eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Magazyny: rekordowy popyt stał się faktem

Magazyny: rekordowy popyt stał się faktem

2017-02-17 13:23

Magazyny: rekordowy popyt stał się faktem

Magazyn © WavebreakMediaMicro - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Popyt na magazyny dopisuje. Z danych Cushman & Wakefield wynika, że zeszły rok okazał się pod tym względem wyjątkowy. Zapotrzebowanie na nowoczesne powierzchnie magazynowe wzrosło aż o 25%. Największy w tym udział miała logistyka (32%), FMCG (12%), e-commerce (11%) oraz motoryzacja (8%) i lekka produkcja (6%).
Jak podaje Cushman & Wakefield, magazyny najlepiej sprzedawały się w okolicach Warszawy (760 tys. m kw.) i Górnego Śląska (494 tys. m kw.). Najemcy dopisali również w rejonie Wrocławia (355 tys. m kw.), Poznania (340 tys. m kw.) i w Centralnej Polsce (307 tys. m kw.).

Wśród mniejszych rynków regionalnych królowało Trójmiasto (97 tys. m kw.) oraz Kraków (89 tys. m kw.). Inwestycje w infrastrukturę drogową zaowocowały również historycznym popytem na takie rynki jak Szczecin (338 tys. m kw.) oraz Bydgoszcz i Toruń (128 tys. m kw.). Przeszło 2/3 całkowitego wolumenu transakcji stanowił najem, a za 1/3 odpowiadały renegocjacje umów.
Magazyny w regionach sprzedają się coraz lepiej. W ubiegłym roku w okolicach Szczecina podpisano największe umowy z udziałem gigantów branży e-commerce. Deweloper Panattoni zrealizuje inwestycję BTS o wielkości 161 tys. m kw. dla firmy Amazon w Kołbaskowie, natomiast firma Zalando wynajmie 130 tys. m kw. powierzchni od firmy deweloperskiej Goodman w Gryfinie – mówi Adrian Semaan, Konsultant w Dziale Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, Cushman & Wakefield, autor raportu.

fot. mat. prasowe

Roczny poziom nowej podaży w Polsce (mkw.)

W 2016 roku deweloperzy ukończyli 1 177 000 mkw., co stanowi najwyższy wynik nowej podaży od 2008 roku oraz 26% wzrost w porównaniu do wyniku z 2015 roku.


W 2016 roku nowa podaż powierzchni magazynowej wyniosła około 1,18 mln m kw., co oznacza drugi najwyższy wynik w historii od 2008 roku oraz wzrost o ok. 25% w ujęciu rok do roku. Najwięcej powierzchni magazynowej deweloperzy dostarczyli na pięciu głównych rynkach tj. w okolicach Warszawy (220 tys. m kw.), w regionie Górnego Śląska (216 tys. m kw.), w Polsce Centralnej (196 tys. m kw.), Poznaniu (177 tys. m kw.) i Wrocławiu (123 tys. m kw.). Pod koniec grudnia 2016 roku w budowie pozostawało ponad 1,3 miliona m kw., przy czym najwięcej w okolicach Warszawy (302 tys. m kw.) oraz w Poznaniu (227 tys. m kw.). W regionach prym wiodą lokalizacje Bydgoszcz-Toruń (129 tys. m kw.), Górny Śląsk (123 tys. m kw.), oraz Wrocław (102 tys. m kw.).

fot. mat. prasowe

Największe projekty magazynowe w budowie, koniec 2016 roku

Najwięcej powierzchni magazynowej powstaje w okolicach Warszawy (302 000 mkw.)


W wyniku wysokiego poziomu nowej podaży na koniec 2016 roku wskaźnik pustostanów wyniósł 6,7%, (wzrost o 1,5 pp. w ujęciu rocznym). Całkowity wolumen dostępnej powierzchni niewynajętej stanowi ok. 740 tys. m kw. dostępnej powierzchni magazynowej. Na głównych rynkach magazynowych najwyższy poziom wskaźnika odnotowano w strefie miejskiej Warszawy i w Krakowie (po 11%). W regionie okolic Warszawy, na Górnym Śląsku i w Poznaniu udział powierzchni niewynajętej kształtował się na zbliżonym poziomie (7,5%), z kolei we Wrocławiu okazał się niższy (5,3%) od średniej krajowej. Na pozostałych rynkach regionalnych wskaźnik utrzymał się niskim poziomie (poniżej 5%). Najmniejszą dostępnością charakteryzował się region Centralnej Polski (2,9%), a najwyższą region Lublina (12,7%).

fot. mat. prasowe

Roczny poziom popytu (mkw.)

Popyt na nowoczesne powierzchnie magazynowe osiągnął rekordowy poziom 3,08 milliona mkw.


Na koniec 2016 roku czynsze nominalne pozostały na stabilnym poziomie lub nieznacznie się obniżyły. Rosnąca konkurencja wśród deweloperów spowodowała, że w niektórych lokalizacjach najemcy znaleźli się w uprzywilejowanej pozycji negocjacyjnej, jak np. w Poznaniu czy Krakowie. Najwyższe stawki wciąż obowiązują w strefie miejskiej Warszawy od 4,00 do 5,25 euro za m kw. Natomiast w pozostałych regionach czynsze kształtują się na poziomie od 2,40 do 4,20 euro za m kw.

fot. mat. prasowe

Stopy pustostanów w podziale na regiony, koniec 2016

W wyniku wysokiego poziomu nowej podaży w 2016 roku, wskaźnik pustostanów wyniósł 6,7%, co stanowi wzrost o 1,5 pp. w porównaniu z wartością z końca 2015 roku (5,2%).


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.