eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polska z potencjałem na najwyższy wzrost gospodarczy w UE?

Polska z potencjałem na najwyższy wzrost gospodarczy w UE?

2017-02-13 11:41

Polska z potencjałem na najwyższy wzrost gospodarczy w UE?

Polska z potencjałem na najwyższy wzrost gospodarczy w UE? © Oleksandr - Fotolia.com

Dobre wiadomości dla Polski. Jak wskazuje opracowany przez PwC raport "The long view: How will the global economic order change by 2050?", nasz kraj ma realne szanse stać się najprężniej rozwijającą się gospodarką Unii Europejskiej. Te optymistyczne wieści znajdują potwierdzenie w ocenach, przebadanych na potrzeby najnowszego "CEO Survey 2017", prezesów firm znad Wisły i z całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej.
Polska gospodarczą gwiazdą UE? Na możliwość realizacji tego scenariusza wskazuje opublikowany 7 lutego br raport PwC „The long view: How will the global economic order change by 2050?” („Długoterminowe spojrzenie: jak zmieni się globalny ekonomiczny porządek do 2050 roku?”). Jego autorzy uważają, że Polska i Kolumbia mają największy potencjał, aby do 2050 roku osiągnąć najwyższy wzrost gospodarczy w swoich regionach. Wśród krajów spoza Unii Europejskiej na szybki wzrost gospodarczy może liczyć również Turcja. Skąd takie, a nie inne wyniki? To rezultat zastosowania metodologii, która uwzględnia zarówno czynniki demograficzne, jak i edukację, postęp technologiczny oraz poziom inwestycji. Gdyby nie to, że demograficznie wypadamy tylko nieco lepiej niż najgorsza pod tym względem Japonia, to pozycja naszego kraju mogłaby być jeszcze silniejsza.
„Tak silny potencjał rozwojowy Polski to bez wątpienia świetna wiadomość. Nie możemy zapominać jednak, że mowa tu o prognozie długoterminowej, a więc również o szeregu czynników, które będą wpływać na sytuację w naszym kraju. Dlatego też szczególnym wyzwaniem, jakie wyrasta obecnie przed decydentami i liderami biznesu w Polsce, jest dbałość o wzrost gospodarczy nie tylko poprzez budowanie przychylnego przedsiębiorczości ekosystemu, ale również poprzez wzmacnianie przewagi konkurencyjnej opartej na innowacyjności i nowych technologiach” – mówi Adam Krasoń, prezes PwC w Polsce.

fot. Oleksandr - Fotolia.com

Polska z potencjałem na najwyższy wzrost gospodarczy w UE?

Polska ma największy potencjał, aby być najszybciej rozwijającą się gospodarką spośród krajów Unii Europejskiej w perspektywie długookresowej do 2050 r.


Prezesi z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej też optymistyczniej


Pozytywne perspektywy wzrostu gospodarczego pokrywają się z oceną prezesów firm z Polski i całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej w badaniu PwC „CEO Survey 2017”. 38% z nich (rok temu 37%) jest w pełni przekonana o wzroście przychodów swoich firm w kolejnym roku, a kolejne 41% (38% rok temu) jest o tym przekonana „do pewnego stopnia”. Jeśli chodzi o perspektywę trzyletnią wskaźniki te kształtują się odpowiednio na poziomie 44% i 41%.

Powoli, ale zmienia się także ocena wzrostu gospodarki światowej. Rok temu o było o tym przekonanych 25% prezesów firm z naszego regionu, obecnie jest ich już 28%.

Pomimo bardziej pozytywnych perspektyw liderzy biznesowi w regionie wyrazili także zaniepokojenie szeregiem zagrożeń dla ich działalności. Na pytanie, na ile są zaniepokojeni różnymi zagrożeniami natury gospodarczej, politycznej, społecznej i środowiskowej dla perspektyw wzrostu ich organizacji, 82% wskazało na niepewność geopolityczną (74% globalnie), 80% — na nadmierne regulacje (tyle samo, co w skali globalnej), a 78% na wzrost gospodarczy (82% globalnie). Jeśli chodzi o zagrożenia biznesowe na pierwszych miejscach znalazły się: dostępność kluczowych umiejętności (76%, w skali globalnej 77%) i zmieniające się zachowania klientów (61%, w skali globalnej 65%).
„Liderzy biznesowi w Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej zdają sobie sprawę z tego, że nasz region należy do największych zwycięzców globalizacji, ale są również świadomi istnienia szeregu istotnych wyzwań, którym należy sprostać, aby kontynuować ten rozwój. Stojące przed nami wyzwania są ogromne, ale kiedy spojrzymy na to, co udało się osiągnąć krajom naszego regionu w ciągu ostatnich 25 lat, łatwiej będzie zachować optymizm na przyszłość” — podkreśla Olga Grygier-Siddons, prezes PwC w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Rosnący deficyt demograficzny


Jak podkreślają eksperci w raporcie PwC „The long view: How will the global economic order change by 2050?”, według najnowszych prognoz demograficznych ONZ, liczba ludności w Polsce zmniejszy się średnio o 0,4% rocznie do 2050 r., z czego liczba osób w wieku produkcyjnym będzie maleć o 1% rocznie.

Deficyt demograficzny w Polsce jest skutkiem m.in. nasilonej emigracji w ostatnich latach, a także jednego z najniższych na świecie wskaźników dzietności.
„Odwrócenie negatywnego trendu demograficznego na pewno nie jest łatwe, ale jest możliwe. Za pierwszy krok możemy uznać wprowadzenie programu 500+, dzięki któremu materialna sytuacja wielu polskich rodzin uległa znacznej poprawie, nie wiemy jeszcze jednak jak przełoży się to na dzietność. Punktowe działania same w sobie zazwyczaj są niewystarczające i powinny być uzupełnione rozwiązaniami systemowymi” – twierdzi Mateusz Walewski, starszy ekonomista w PwC.

Jak podkreślają autorzy raportu PwC hojniejsza polityka prorodzinna oznacza także większe wydatki budżetowe. Rozwiązaniem, zapewniającym stabilny wzrost gospodarczy, może być zmiana paradygmatu rozwoju gospodarczego opartego na konkurowaniu ceną na rzecz konkurowania jakością i innowacyjnością produktów czy usług. Pomyślna realizacja tego programu będzie zależała jednak od jakości i skuteczności instytucji państwowych.

Kluczowe wnioski z raportu PwC „CEO Survey 2017. Europa Środkowo-Wschodnia (CEE)”

  • 28% prezesów z CEE (29% globalnie) spodziewa się, że w kolejnych 12 miesiącach światowa gospodarka odnotuje wzrost. 52% (53% globalnie) ocenia, że pozostanie ona na tym samym poziomie.
  • 38% liderów biznesowych w regionie (tyle samo co globalnie) jest przekonanych, że w ciągu 12 miesięcy ich firmy zanotują wzrost przychodów. W perspektywie 3-letniej takiego zdania jest 44% respondentów (51% globalnie).
  • 3 zagrożenia natury gospodarczej, politycznej, społecznej: niepewność geopolityczna (82% CEE vs. 74% globalnie); przeregulowanie rynku (80% CEE i globalnie); niepewność co do wzrostu ekonomicznego (78% CEE vs. 82% globalnie).
  • 45% (52% globalnie) prezesów firm z Europy Środkowo-Wschodniej w najbliższym roku zamierza zwiększyć zatrudnienie w swoich firmach, a 37% pozostawi je na tym samym poziomie.
  • Jedynie 12% liderów biznesowych w CEE (25% globalnie) jest zdania, że automatyzacja pracy w dużym stopniu przyczyni się do zmniejszenia miejsc pracy.
  • 86% prezesów w CEE (75% globalnie) zauważa problemy w rekrutowaniu pracowników z umiejętnościami przywódczymi.
  • 19% szefów firm w CEE (23% globalnie) jest zdania, że nowe technologie całkowicie zmienią wszystkie branże w ciągu kolejnych 5 lat. Jednocześnie, 53% z nich (52% globalnie) przewiduje, że technologie będą miały duży wpływ na rozwój poszczególnych branż.

Zobacz także


Więcej na ten temat: wzrost gospodarczy, gospodarka polska, PKB

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.