,4 (przed miesiącem plus 18,1). Poprawę koniunktury odnotowuje 22,1% badanych firm, a jej pogorszenie – 5,7% (w styczniu odpowiednio 24,3% i 6,2%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Bieżący popyt oceniany jest korzystnie, podobnie jak przed miesiącem; diagnozy sprzedaży i sytuacji finansowej są nieco mniej pozytywne niż w styczniu. Prognozy popytu, sprzedaży i sytuacji finansowej są bardziej optymistyczne od formułowanych przed miesiącem. Odnotowywany jest spadek opóźnień płatności za wykonane usługi. Dyrektorzy jednostek zapowiadają wzrost zatrudnienia, nieco większy od planowanego w styczniu. W najbliższych trzech miesiącach można spodziewać się spadku cen usług.

Odsetek przedsiębiorców nieodczuwających żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności kształtuje się na poziomie 12,5% (przed rokiem 11,9%). Największe trudności sygnalizowane przez firmy zgłaszające bariery związane są z konkurencją firm krajowych (45,7% w lutym br., 40,3% przed rokiem) oraz z kosztami zatrudnienia (44,3% w lutym, 50,2% przed rokiem – znaczenie tej bariery spadło w największym stopniu w skali roku). W porównaniu z lutym 2016 r. w największym stopniu wzrosła uciążliwość barier związanych z konkurencją firm krajowych oraz niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (z 31,4% do 36,8%).

W lutym wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się na poziomie plus 28,2 (przed miesiącem plus 29,0). Poprawę koniunktury odnotowuje 31,0% badanych firm, a jej pogorszenie – 2,8% (w styczniu odpowiednio 32,7% i 3,7%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Diagnozy popytu, sprzedaży oraz sytuacji finansowej są bardziej korzystne od zgłaszanych przed miesiącem. Również prognozy sprzedaży i sytuacji finansowej są bardziej optymistyczne od formułowanych w styczniu, przy utrzymujących się pozytywnych przewidywaniach dotyczących popytu. Odnotowywany jest, większy niż przed miesiącem, spadek opóźnień płatności za wykonane usługi. Zapowiadane redukcje zatrudnienia mogą być nieco większe od zgłaszanych w styczniu. Prognozowany jest wzrost cen usług, ale mniejszy od przewidywanego przed miesiącem.

Odsetek przedsiębiorców nieodczuwających żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności kształtuje się na poziomie 3,0% (przed rokiem 4,3%). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z konkurencją firm krajowych (69,2% w lutym br., 70,8% przed rokiem). W skali roku w największym stopniu wzrosła uciążliwość barier związanych z niejasnymi i niespójnymi przepisami prawnymi (z 39,1% do 47,0%) oraz z wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (z 37,8% do 45,1%).

Podmioty wszystkich klas wielkości oceniają koniunkturę pozytywnie, w tym firmy o liczbie pracujących od 50 do 249 osób – lepiej niż przed miesiącem. Najbardziej optymistyczne opinie dotyczące koniunktury zgłaszają firmy duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób).

Oceny koniunktury podmiotów wszystkich klas wielkości są w lutym korzystne, lepsze od zgłaszanych przed miesiącem. Najbardziej optymistyczne opinie zgłaszają firmy o liczbie pracujących do 9 osób.

Poza jednostkami o liczbie pracujących do 9 osób, podmioty wszystkich klas wielkości oceniają koniunkturę w lutym pozytywnie. Najbardziej korzystne opinie, choć gorsze od zgłaszanych przed miesiącem, formułują jednostki średnie (o liczbie pracujących od 50 do 249 osób).

6) Ogólny klimat koniunktury według województw (dane wg siedziby przedsiębiorstwa)


Jednostki ze wszystkich województw oceniają koniunkturę pozytywnie. Najbardziej korzystne oceny formułują podmioty prowadzące działalność w zakresie przetwórstwa przemysłowego z województw warmińsko-mazurskiego, zachodniopomorskiego, mazowieckiego, opolskiego.

fot. mat. prasowe

Przetwórstwo przemysłowe i budownictwo - koniunktura wg województw

Najbardziej korzystne oceny formułują podmioty prowadzące działalność w zakresie przetwórstwa przemysłowego z województw warmińskomazurskiego, zachodniopomorskiego, mazowieckiego, opolskiego.


Jednostki ze wszystkich województw (z wyjątkiem przedsiębiorstw z województwa podlaskiego i lubuskiego) prowadzące działalność w zakresie budownictwa formułują w lutym negatywne oceny koniunktury. Najbardziej pesymistyczne oceny zgłaszają jednostki z województwa dolnośląskiego.

Najbardziej optymistycznie koniunkturę w handlu hurtowym oceniają jednostki z województwa podkarpackiego. Najbardziej negatywne oceny w tym zakresie zgłaszają firmy z siedzibą w województwie lubuskim.

Najbardziej optymistycznie koniunkturę w handlu detalicznym oceniają przedsiębiorstwa, których siedziba znajduje się w województwie wielkopolskim i lubuskim. Najbardziej pesymistyczne oceny w tym zakresie zgłaszają przedsiębiorstwa z województwa opolskiego.

Podmioty z większości województw należące do sekcji transport i gospodarka magazynowa oceniają w lutym koniunkturę korzystnie. Najbardziej optymistyczne oceny koniunktury formułują jednostki mające siedzibę w województwie mazowieckim. Najbardziej pesymistycznie, podobnie jak w styczniu, oceniają koniunkturę pod-mioty z siedzibą w województwie podlaskim.

Podmioty z większości województw prowadzące działalność związaną z zakwaterowaniem i gastronomią oceniają w lutym koniunkturę pozytywnie. Najbardziej korzystne oceny koniunktury, lepsze od zgłaszanych przed miesiącem, formułują jednostki z województw śląskiego i wielkopolskiego. Najbardziej pesymistycznie oceniają koniunkturę podmioty, których siedziba znajduje się w województwie świętokrzyskim.

Jednostki ze wszystkich województw (z wyjątkiem przedsiębiorstw z województw kujawsko-pomorskiego oraz podlaskiego) należące do sekcji informacja i komunikacja oceniają w lutym koniunkturę korzystnie. Najbardziej optymistyczne opinie w zakresie koniunktury odnotowują podmioty mające siedzibę w województwie opolskim i dolnośląskim.

7) Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI)


Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI) kształtuje się w lutym na poziomie nieznacznie niższym niż przed miesiącem, ale wyższym niż przed rokiem (od trzech miesięcy jego wartości są nieco powyżej średniej długookresowej).

Składowe dotyczące budownictwa i handlu detalicznego utrzymują się na poziomie ze stycznia. Wartość składowej z zakresu przetwórstwa przemysłowego spadła w stosunku do osiągniętej w styczniu br., choć nadal pozostaje na poziomie powyżej średniej długookresowej. Mimo wzrostu w porównaniu z poprzednim miesiącem, składowa dotycząca usług nadal kształtuje się poniżej średniej długookresowej. W skali roku wartości wszystkich składowych rosną.

Wskaźnik ocen diagnostycznych i prognostycznych jest wyższy od zgłaszanego przed rokiem, ale w stosunku do stycznia br. składowa diagnostyczna nieznacznie maleje, a prognostyczna – kształtuje się na poziomie zbliżonym.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: