eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Inflacja I 2017

Inflacja I 2017

2017-02-14 11:26

Inflacja I 2017

Ceny żywności wzrosły © Syda Productions - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w pierwszym miesiącu bieżącego roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych były o 0,4% wyższe od poziomu odnotowanego w grudniu. Więcej niż przed miesiącem trzeba było zapłacić m.in. za żywność i użytkowanie mieszkania. Tańsze były m.in. odzież i obuwie oraz opłaty związane z transportem. Patrząc jednak, jak inflacja kształtuje się w ujęciu rocznym, widzimy, że skala podwyżek jest całkiem pokaźna.
Po miesiącach deflacji inflacja dała o sobie znać. Z danych przedstawionych przez GUS wynika, że w styczniu br. najbardziej podskoczyły ceny żywności i napojów bezalkoholowych - wzrost względem poprzedniego miesiąca sięga 1,8%.

Więcej niż przed miesiącem płaciliśmy za owoce, warzywa oraz mąkę pszenną. Podrożały również oleje i tłuszcze, makarony i produkty makaronowe, a także ryż i artykuły z grupy „mleko, sery, jaja”. Podwyżki nie ominęły ryb i owoców morza, mięsa, pieczywa oraz cukru. W poprzednim miesiącu zauważalny był też wzrost cen napojów bezalkoholowych, z czego największe podwyżki objęły wody mineralne lub źródlane.

Nieco mniejsze wzrosty odnotowały napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe, za które trzeba było zapłacić o 0,1% więcej niż w grudniu ub. roku.

W styczniu br., w porównaniu do poprzedniego miesiąca, odnotowano spadek cen odzieży i obuwia (o 4,3%).

Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły w styczniu br. o 0,7%. Podrożało użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii. Zanotowano wzrost opłat za wywóz śmieci, zaopatrywanie w wodę oraz usługi kanalizacyjne. Podniesiono opłaty za najem mieszkania. Wzrosły ceny nośników energii. Obowiązujące od stycznia br. nowe taryfy dla energii elektrycznej i usług dystrybucji wpłynęły na wzrost opłat za energię elektryczną. Podrożały także opał, gaz oraz energia cieplna. Więcej niż w grudniu ub. roku płacono za towary i usługi w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego.

W styczniu br. odnotowano wzrost opłat związanych ze zdrowiem (o 0,4%). Więcej należało zapłacić za usługi szpitalne i sanatoryjne, lekarskie, stomatologiczne, a także urządzenia i sprzęt terapeutyczny oraz wyroby farmaceutyczne.

Ceny towarów i usług związanych z transportem były o 0,8% niższe niż w grudniu ub. roku. Obniżono ceny usług transportowych. Podrożały natomiast samochody osobowe oraz paliwa do prywatnych środków transportu.

fot. mat. prasowe

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w 2015 i 2016

W styczniu 2017 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych, według wstępnych danych, były wyższe o 0,4% wyższe niż miesiąc wcześniej.


W styczniu br. obniżyły się opłaty związane z łącznością. Mniej niż w grudniu br. konsumenci płacili za usługi telekomunikacyjne.

Odnotowano wzrost cen towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą. Podrożały gazety i czasopisma oraz książki. Więcej niż w grudniu ub. roku płacono za usługi związane z kulturą oraz turystykę zorganizowaną. Potaniał natomiast sprzęt audiowizualny, fotograficzny i informatyczny.

Opłaty dotyczące edukacji w styczniu br. utrzymały się przeciętnie na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu.

W styczniu br. wzrosły ceny w zakresie restauracji i hoteli.

Spośród innych towarów i usług, więcej niż w poprzednim miesiącu należało zapłacić za opiekę społeczną. Podniesiono ceny ubezpieczeń, artykułów do higieny osobistej i kosmetyków,a także usług fryzjerskich, kosmetycznych i pielęgnacyjnych.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.