eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Polska: wydarzenia tygodnia 6/2017

Polska: wydarzenia tygodnia 6/2017

2017-02-11 16:45

Przeczytaj także: Polska: wydarzenia tygodnia 5/2017

  • Wizyta A. Merkel w Warszawie. To była ważna wizyta. Spotkania z premier, prezydentem RP i szefem PIS wypełniły program tej ważnej, chociaż krótkiej wizyty. Omawiane były najważniejsze sprawy unijne (w tym skutki Brexitu), sprawy wewnątrzunijnego rynku wewnętrznego, unii energetycznej, obronności i zabezpieczenia unijnych granic. Ważnym tematem były problemy dwustronnej współpracy. W trakcie spotkania z Prezydentem A. Dudą poruszano także stosunek państw UE do prezydentury Donalda Trumpa.
  • Polska gospodarka. Wg prezesa NBP dynamika PKB w 2017 r. w Polsce będzie na poziomie 3,5-3,6 proc. r/r. rok do roku. W trakcie ostatniego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła wysokości stóp procentowych NBP na środowym posiedzeniu. Innego zdania jest ekonomista prof. Andrzej Koźmiński. Uważa on, że „mniejsza skłonność konsumentów do wydawania pieniędzy, spowolnienie w inwestycjach i wygasanie efektu programów takich jak Rodzina 500 plus negatywnie odbiją się na sytuacji gospodarczo-społecznej”.
  • Bilans wsparcia z funduszy UE. Wg Ministerstwa Rozwoju w latach 2007-2015 polska gospodarka otrzymała 291 miliardów złotych z unijnych funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności.
  • Optymistyczne prognozy PwC, ale... W swoim ostatnim raporcie ta znana ekspercka firma stwierdza, że Polska ma największy potencjał, by być najszybciej rozwijającą się gospodarką wśród krajów UE w perspektywie do 2050 roku.
  • Prognozy gospodarcze ING BSK. Według analityków banku w I kw. Będziemy mieli do czynienia ze szczytem inflacji ok. 2 proc., a wzrost PKB sięgnie 3,5 proc. w IV kw. 2017 r.
  • Skutek programu Rodzina 500+. Program przyczynił się do dezaktywizacji zawodowej kobiet. Wg rządowych szacunków dotyczy to ok. 24-30 tys. osób. Szacuje się też, że w 2017 roku jest szansa na przekroczenie 400 tys. urodzeń.
  • Alimenty. Stosunkowo duża łatwość i niska karalność powoduje, że wielu Polaków nie płaci alimentów. Powoduje to wydatki budżetowe rzędu 1,5 mld zł rocznie.
  • Zakaz handlu w niedzielę. Brak jednomyślności w sprawie niedzielnego handlu. Obecnie mówi się, że zakaz handlu w niedziele mógłby być stosowany naprzemiennie. Mówi się, że rząd ostateczne stanowisko w tej sprawie przedstawi do końca lutego.
  • Rynek pracy. Wg. Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej stopa bezrobocia w styczniu była na poziomie 8,7 proc. (to więcej o 0,4 pkt proc. w porównaniu z grudniem ubiegłego roku).
  • Wsparcie polskich innowacji. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) przeznaczy 120 mln zł na wsparcie innowacyjnych projektów w branży leśno-drzewnej, meblarskiej i przemysłach współpracujących w ramach programu sektorowego WoodINN. Warto dodać, że przemysł meblowy stanowi naszą ważną specjalność eksportową.
  • Nie będzie rządowej pomocy dla frankowiczów. Jak wiadomo projekt prezydencki dot. tzw. spreadów. Rząd zachęca jednak do wykorzystywania przez tzw. frankowiczów drogi sądowej. Jego zdaniem trudno jest zrealizować obietnice wyborcze w formie ustawy, bo to zdestabilizowałoby system bankowy.
  • Ptasia grypa. Wykryto w Polsce 43 ogniska ptasiej grypy u drobiu oraz 40 przypadków u dzikich ptaków. Zutylizowano ok. 1,1 mln sztuk drobiu, w tym ok. 1 mln w woj. lubuskim, gdzie zagrożenie jest największe.
  • Węgiel. Dobra koniunktura spowodowała, że w 2016 roku światowe ceny węgla energetycznego wzrosły dwukrotnie. Według Międzynarodowej Agencji Energii (MAE) należy liczyć się ze spadkiem cen w kolejnych miesiącach a od 2018 można liczyć na ich stabilizację na poziomie ok. 60 USD za tonę.
  • Motoryzacja. Według IBRM Samar w 2017 r. import aut osobowych i dostawczych o DMC do 3,5 tony przekroczy 1 mln sztuk.
  • Polska elektrownia jądrowa. Już nie wiadomo który polski rząd przymierza się do programu budowy elektrowni jądrowej. Nie inaczej było podczas ostatniego posiedzenia rządu. I tym razem rząd nie podjął decyzji...

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

Stopy procentowe w Polsce pozostaną na stabilnym poziomie co najmniej do końca roku, co wydaje się optymalnym rozwiązaniem biorąc pod uwagę najpewniej przejściowy charakter odbicia inflacji i spadek stóp równowagi w skali świata. Nie zmienia to faktu, że od lutego realne stopy w Polsce są ujemne. Według prezesa NBP taka sytuacja nie potrwa długo, bo w dalszej części roku inflacja zwolni.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie, główną na 1,5 proc. Decyzja zgodna z oczekiwaniami. Sprawia ona jednak, że od tego miesiąca realne oprocentowanie w Polsce jest ujemne. Mediana prognoz wskaźnika CPI za luty sytuuje się na 1,7 proc. r/r. To najwyższy poziom od 4 lat. Stopy NBP są na obecnym, historycznie niskim poziomie od niespełna 2 lat (od marca 2015 r.).

Ostatni raz z ujemnymi realnymi stopami procentowymi mieliśmy do czynienia przez 3 miesiące, od marca do maja, 2011 r. NBP wyprzedzająco podniósł wówczas oprocentowanie jeszcze w styczniu (z 3,5 do 3,75 proc.), a skończył cykl podwyżek w maju 2012 r. (4,75 proc.). Inflacja osiągnęła natomiast szczyt na poziomie 5 proc. rok wcześniej, utrzymywała się w rejonie 4 proc. do września 2012 r., po czym gwałtownie spadła. Obecnie NBP zamierza spieszyć się z podwyżkami, co przekazano w komunikacie i powtórzył na konferencji prasowej A. Glapiński. Jego zdaniem okres ujemnej różnicy między stopą referencyjną NBP, a wskaźnikiem cen dóbr i usług konsumpcyjnych będzie i tym razem krótki, przejściowy. „W najbliższym czasie nie spodziewamy się, by inflacja osiągnęła cel 2,5 proc.” – dodał J. Osiatyński obecny na konferencji prasowej.

Stabilizacja stóp jest obecnie o tyle uzasadniona, że inflacja netto – z wyłączeniem wrażliwych na wahania kategorii (żywność i energia) – jest wciąż na niskim poziomie (0 proc. w grudniu, za styczeń ok. 0,5 proc.), a prognozy wskazują, że pozostanie poniżej 1 proc. do połowy roku. Inflacja ogółem także, po dynamicznym wzroście z początkiem 2017 r., w jego dalszej części prawdopodobnie wyhamuje. W ocenie NBP, czynnikiem łagodzącym jest niska presja płacowa.

Z drugiej strony, jeśli bank centralny ma działać wyprzedzająco w stosunku do tego, co dzieje się z inflacją, mógłby pokusić się o łagodne zacieśnienie polityki pieniężnej w II poł. roku. Sądzimy jednak, że tego nie zrobi, ponieważ obecne nastawienie do inflacji i stóp w skali globalnej jest zupełnie inne, niż jeszcze kilka lat temu. Doszło do obniżenia stóp równowagi w skali świata, co powoduje, że banki centralne są dużo bardziej ostrożne w forsowaniu podwyżek.

Brytyjska Izba Gmin poparła w 3. czytaniu projekt ustawy upoważniającej premier do rozpoczęcia procedury Brexitu. Dokument trafi teraz do Izby Lordów. To już jednak jedynie formalność. Decyzja parlamentu oznacza, że zlikwidowana została ostatnia przeszkoda przed formalnym wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Od II kw. br. początek długiego procesu negocjacji umowy stowarzyszeniowej i o wolnym handlu. Funt stabilny, bez reakcji na decyzję Izby Gmin. O 19.30 dziś wystąpienie prezesa Banku Anglii M. Carney’a. Zmienność funta najpewniej podskoczy.

Damian Rosiński
Dom Maklerski AFS

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: