eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 7/2017

Europa: wydarzenia tygodnia 7/2017

2017-02-18 12:41

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 6/2017

  • Brexit zweryfikuje unijną jedność. Przedłużający się okres wyczekiwania na rozpoczęcie negocjacji „rozwodowych” źle wpływa na nastroje wewnątrzunijne. Coraz więcej dowodów, że kraje unijne zaczynają myśleć o własnej sytuacji i swoich interesach. Traci wiarę także przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. W radiowym wywiadzie wątpił „czy 27 krajów Unii Europejskiej pozostanie zjednoczonych w obliczu negocjowania z Wielką Brytanią wyjścia z UE”, czy wobec wynikających z prezydentury D. Trumpa. W tej wypowiedzi w negatywnym świetle wskazał na Polskę i Węgry....
  • Europa dwóch prędkości. Już wkrótce? Parlament Europejski dyskutował przyszłość UE. Mówiono o konieczności zreformowania instytucji unijnych, wzmocnieniu gospodarki i zdolności do dynamicznego działania. Mówiono też o konieczności podniesienia na wyższy poziom zaufania społecznego.
  • PE poparł propozycję KE utworzenia osobnego budżetu strefy euro. To pierwszy krok do podziału UE na grupę krajów ze wspólną walutą i bez niej. To uderzy w nasze przyszłe interesy, w naszą gospodarkę
  • Unijno-kanadyjska umowa o wolnym handlu przyjęta. CETA została przyjęta przez Parlament Europejski. Teraz umowę muszą ratyfikować pojedyncze kraje członkowskie.
  • Unijna gospodarka. PKB strefy euro w IV kwartale urosła o 0,4 proc. kw/kw i o 1,7 proc. r/r. Wedrto dodać, że PKB Niemiec także wzrósł w IV kwartale 2016 r. o 0,4 proc. kw/kw.
  • Zmniejszenie zasiłków na dzieci. Zainteresowane takim rozwiązaniem w stosunku do dzieci nie mieszkających w Niemczech tylko w swoich ojczystych krajach wykazuje niemiecki rząd. Podobne stanowisko przedstawili współrządzący w Austrii konserwatyści z OeVP.
  • Szwecja łagodzi stosunki z Rosją. Według "Dagens Nyheter", szwedzki rząd w nowych założeniach do polityki zagranicznej przygotowuje grunt pod polepszenie stosunków z Rosją. To nie pierwszy europejski kraj, który poza oficjalnymi, unijnymi deklaracjami poszukuje rozwiązań dla podniesienia na wyższy poziom współpracy gospodarczej.
  • Ochrona roślin. Parlament Europejski opowiedział się za zwiększeniem na obszarze UE dostępu do tzw. pestycydów niskiego ryzyka (pochodzenia biologicznego). Miałyby one zastąpić konwencjonalne środki ochrony roślin oparte na syntetycznych pestycydach chemicznych.
  • Hakerstwo kwitnie. Francuzi obawiają się włamań do systemów informatycznych tak ze strony siatek terrorystycznych, jak i agentów obcych służb. Poinformowali, że zatrudnią 600 nowych agentów, specjalistów od cyberbezpieczeństwa.
  • Udany handel zagraniczny. Według Europejskiego Banku Centralny a rachunku obrotów bieżących eurolandu nadwyżka w grudniu 2016 r. wyniosła 31,0 mld euro (wobec nadwyżki 36,4 mld euro w listopadzie).
  • Budżet a wydatki NATO. Niemiecki rząd kwestionuje wyznaczony przez NATO cel podniesienia przez kraje Sojuszu wydatków na obronność do 2 proc. PKB. W odpowiedzi sekretarz obrony J. Mattis ostrzegł, że USA mogą zmniejszyć swoje zaangażowanie w NATO, jeśli inne państwa członkowskie nie zwiększą swoich wydatków na obronność. Niemcy obawiają się, że wzrost wydatków na obronność negatywnie wpłynie na ich w ostatnich latach zrównoważony budżet.
  • Kolejna groźba imigracyjna. Włoski rząd ocenia, że Europie grozi nowa wielka fala migracyjna. Jak wiadomo w 2016 roku do Włoch przybyło ponad 180 tysięcy osób. Teraz może być więcej...
  • Opel do wzięcia? Pojawiaja się coraz bardziej wiarygodne informacja o możliwości przejęcia Opla przez francuski koncern motoryzacyjny PSA. Mimo iż jest to część amerykańskiego koncernu, to jednak jest to firma zatrudniająca większość swych pracowników w niemieckich zakładach. Nic więc dziwnego, że władze niemieckie monitorują sprawę i ostrożnie komentują bieżące informacje w tym temacie.
  • Rolls-Royce w kłopotach. Brytyjski producent silników lotniczych zakończył ubiegły rok za rekordową stratę rzędu 4,6 mld funtów. Analitycy uważają, że jest to skutek m.in. Brexite (w wyniku osłabienia funta) oraz kary za sprawę korupcyjną.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

Wkrótce w krajach Unii Europejskiej zostanie wdrożona dyrektywa PSD2 (Payment Services Directive). Zmieni ona całkowicie rynek nowoczesnych usług płatniczych. Nowe przepisy dadzą konsumentom dostęp do informacji o własnych finansach m.in. o stanie konta czy ostatnio wykonanych transakcjach bez logowania się do platformy bankowości elektronicznej. Dane w imieniu użytkownika, oczywiście po uprzednim wyrażeniu przez niego na to zgody, będzie mogła pobrać aplikacja dostarczona przez firmy trzecie.
- Banki również będą miały możliwość przygotowania systemu transakcyjnego, który niejako z agreguje dane z moich wszystkich banków, w których mam konta. Całą moją sytuację finansową pokaże mi w jednym miejscu – mówi newsrm.tv Marek Lesiak, prezes oraz dyrektor technologii Efigence i dodaje. – Poziom bezpieczeństwa praktycznie się nie zmieni. Dane nie będą utrzymywane w podmiotach zewnętrznych. Nadal banki będą odpowiedzialne za utrzymanie transakcyjności i wszystkich danych. Podmioty zewnętrzne jedynie będą odpowiedzialne za warstwę prezentacji. Będą zbierały informacje z banków i prezentowały je w systemie.

PSD2 to Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2366 z dnia 25 listopada 2015 r. w sprawie usług płatniczych w ramach rynku wewnętrznego. Jej celem jest z jednej strony zwiększenie konkurencyjności, transparentności i zrewolucjonizowanie rynku cyfrowych płatności przy jednoczesnym podniesieniu poziomu jego bezpieczeństwo, z drugiej natomiast otwarcie banków na szerszą współpracę z zewnętrznymi podmiotami.
- Zmiany mogą dotknąć również rynek e-commerce. Dla klienta może się zmienić to, że już w przyszłości nie będzie musiał się logować do swojego banku żeby zrobić przelew za przedmioty kupione w sklepie internetowym. Powstaną podmioty, które przejmą pośrednictwo w wykonywaniu tych transakcji. W imieniu klienta i oczywiście za jego zgodą będą wykonywały przelew do sklepu internetowego – wyjaśnia Marek Lesiak.

Marek Lesiak, prezes oraz dyrektor technologii Efigence

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: