eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Nieruchomości komercyjne stabilnie i do przodu?

Nieruchomości komercyjne stabilnie i do przodu?

2017-02-14 09:59

Nieruchomości komercyjne stabilnie i do przodu?

Biuro © jovannig - Fotolia.com

Inwestycje w zlokalizowane na terenie Unii Europejskiej nieruchomości komercyjne wydają się odporne na zawirowania związane z Brexitem czy nadchodzącymi wyborami we Francji i Niemczech. Pozytywne tendencje widać również w Polsce, chociaż nie da się ukryć, spowodowanego zmianami w systemie podatkowym, ostudzenia nastrojów wśród inwestorów.

Nastroje na rynku najmu


Z kwartalnej ankiety RICS, poświęconej badaniu nastrojów na rynku nieruchomości komercyjnych w naszym kraju, wynika, że w ostatnich trzech miesiącach minionego roku popyt ze strony najemców ponownie hamował. Za taki stan rzeczy odpowiedzialne jest przede wszystkim mniejsze zainteresowanie powierzchniami handlowymi. Popyt na biura i magazyny nadal bowiem wykazywał tendencję wzrostową.

Wzrost dotyczył również dostępności powierzchni przeznaczonej na wynajem, choć nie da się nie zauważyć, że względem poprzedniego kwartału jego dynamika uległa osłabieniu i to w każdym z badanych obszarów. Niemniej jednak w sektorze biurowym i handlowym wzrost podaży ciągle przewyższa stronę popytową.

W IV kwartale minionego roku najemcy ponownie mogli liczyć na oferowane im przez właścicieli pakiety zachęt, co przesądziło o kontynuacji notowanych już od 2011 roku wzrostów.

Na rynku biurowym dostrzegalna była kontynuacja tendencji wzrostowych w zakresie liczby rozpoczynanych inwestycji, jednocześnie aktywność w segmentach handlowym i magazynowym rynku okazała się znacznie bardziej ograniczona.

Oczekiwania co do wzrostów wartości czynszów pozostają w negatywnym obszarze dla całego sektora biurowego, z prognozowanymi większymi spadkami przede wszystkim w odniesieniu do lokalizacji drugorzędnych niż tych typu prime. Oczekuje się, że nieznacznie dodatni wzrost czynszów nastąpi w sektorze najlepszych nieruchomości handlowych.

fot. jovannig - Fotolia.com

Biuro

Popyt na biura i magazyny wykazywał tendencję wzrostową.


Indeks nastrojów najemców spadł do -13, z -6 w III kw. nieprzerwanie sygnalizując nieznaczne pogorszenie ogólnych warunków na rynku najmu.

Nastroje na rynku inwestycyjnym


Najnowsze dane RICS pokazują spadek zapytań inwestycyjnych (mierzonych w kategorii bilansu netto), po raz pierwszy od 2012 r. Popyt na nieruchomości ze strony inwestorów utrzymywał się na bardziej lub mniej płaskim poziomie w sektorze biurowym ale w sektorach handlowym i magazynowym odnotował spadek. Osłabieniu uległ również popyt ze strony inwestorów zagranicznych, którego spadek zasygnalizowano we wszystkich sektorach rynku. Według nieoficjalnych informacji przyczyniły się do tego zmiany w polskim systemie podatkowym.

Podaż nieruchomości na cele inwestycyjne pozostała bez większych zmian w IV kw. i był to pierwszy od czterech kwartałów, w którym nie został zasygnalizowany wzrost.

Oczekiwane wzrosty wartości kapitałowych w perspektywie dwunastu miesięcy poddane zostały korekcie w dół dla wszystkich drugorzędnych nieruchomości w stosunku do III kw., z ogólnie negatywnymi prognozami dla całego rynku. Jedynymi obszarami, w stosunku do których oczekiwany jest marginalny wzrost cen w ujęciu rocznym, są najlepsze nieruchomości handlowe i magazynowe.

Największy odsetek respondentów ocenia aktualnie warunki rynkowe jako odpowiadające wczesnym stadiom kryzysu.

Indeks nastrojów inwestycyjnych spadł do -4 (z -1 wcześniej), notując najsłabszy odczyt od 2013 r. Mimo to, przy zaznaczającym tylko nieznaczny spadek popycie i stosunkowo płaskiej podaży, ogólne warunki inwestycyjne w IV kw. wydawały się być dość dobrze zrównoważone.
- Rok 2016 przyniósł rekordową aktywność deweloperską zarówno w sektorze biurowym, jak i magazynowym. Popyt na te powierzchnie również utrzymuje się na wysokim poziomie, mimo nieznacznych wzrostów stóp pustostanów i stabilnych stawek czynszowych. Na rynku handlowym obserwujemy spowolnienie, aktywność właścicieli centrów handlowych zwróciła się w kierunku rewitalizacji, modernizacji czy rozbudowy. Stabilność i przewidywalność środowiska inwestycyjnego pozwoli utrzymać zainteresowanie kapitału międzynarodowego polskim rynkiem – podsumowuje Monika Rajska-Wolińska MRICS, partner zarządzający Colliers International w Polsce.

- Wyniki za IV kwartał 2016, przedstawione w monitorze nieruchomości komercyjnych opracowanym przez RICS na podstawie głosów 1695 respondentów potwierdzają, że europejskie nieruchomości komercyjne mogą cieszyć się ciągłym wzrostem zainteresowania zarówno ze strony inwestorów, jak i najemców. Takiego poziomu wzrostu zaangażowania nie odnotowano w Azji czy na Bliskim Wschodzie. Indie, które do tej pory były optymistycznym regionem inwestycyjnym, wydają się być wstrząśnięte nieoczekiwaną demonetyzacją wprowadzoną w listopadzie minionego roku – dodaje Artur Winnicki, Członek Zarządu RICS w Polsce.

Nieruchomości komercyjne – kluczowe wskaźniki


Wyceny rynkowe – Około 90% respondentów postrzega aktualnie nieruchomości komercyjne jako odpowiadające lub poniżej słusznej wartości i jest to wzrost w porównaniu do około 70% respondentów w dwóch poprzednich kwartałach.

Warunki kredytowe - W ogólnej ocenie respondentów warunki kredytowania nieznacznie się pogorszyły w IV kw. 2016.

Oczekiwany wzrost wartości kapitałowych w perspektywie 12-miesięcy – Oczekiwania względem wzrostu wartości kapitałowych zostały skorygowane w dół dla większości kategorii nieruchomości, w porównaniu z III kw. Prognozy dla najlepszych nieruchomości w sektorze handlowym i magazynowym pozostały raczej bez zmian, wskazując na marginalny wzrost wartości kapitałowych w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy.

Oczekiwany wzrost wartości czynszów w perspektywie 12 miesięcy - Oczekuje się, że w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy znacznej presji spadkowej poddane zostaną czynsze w drugorzędnych nieruchomościach biurowych. Równie negatywna jest perspektywa dla pozostałych sektorów rynku, poza najlepszymi nieruchomościami w sektorach handlowym i magazynowym.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.