eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek pracy specjalistów I 2017

Rynek pracy specjalistów I 2017

2017-02-23 10:19

Rynek pracy specjalistów I 2017

Więcej ofert pracy © georgejmclittle - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W minionym miesiącu na łamach serwisu Pracuj.pl opublikowano 46 401 ofert pracy, co względem analogicznego okresu 2016 roku oznacza wzrost o 15%. O 27% wzrosło zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu inżynierii, a o 1/5 popyt na speców od IT. Większość ofert wygenerowały handel i sprzedaż oraz bankowość, finanse i ubezpieczenia. Najwięcej pracy oferowały - tradycyjnie zresztą - Mazowsze, Dolny Śląsk oraz Małopolska. W styczniu dostrzegalne było również znaczne ożywienie w sektorze budowlanym.
W ostatnich trzech miesiącach minionego roku nastroje pracodawców zdawały się wyhamowywać, co natychmiast znalazło swoje odzwierciedlenie w nieco skromniejszej liczbie publikowanych ogłoszeń o pracę. W styczniu jednak rynek pracy specjalistów odczuł, tradycyjnie zresztą, znaczne ożywienie.

Jakie branże zatrudniały w styczniu 2017 r.?


W pierwszym miesiącu bieżącego roku największe zapotrzebowanie na pracowników zgłosiły handel i sprzedaż (7 952 ofert pracy), bankowość/finanse/ubezpieczenia (5 468 ofert) oraz przemysł ciężki (3 639 ofert). Nie jest to właściwie żadnym zaskoczeniem, ponieważ te branże wykazywały się dużą aktywnością również w poprzednich miesiącach. Tym jednak, co zasługuje na podkreślenie, jest liczba ofert pracy wygenerowanych w styczniu przez branżę budowlaną - to właśnie w jej przypadku odnotowano największy, roczny wzrost (18,57%). Pokaźny skok (48%) widoczny był również w ujęciu miesięcznym. To dobitny dowód na to, że po pewnym wyhamowaniu z drugiej połowy minionego roku budowlanka postanowiła odcinać kupony od dobrej sytuacji na rynku. Jak wynika z danych GUS, w 2016 roku oddano do użytku o ponad 10% więcej mieszkań niż w 2015 r.

Dane styczniowe wskazują, że branża przemysłowa trzyma poziom z 2015 r., bo także w niej odnotowano znaczące wzrosty. Choć tym razem to przemysł lekki okazał się liderem, ponieważ zapotrzebowanie na pracowników w tym sektorze wzrosło o 18,03% w ujęciu rok do roku, w przypadku przemysłu ciężkiego było to 7,4% r/r. Ten wyraźny wzrost optymizmu potwierdzają także dane makroekonomiczne – jak wynika ze styczniowego raportu IHS Markit, PMI polskich przedsiębiorstw wyniósł w styczniu 54,8%, tak dużego poziomu optymizmu nie notowano wśród polskich przedsiębiorców od niemal dwóch lat.

fot. mat. prasowe

Rynek pracy specjalistów I 2017

W styczniu na łamach Pracuj.pl pojawiło się 46,4 tys. ogłoszeń.


Kluczowe specjalizacje w styczniu


W styczniu pracodawcy najwięcej ofert skierowali tradycyjnie do specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz specjalistów ds. IT. Jak wynika z danych polska gospodarka może nabierać tempa po okresie pewnej stagnacji i nieco rozczarowującym wyniku PKB za poprzedni rok. Blisko 19% wzrost rok do roku można zauważyć w zapotrzebowaniu na specjalistów produkcji i 14% wzrost na specjalistów ds. budownictwa oraz największy w styczniu bo aż 27% skok w ofertach pracy skierowanych do inżynierów. Pracodawcy w pierwszym miesiącu roku zwiększali także zapotrzebowanie na specjalistów IT (20% rok do roku), nieruchomości (16% r/r) oraz obsługi klienta (14% r/r).

Praca na mapie województw


Niezmiennie, jeśli chodzi o rozkład ogłoszeń według województw, dominuje woj. mazowieckie; w styczniu opublikowano 10 647 ofert. Na kolejnych miejscach znalazły się województwa dolnośląskie (4 698), małopolskie (4 463) oraz wielkopolskie (4 125). Znaczna liczba ofert pracy pochodziła także z województw: śląskiego (3 934), pomorskiego (2 954) oraz łódzkiego (2781). W styczniu 2017 r. największe wzrosty zapotrzebowania na pracowników odnotowano w województwie podkarpackim, 21,5% więcej ofert pracy niż przed rokiem, opolskim (19%), wielkopolskim (18,8%) oraz świętokrzyskim (18,35%).

fot. mat. prasowe

Rynek pracy specjalistów I 2017 cd.

Niemal co czwarta oferta pracy pochodziła z województwa mazowieckiego.


Jakie firmy poszukiwały pracowników w styczniu?


W styczniu najczęściej zapotrzebowanie na nowych pracowników zgłaszały firmy zatrudniające powyżej 250 pracowników – opublikowały one łącznie 13 557 ofert pracy. Niemal równie często rekrutowali pracodawcy w firmach średnich (zatrudniających od 51 do 250 pracowników) – z tych firm pochodziło 12 830 ofert pracy, co ciekawe także małe firmy utrzymały bardzo wysoki poziom zapotrzebowania na pracowników i wyniósł on 12 101 ogłoszeń o pracę w styczniu. Najwyższą dynamikę wzrostu liczby ofert pracy odnotowano w firmach największych (powyżej 250 pracowników) – było to 21,16% wzrostu rok do roku. Na drugim miejscu pod względem wzrostu zapotrzebowania znalazły się firmy małe (od 10-50 pracowników) – wzrost o 15,42% r/r. Firmy średnie zwiększyły liczbę ofert pracy o niemal 12% a mikroprzedsiębiorstwa (do 10 pracowników) o 7,62%.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.