eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Czy telemedycyna ma szanse na rozwój?

Czy telemedycyna ma szanse na rozwój?

2017-02-22 10:40

Czy telemedycyna ma szanse na rozwój?

Czy telemedycyna ma szanse na rozwój? © maicasaa - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Czy telemedycyna w Polsce będzie się rozwijać? Wygląda na to, że tak właśnie się stanie. Badanie zrealizowane przez PMR dowodzi, że większość podmiotów leczniczych planuje inwestycje w tym zakresie, pomimo konieczności ponoszenia pokaźnych kosztów i znikomego wsparcia ze strony państwa. Szacunki wskazują, że w tym roku wartość polskiego rynku usług telemedycznych podskoczy o 22%.

Przeczytaj także: Telemedycyna bez szans na popularność? 50% Polaków nie chce jej po pandemii

2/3 podmiotów ma w planach inwestycje


Z najnowszego raportu PMR „Rynek usług telemedycznych w Polsce 2017. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2017-2022” wynika, że telemedycyna w naszym kraju będzie rosnąć w siłę. Inwestycje w tym zakresie przewiduje większość badanych podmiotów leczniczych.

Ciągle chodzi o pieniądze


Autorzy badania przyjrzeli się również podmiotom, dla których telemedycyna ciągle pozostaje kwestią przyszłości. Pomimo istotnych barier rynkowych, spora rzesza z nich na przełomie 2016 i 2017 roku była przekonana, że w bieżącym roku uda im się wejść na rynek usług telemedycznych.

Największą przeszkodą we wdrażaniu usług telemedycznych okazują się oczywiście kwestie finansowe - telemedycyna wymaga inwestycji, a nie można zapominać, że nie są to jedyne koszty które muszą ponosić badane placówki. Warto przy tym podkreślić, że badaniu poddane zostały podmioty niepubliczne i prywatne, które zwykle dysponują większym kapitałem inwestycyjnym.

Istotną barierą okazuje się także brak świadomości istnienia takiej usługi wśród pacjentów (z czego wielu z nich to starsze osoby, które też po prostu mają trudności z obsługiwaniem się nowościami technologicznymi) i związanym z tym brakiem zainteresowania usługą. Co ciekawe, respondenci wskazują również na niechęć ze strony lekarzy w stosunku do takich usług (również z powodu braku czasu, zbyt dużej ilości pracy).

fot. mat. prasowe

Plany rozbudowy oferty telemedycyny

Plany w zakresie rozbudowy oferty telemedycyny ma obecnie niemal 2/3 ankietowanych.


Część podmiotów obecnych na rynku wymienia brak jasnych regulacji prawnych pozwalających na finansowanie świadczeń przez NFZ. Jednak warto zaznaczyć, że po ogłoszeniu pierwszych konkursów przez publicznego płatnika, wiele z nich zostało odwołane z powodu braku ofert. Faktem jest natomiast, że obecnie finansowany publicznie jest jedynie wycinek możliwości telemedycyny.

fot. mat. prasowe

Bariery rozwoju rynku telemedycyny w Polsce

Największą przeszkodą w rozwoju telemedycyny są zbyt wysokie koszty inwestycji i konieczność dokonania innych wydatków.


Wzrost świadomości pacjentów czynnikiem rozwoju rynku


Jeżeli chodzi o czynniki rozwoju rynku telemedycyny, największa liczba podmiotów (nieobecnych już na rynku) liczy na wzrost świadomości społecznej – dojrzewanie i starzenie się pokolenia, dla którego nowinki technologiczne i aplikacje mobilne nie są czymś obcym.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: