eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 7/2017

Świat: wydarzenia tygodnia 7/2017

2017-02-18 12:40

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 6/2017

  • KE ocenia amerykański plan gospodarczy. Jak wiadomo D. Trump zamierza uruchomić pakiet stymulacyjny dla amerykańskiej gospodarki. Zdaniem Brukseli może to rozruszać gospodarkę USA i może pozytywnie wpłynąć na sytuację ekonomiczną na świecie. Jednak równocześnie UE niepokoi protekcjonistyczny zwrot amerykańskiej polityce, bo to może mieć szkodliwy wpływ w dłuższym okresie czasowym.
  • Rosja spłaca długi. Do końca 2017 r. Rosja spłaci resztę długów przejętych po upadłości Związku Radzieckiego. Poinformowano, że ostatnią należność (ponad 125 mln USD) mają wkrótce umorzyć władze Bośni i Hercegowiny, a w ubiegłym tygodniu Macedonia umorzyła radziecki dług w wysokości ponad 60 mln USD.
  • Kolejna decyzja prezydenta Trumpa. Biały Dom poinformował o zniesieniu ograniczeń w sferze wydobycia węgla kamiennego wprowadzonych przez przez. B. Obamę. To kolejna decyzja wynikająca z programu wyborczego. Prez. D. Trump oświadczył, że nowy dekret antyimigracyjny "w pełni będzie chronić nasz kraj". Zastąpi on poprzedni dekret zawieszony przez sąd federalny.
  • Obrady G20. W trakcie obrad ministrów spraw zagranicznych Grupy G20 w Bonn wszyscy uczestnicy uznali „współpracę międzynarodową w walce o socjalną, ekonomiczną i ekologiczną sprawiedliwość” za swoje główne zadanie. Ciekawe, jaka treść kryć się będzie pod tą dumnie brzmiącą deklaracją.
  • Stosunki Rosja-USA. Biały Dom zaostrzył politykę w stosunku do Kremla, w stosunku do przedwyborczego programu D. Trumpa. Analitycy uważają, że to element gry przed przewidywanym w połowie roku spotkaniem Trump-Putin. Nie jest wykluczone, że odbędzie się ono jeszcze przed szczytem G20 w lipcu br.
  • Japoński PKB. Biuro rządowe poinformowało, że Produkt Krajowy Brutto Japonii wzrósł w IV kw. 2016 r. o 1,0 proc. kw/kw.
  • Chiński eksport. Według rządowych instytucji styczniowy eksport wzrósł o 15,9 proc. w juanach, a w dolarach wzrósł o 7,9 proc.
  • Rosyjska gospodarka w coraz lepszym stanie. Skutkiem jest systematyczne umacnianie się rosyjskiej waluty stosunku do euro i dolara. Obecny kurs rubla jest najwyższy od 1,5 roku. Jednak ta sytuacja nie jest korzystna dla rządu (w handlu zagranicznym), który podejmuje działania na rzecz osłabienia rodzimej waluty.
  • Reforma podatkowa w USA. Biały Dom zapowiedział założenia reformy podatkowej zapowiedzianej w przedwyborczym programie. Celem planowanej reformy podatkowej jest „zachęcenie przedsiębiorców do utrzymania zatrudnienia w USA i pobudzenie wzrostu gospodarczego”.
  • Umowa CETA ratyfikowana. PE podjął decyzję o ratyfikacji unijno-kanadyjskiej umowy o wolnym handlu CETA. Stało się tak mimo dużych oporów organizacji pozarządowych. Teraz umowa będzie musiała przejść drogę ratyfikacyjną we wszystkich krajach unijnych.
  • Walka z hakerami. Cyberbezpieczeństwo staje się coraz poważniejszym problemem w skali całego swiata. Szef działu prawnego Microsoft Brad Smith proponuje opracowanie Cyfrowej Konwencji Genewskiej. Jego zadaniem byłaby ochrona obywateli przed hakerami działającymi na zlecenie poszczególnych państw.
  • Rynek ropy. OPEC kontynuuje zmniejszanie dostaw ropy (chociaż Libia je zwiększa). Ceny utrzymują się znacznie ponad 50 USD/baryłkę (na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku ponad 53 USD, a ropa Brent na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie ponad 55 USD za baryłkę).
  • Szwecja zmienia stosunek do Rosji. Według dziennika "Dagens Nyheter" szwedzki rząd w nowych założeniach polityki zagranicznej zamierza inwestować w kontakty z Rosją. To działanie jest zbieżne z informacjami dot. działań innych europejskich krajów.
  • Indie w Kosmosie. Według indyjskiej agencji kosmicznej ISRO Indie umieściły na orbicie okołoziemskiej rekordową liczbę 104 satelitów. Tym samym pobiły dotychczasowy rekord należący do Rosjan (37 wystrzelonych naraz satelitów w 2014 roku).
  • Spór Brazylia- Kanada w WTO. Brazylia skarży Kanadę w Światowej Organizacji Handlu (WTO). Zarzuca Kanadzie nieuczciwe dotowanie swojego producenta samolotów (Bombardiera). Rządowe wsparcie dla koncernu w 2016 r. miało wynieść ok. 2,5 mld USD.
  • ”Dołek” Toshiby. Koncern ma problemy finansowe. Zarząd poinformował, że drugi rok z rzędu spodziewa się "wysokiej straty netto"
  • Wzrasta rynkowa aktywność Toyoty. Japoński koncern został podrażniony rynkowymi sukcesami VW. Japończycy są widoczni w działaniach reklamowych w mediach i w akcjach promocyjnych. Toyota poinformowała, że do końca stycznia 2017 roku Toyota sprzedała na świecie ponad 10 mln samochodów z silnikami hybrydowymi, a ostatni milion sprzedano w trzy kwartały.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

Złoto zagości w głównym nurcie inwestycji. Właśnie tak może się stać – prognozuje Robert Śniegocki, ekspert Grupy Goldenmark. I jako powód wymienia m.in. relacje USA z Rosją i Chinami, popularyzacje kruszcu w krajach azjatyckich, czy samą politykę banków centralnych.
- Wszystko wskazuje na to, że w 2017 roku złoto na dobre zagości w głównym nurcie inwestycji. Czynnikami, które mogą mieć na to wpływ jest np. relacja Stanów Zjednoczonych za administracji prezydenta Donalda Trumpa z Chinami i z Rosją. Mówi się też o nie do końca odpowiedzialnej polityce banków centralnych dotyczącej luzowania ilościowego walut, a także o konfliktach na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie – mówi newsrm.tv Robert Śniegocki, ekspert Grupy Goldenmark.

Jak zauważa ekspert cały czas żyjemy w czasach niepewności i dużej zmienności, ale są też czynniki, które mogą przemawiać za umocnieniem się pozycji złota.
– Mam na myśli przede wszystkim popularyzację złota w krajach azjatyckich, które cały czas się bogacą. To już nie tylko dotyczy Chin i Indii, ale również jest to Tajwan, Korea Południowa i Wietnam – wyjaśnia Robert Śniegocki.

Przewiduje się, że w tym roku kraje azjatyckie mają stanowić 60 proc. światowego PKB. W Chinach cały czas na popularności zyskują programy akumulacji złota. W Japonii są to programy emerytalne oparte o złoto. W Indiach natomiast posiadanie złota jest przeciwwagą w stosunku do oferty instytucji finansowych, w których trzeba ujawniać dochody.
– Jednym z ciekawszych czynników, który może wpływać na umocnienie pozycji kruszcu, jest kwestia zmian w postrzeganiu złota przez prawo szariatu. Obecnie trwają prace z islamskimi instytucjami finansowymi, które mają doprowadzić do otwarcia się Bliskiego Wschodu na rynek złota. To może zapoczątkować całkowicie nową sytuacje i napływ blisko 2 bilionów dolarów na rynek złota. To może być bardzo podobna sytuacja, do tej, z którą mieliśmy do czynienia w 2011 roku. Wtedy przez wzmożone zakupy Chin cena złota notowała historyczne szczyty. Niewykluczone, że do tej sytuacji Bliski Wschód się również przyczynił – dodaje Robert Śniegocki.

Robert Śniegocki, ekspert Grupy Goldenmark

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: