eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Liczysz na prywatność w sieci? Wyłącz GPS

Liczysz na prywatność w sieci? Wyłącz GPS

2017-02-10 17:57

Liczysz na prywatność w sieci? Wyłącz GPS

Laptop © fot. mat. prasowe

O tym, że internet nigdy nie zapomina, nie trzeba przypominać już chyba nikomu. Wielu z nas wydaje się jednak o tym nie pamiętać. Ślady, które każdego dnia pozostawiamy po sobie w internecie, głównie w mediach społecznościowych, pozwalają bez trudu określić kim jesteśmy, czym się zajmujemy, a nawet, gdzie obecnie się znajdujemy. Nasza prywatność w sieci właściwie nie istnieje, a powodem tego jest dość niefrasobliwe udostępnianie swoich danych.
Selfie oznaczone datą i miejscem czy publikowanie postów informujących o wyjeździe na wakacje. To najbardziej popularne niefrasobliwości, których dopuszczamy się w sieci, a także prosta droga, by nasza prywatność w sieci stała się publiczna. Najwidoczniej nie zdajemy sobie sprawy, że udostępniane przez nas informacje to prawdziwa gratka zarówno dla przestępców, jak i np. firm windykacyjnych. Istotną wskazówką dla złodziei bywa również GPS, który dokładnie potrafi poinformować o naszych codziennych zwyczajach. Włączona w telefonie geolokalizacja to już prosta droga, aby wskazać nieupoważnionym, gdzie i w jakich godzinach pracujemy.

Wielu osobom zdarza się włączyć GPS i o tym zapomnieć. I nie ma w tym nic groźnego, jeżeli mogą nas śledzić jedynie ci, którym na to pozwoliliśmy. Zastanówmy się jednak, co stanie się w razie, gdy telefon jednej z tych osób wpadnie w niepowołane ręce.
Prywatność w sieci tracimy również nieświadomie umieszczając pod artykułami prasowymi komentarze, które tylko pozornie są anonimowe. Jeżeli korzystamy z takiego samego zdjęcia (avatara) profilowego lub pseudonimu np. na Facebooku bardzo łatwo można ustalić naszą tożsamość. Wystarczy połączyć informacje z kilku stron internetowych lub wykorzystać często automatycznie umieszczane przy komentarzach dane, takie jak adres IP, by dowiedzieć się, kto jest autorem konkretnego wpisu. Powiązanie nas z komentarzami może mieć negatywne konsekwencje np. w miejscu pracy. W skrajnych sytuacjach może grozić nam pozew cywilny z tytułu naruszenia dóbr osobistych, gdy ktoś poczuje się szczególnie urażony tym, co napisaliśmy – mówi Konrad Gałaj-Emiliańczyk, ekspert ds. ochrony danych w ODO 24.


Udostępniając dużo informacji o sobie, swoich zwyczajach i poglądach narażamy się na ryzyko odgadnięcia i wykorzystania przez osoby trzecie naszych haseł do logowania w social mediach, do bankowości elektronicznej czy zasobów przechowywanych w chmurze obliczeniowej.
Hasła dostępu, jak pokazują statystyki, są przez użytkowników rzadko zmieniane, a dodatkowo bardzo proste do odgadnięcia. Najczęściej są to imiona członków rodziny – ewentualnie zwierząt domowych – oraz data. Utworzenie listy zawierającej kombinacje tych informacji i użycie jej do złamania hasła dostępowego nie jest trudne i nie wymaga specjalistycznej wiedzy informatycznej. Konsekwencją poznania naszego hasła może być nie tylko utrata wszystkich prywatnych informacji, ale także podszycie się pod nas i próba wyłudzenia informacji od naszych znajomych lub członków rodziny – wskazuje ekspert ODO 24.
Warto pamiętać, że nasza prywatność jest na tyle chroniona, na ile jesteśmy świadomi istniejących zagrożeń i im przeciwdziałamy.

oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

0 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.