eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Inwestycje w nieruchomości komercyjne: Polska na czele regionu

Inwestycje w nieruchomości komercyjne: Polska na czele regionu

2017-02-15 10:51

Inwestycje w nieruchomości komercyjne: Polska na czele regionu

Centrum handlowe © justaa - Fotolia.com

Z najnowszych danych firmy JLL wynika, że Polska pod względem wartości transakcji inwestycyjnych zrealizowanych w minionym roku zajmuje pierwsze miejsce w Europie Środkowo-Wschodniej. Na Polskę przypadło przeszło 4,5 mld euro (całość wyniosła 12,5 mld euro), drugie miejsce przypadło w udziale Czechom, a trzecie - Węgrom. Największą transakcją inwestycyjną sfinalizowaną na polskim rynku nieruchomości był zakup przez Redefine 75% udziałów w portfelu nieruchomości komercyjnych Echo Investment w Polsce.
Dane przedstawione przez firmę JLL dowodzą, że w minionym roku całkowita wartość transakcji inwestycyjnych zawartych na rynkach nieruchomości komercyjnych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej zdołała przewyższyć 12,5 mld euro. Palmę pierwszeństwa dzierży Polska (36% udziału), wyprzedzając Czechy (29%), Węgry (13%), rynki regionu SEE (8%), Rumunię (7%) oraz Słowację (7%).
„Wartość transakcji, które sfinalizowano w minionym roku na rynkach nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo – Wschodniej była o 42% wyższa niż w poprzednim roku. Osiągnięty wyniki (przeszło 12,5 mld euro) to najlepszy wynik inwestycyjny, jaki udało się osiągnąć w całej historii. Rekordy padły w Czechach i na Słowacji, z kolei Polska może pochwalić się drugim, najwyższym wynikiem w historii. Jeżeli podaż obiektów dostępnych na sprzedaż zdoła dorównać zainteresowaniu inwestorów, to bieżący rok również będzie udany - mówi Kevin Turpin, Dyrektor Działu Badań Rynku w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL.

Polska– liderem regionu


Agata Sekuła, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Handlowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL, komentuje:
„Po znakomitych wynikach odnotowanych w roku 2015, polski rynek nieruchomości utrzymał tempo również w 2016. Wartość ubiegłorocznych transakcji, których przedmiotem były nieruchomości komercyjne w Polsce przekroczyła 4,5 mld euro – najwięcej w regionie CEE. Na sektor handlowy przypadły umowy kupna/sprzedaży o wartości ok. 1,96 mld euro, na biurowy – ok. 1,8 mld euro, a na magazynowy – ok. 770 mln euro. We wszystkich sektorach aktywni byli inwestorzy o różnej specyfice działalności – zarówno poszukujący najlepszych w swojej klasie obiektów, jak też zainteresowani produktami oportunistycznymi. Przedmiot transakcji stanowiły i pojedyncze aktywa, i portfele nieruchomościowe”.

fot. justaa - Fotolia.com

Centrum handlowe

Wartość ubiegłorocznych transakcji, których przedmiotem były nieruchomości komercyjne w Polsce przekroczyła 4,5 mld euro.


Największą transakcją inwestycyjną sfinalizowaną na polskim rynku nieruchomości w 2016 r. był zakup przez Redefine 75% udziałów w portfelu nieruchomości komercyjnych Echo Investment w Polsce. Obejmował on 10 obiektów handlowych (Amber w Kaliszu, Galaxy w Szczecinie, Galeria Echo w Kielcach, Galeria Olimpia w Bełchatowie, Outlet Park Szczecin, Pasaż Grunwaldzki we Wrocławiu, CH Echo w Przemyślu i Bełchatowie, Galeria Sudecka w Jeleniej Górze oraz Galeria Veneda w Łomży) i sześć biurowych (A4 Business Park w Katowicach, Astra Park w Kielcach, Malta Office Park w Poznaniu, Oxygen w Szczecinie, Park Rozwoju w Warszawie czy West Gate we Wrocławiu).

Inne znaczące, przykładowe transakcje zawarte na rynku nieruchomości handlowych zostały zrealizowane przez Rockcastle, i należały do nich: zakup Bonarka City Centre w Krakowie od TPG (361 mln euro), Focus Park w Zielonej Górze oraz Focus Mall w Piotrkowie Trybunalskim od Aviva Investors (161 mln euro), a także Galerii Warmińskiej od Galeria Warmińska Sp. z o.o. sp. k. (150 mln euro).
“W 2016 r. najbardziej aktywni w sektorze nieruchomości handlowych byli inwestorzy z Republiki Południowej Afryki, którzy wydali w Polsce ponad 1,45 mld euro. To 75% całkowitej wartości transakcji odnotowanych na rynku handlowym w ubiegłym roku”, dodaje Agata Sekuła.

W sektorze nieruchomości biurowych w Polsce również zawarto wiele dużych transakcji, takich jak na przykład zakup Q22 od Echo Investment przez Invesco (273 mln euro), Gdański Business Center A&B od HB Reavis przez Savills Investment Management (186 mln euro) czy Konstruktorska Business Center przez Golden Star Group od HB Reavis (120 mln euro).
„Pomimo że całoroczna wartość transakcji biurowych w Warszawie wyniosła więcej niż w głównych miastach poza nią, bo prawie 1,15 mld euro w porównaniu do 650 mln euro, to aktywność inwestorów na rynkach regionalnych pozostaje wysoka. Łączny, bardzo dobry wynik transakcyjny zarejestrowany w 2016 r. potwierdza dojrzałość, płynność, a także atrakcyjność siedmiu największych miast w Polsce dla inwestorów biurowych”, wyjaśnia Tomasz Puch, Dyrektor w Dziale Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych i Magazynowych, JLL w Polsce.

Do największych transakcji na rynku nieruchomości magazynowych w Polsce należy zaliczyć m. in. zakup portfolio logistycznego P3 przez GIC (ok. 285 mln euro), portfolio Hillwood przez CBRE GI (ponad 150 mln euro) a także przejęcie portfela NBGI przez Hines REIT.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.