eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › 10 prognoz dla CIO na 2017 r.

10 prognoz dla CIO na 2017 r.

2017-02-08 12:36

10 prognoz dla CIO na 2017 r.

Jakie trendy w IT w 2017 roku? © momius - Fotolia.com

Wraz z rozwojem nowych technologii i cyfryzacją zmienia się rola działów IT, które bardziej niż kiedykolwiek poddawane są sporym naciskom, aby wspierać transformację i dbać o efektywne wykorzystywanie dobrodziejstw, jakie niesie za sobą postęp technologiczny. Brak opracowanej strategii cyfrowej to czynnik, który jest w stanie zepchnąć je do podrzędnej roli sprowadzającej się wyłącznie do zarządzania długiem technicznym i niesprawnymi procesami biznesowymi. Pomocą dla współczesnych CIO i menedżerów IT powinny być prognozy zawarte w raporcie IDC FutureScape: Worldwide CIO Agenda 2017 Predictions (IDC FutureScape: Prognozy i plany działania na rok 2017 dla dyrektorów informatyki na całym świecie).
Przedstawiamy 10 najbardziej istotnych z punktu widzenia współczesnych CIO prognoz na najbliższe 36 miesięcy.
  • Prognoza 1: Już w 2019 roku 4 na 10 projektów informatycznych będzie odnosić się do tworzenia nowych usług cyfrowych oraz strumieni przychodów, które oparte będą na monetyzacji danych.
  • Prognoza 2: W 2018 roku niemal 2/3 działów IT będzie zaangażowanych w tworzenie nowych usług, które będą udostępniane wewnętrznym lub zewnętrznym klientom tak, aby sprostać cyfryzacji w organizacjach.
  • Prognoza 3: Brak idei, wizji na przyszłość oraz wiarygodności lub zdolności wywierania wpływu sprawi, że tym roku 40% CIO nie będzie w stanie zostać liderami cyfrowej transformacji w swoich przedsiębiorstwach.
  • Prognoza 4: Do 2019 roku 3/4 CIO odczuje ograniczenia tradycyjnego modelu zarządzania usługami IT i coraz częściej będzie uwzględniać w swoim działaniu zintegrowane praktyki zarządcze pozwalające skutecznie dokonywać cyfrowej transformacji
  • Prognoza 5: Do 2018 roku 40% dyrektorów ds. informatyki podejmie inicjatywy w zakresie cyfrowej transformacji, które będą obejmować tworzenie powiązań organizacyjnych z zespołami odpowiedzialnymi za technologie w poszczególnych jednostkach biznesowych oraz innymi niezintegrowanymi jednostkami organizacyjnymi przedsiębiorstwa, aby ułatwić zmiany sposobu myślenia i działania oraz kultury przedsiębiorstwa.
  • Prognoza 6: W 2019 roku 80% bimodalnych działów informatycznych będzie obciążonych poważnym długiem technicznym, który spowoduje spiralę wzrostu kosztów oraz ograniczy zdolności do świadczenia nowoczesnych usług IT
  • Prognoza 7: Do 2018 roku 45% dyrektorów ds. informatycznych przesunie swoje najważniejsze działania z obszaru fizycznego do cyfrowego; będzie przeznaczać mniej czasu na optymalizację procesów biznesowych i zarządzanie nimi, aby skupić się na zapewnieniu skalowalności, przewidywalności i szybkości uruchamiania nowych usług.
  • Prognoza 8: W 2018 roku 45% dyrektorów ds. informatycznych będzie się koncentrować na tworzeniu i wdrażaniu platform oraz wykorzystaniu środowiska programistyczno-operacyjnego (DevOps) w celu przyspieszenia tworzenia oprogramowania, obniżenia kosztów i zwiększenia elastyczności przedsiębiorstwa.
  • Prognoza 9: Do 2019 roku 70% działów informatycznych zmieni swoją kulturę poprzez wprowadzenie środowiska pracy na wzór startupów, z procedurami programowania zwinnego (Agile) i społecznościami open source.
  • Prognoza 10: W 2017 roku 80% dyrektorów ds. informatycznych będzie wspierać tworzenie globalnych portfeli ryzyka, które umożliwiają elastyczne reagowanie na problemy dotyczące bezpieczeństwa takie jak zgodności z przepisami, zapewnienie ciągłości działania i zdarzenia katastroficzne.

fot. momius - Fotolia.com

Jakie trendy w IT w 2017 roku?

Do 2018 roku 45% dyrektorów ds. informatycznych przesunie swoje najważniejsze działania z obszaru fizycznego do cyfrowego.


Prawdopodobnie wielu polskich przedsiębiorców czytając takie prognozy zadaje sobie pytanie czy wyzwania przed jakimi stoją działy IT dotyczą tylko przedsiębiorstw globalnych, które muszą bacznie obserwować co dzieje się na rynku technologii i szybko na to reagować. Czy budowanie strategii cyfrowej przez lokalne przedsiębiorstwa nie jest przypadkiem fanaberią i niepotrzebną stratą czasu, szczególnie w sytuacji gdy poziom wykluczenia cyfrowego znacznych grup konsumentów, często studzi ambitne projekty wielu lokalnych startupów.

Powstaje bardzo racjonalne pytanie jak biorąc pod uwagę lokalne uwarunkowania najlepiej wykorzystać możliwości gospodarki cyfrowej, tak aby nakłady inwestycyjne przynosiły oczekiwane rezultaty.

Nie ulega wątpliwości, że tempo zmian modeli biznesowych oraz możliwości tworzenia nowych produktów i usług dzięki technologiom cyfrowym w rozmaitych sektorach gospodarki będzie różne. Dużego tempa zmian należy się spodziewać w ochronie zdrowia, rozrywce czy mediach a znacznie wolniejszego np. w przemyśle wydobywczym. Nie ma zatem uniwersalnej recepty zarówno dla firm globalnych jak i lokalnych w jaki sposób najlepiej przygotować się do nadchodzących zmian. Dlatego tak ważne jest aby każde przedsiębiorstwo posiadało własną strategię cyfrową, która z jednej strony identyfikuje zagrożenia dla konkretnej działalności i jednocześnie wskaże przemyślany kierunek transformacji cyfrowej, która pozwali uniknąć błędnych decyzji oraz nietrafionych inwestycji.

oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Więcej na ten temat: cio, działy IT, cyfryzacja, dyrektor IT

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.