eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 5/2017

Świat: wydarzenia tygodnia 5/2017

2017-02-05 17:16

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 4/2017

  • Najdroższe światowe marki. Ranking został opracowywany przez firmę doradczą Brand Finance. Za najdroższą markę uznano Google (jej wartość oszacowano na 109,4 mld USD. Dalsze miejsca zajęły: Apple (107,1 mld USD),, a następnie Amazon, AT&T, Samsung, Verizon i Walmart. Warto dodać, że głównymi kryteriami oceny w tym rankingu były: rozpoznawalność, lojalność klientów i promocja.
  • Euler Hermes prognozuje wzrost PKB. Według E-H tempo wzrostu światowego Produktu Krajowego Brutto (PKB) powinno wynieść 2,8 proc. r/r w 2017 r., co oznacza (to już siódmy rok z rzędu poniżej 3 proc.). Według tej firmy, PKB w USA wzrośnie w tym roku o 2,4 proc. r/r, a w strefie euro - o 1,6 proc. r/r. Według brytyjskiego National Institute Economic Review (NIESR) wzrost PKB w globalnej gospodarce w 2017 r. wyniesie 3,1 proc. r/r, a w 2018 r. 3,5 proc. r/r.
  • Żywność drożeje. Z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) wynika, że Indeks cen żywności na świecie w styczniu wzrósł o 2,1 proc. m/m do 173,8 pkt - wynika
  • Fed bez zmian wysokości stóp procentowych. Jednogłośna decyzję podjęła amerykańska Rezerwa Federalna i pozostawieniu bez zmian główną stopę procentową funduszy federalnych na poziomie 0,50-0,75 proc.
  • D. Trump kompletuje ekipę Białego Domu. Ostatecznie zdominowany przez Republikanów Senat zatwierdził byłego szefa koncernu ExxonMobil, Rexa Tillersona, na nowego sekretarza stanu USA (56 głosów za i 43 przeciw). Wcześniej zostali zatwierdzeni: James Mattis na ministra obrony (głosami 98 do 1), John Kelly na ministra bezpieczeństwa narodowego (88-11), Mike Pompeo na szefa CIA (66-32), Nikki Haley na ambasador przy ONZ (96-4) i Elaine Chao na minister transportu (93-6).
  • Opublikowano Indeks PMI określającego koniunkturę dla Chin. Dla chińskiego sektora usług wyniósł w styczniu 54,6 pkt. (wobec 54,5 pkt. w poprzednim miesiącu). Dla sektora przemysłowego
  • Indeks PMI wyniósł w styczniu 51,3 pkt. (wobec 51,4 pkt. miesiąc wcześniej). To dobra informacja z chińskiej gospodarki.
  • Meksyk i handel z USA i Unią Europejską. UE i Meksyk postanowiły przyspieszyć rozmowy na temat nowej, zreformowanej umowy o wolnym handlu. Meksyk zapowiedział także 90-dniowe konsultacje z prywatnym sektorem biznesowym. Ich celem są możliwe zmiany po renegocjacji układu o wolnym handlu Meksyku z USA i Kanadą (NAFTA)
  • D. Trump czasowo ogranicza prawo wjazdu do USA. Dotyczy to wjazdu do USA dla obywateli Sudanu, Libii, Somalii, Syrii, Iranu, Iraku i Jemenu. Decyzja dotyczy obywateli państw w których istotną rolę odgrywa bądź też odgrywało ISIS. Oznacza to także zmianę dotychczasowej polityki ocieplania stosunków z Iranem. Analitycy zwracają uwagę na brak na tej liści Arabii Saudyjskiej. Decyzję oprocentowały liczne kraje i znani politycy, a także znane firmy (w tym Microsoft).
  • Światowe inwestycje w firmy z sektora FinTech. Szacuje się, że w ubiegłym roku spółki finansowe działające wyłącznie w sieci, przekraczają obecnie 24 mld USD, a do 2020 roku wzrosną one do 46 mld USD.
  • Światowy transport lotniczy. Według Zrzeszenia Międzynarodowego Transportu Lotniczego (IATA) w 2016 roku linie lotnicze na całym świecie przewiozły rekordową liczbę 3,7 mld pasażerów. To wzrost o 6,3 proc. r/r.
  • Koncerny farmaceutyczne vs D. Trump. Prezydent USA spotkał się z szefami amerykańskich koncernów farmaceutycznych. Zażądał od nich proamerykańskiej polityki inwestycyjnej oraz rewizji polityki cenowej. W odpowiedzi prezes Pfizer Inc. Ian Read poinformował, że koncern pod jego kierunkiem nie zmieni polityki cenowej ani kalendarza podwyżek. Oznacza to, że ta znana firma odrzuca kierunek zmian przyjęty przez niektóre największe amerykańskie firmy tego sektora.
  • Moskwa składa skargę do WTO. Przedmiotem wniosku do Międzynarodowej Organizacji Handlu (WTO) jest protest wobec antydumpingowych ceł nałożonych przez Unię Europejską na rosyjskie produkty ze stali walcowanej na zimno.
  • VW światowym liderem. Po kilku latach liderowania Toyota straciła swoja pozycję na rzecz VW. W ubiegłym roku niemiecki koncern sprzedał 10,31 mln, a japoński konkurent 10,175 mln samochodów. O takich wynikach zdecydowała sprzedaż na chińskim rynku.
  • Kolejna kara dla VW w USA za aferę spalinową. Volkswagen zgodził się przeznaczyć na pokrycie roszczeń właścicieli jego samochodów (tych z 3-litrowymi silnikami dieslowskimi) min. 1,2 mld USD. Także inny niemiecki koncern Bosch zapłaci 304 mln. Bosch uczestniczył w opracowaniu metody umożliwiającej manipulowanie wynikami pomiarów emisji spalin.
  • USA VS Deutsche Bank. Niemiecki bank uznał swoja winę i zgodził się zapłacić w USA grzywnę w wysokości 425 mln USD. Stany Zjednoczone oskarżały DB o udział w procederze prania brudnych pieniędzy w Rosji.
  • Royal Dutch Shell sprzedaje swoje udziały w 10 złożach naftowych na Morzu Północnym. Nabywcą jest firma Chrysaor, a wartość transakcji wynosi 3,8 mld USD.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

Funt stracił na wartości po publikacji komunikatu z lutowego posiedzenia Banku Anglii. Dane z USA potwierdzają dobrą kondycję rynku pracy. Jutro poważny test dla dolara. USD/PLN coraz wyraźniej poniżej granicy 4.00, funt testuje poziom 5.00 zł.

Funt pod presją

Patrząc jedynie na nagłówkowe doniesienia z posiedzenia Banku Anglii można się poważnie zastanawiać, dlaczego globalna wartość funta zmniejszyła się dziś o około 1%. BoE podwyższył perspektywę wzrostu gospodarczego na bieżący rok z 1.4% w listopadzie, do 2.0% obecnie. Dodatkowo również, „niektórzy członkowie BoE wyrazili zaniepokojenie dotyczące inflacji”.

Te dwa argumenty powinny raczej powodować wzrost wartości szterlinga. Tak zresztą zareagowała cześć inwestorów w pierwszych sekundach po publikacji danych i GBP/USD sięgnął okolic 1.27. W kolejnych minutach jednak wartość funta zaczęła sukcesywnie spadać. Prawdopodobnie głównym winowajcą przeceny GBP był brak podwyższenia perspektyw inflacji na kolejne kwartały.

Cześć ekonomistów oczekiwała, że w 2017 lub 2018 roku projekcje inflacji mogą pokazać wzrost cen konsumpcyjnych nawet do 3%. CPI ma jednak pozostać na poziomach przewidywanych w listopadzie, czyli około 2.7%. To może sugerować, że BoE będzie mniej chętny by zmieniać obecną, bardzo łagodną politykę monetarną w kierunku neutralnego podejścia.

Innym argumentem sugerującym brak presji inflacyjnej jest redukcja neutralnego poziomu bezrobocia. Wcześniej BoE szacował, że stopa bezrobocia niewywołująca zbyt dużej presji inflacyjnej to 5%. Teraz jest to 4.5%, co oznacza, że warunki na rynku pracy mogą nadal się zacieśniać bez zbyt dużej presji na wynagrodzenia. To także można odebrać jako element względnie gołębi.

Jak zawsze jednak powstaje pytanie, czy dzisiejsze posiedzenie rzeczywiście uzasadniało tak znaczną przecenę funta, zwłaszcza biorąc pod uwagę podniesienie perspektywy wzrostu gospodarczego. Prawdopodobnie nie, jednak zawiedzeni brakiem jastrzębich sygnałów inwestorzy byli zmuszenie do redukcji pozycji nastawionych na wzrost szterlinga, co powiększyło zapoczątkowane kilka minut po 13.00 spadki. Niewykluczone więc, że w ciągu kilku dni GBP/USD jednak powróci do poziomu sprzed posiedzenia BoE, zwłaszcza gdyby słabość dolara utrzymała się na rynku globalnym.

Rynek pracy w USA silny. Złoty utrzymuje wzrosty

Cotygodniowe dane o zasiłkach dla bezrobotnych w USA ponownie były blisko historycznych minimów na poziomie 246 tys. W powiązaniu z bardzo dobrymi odczytami ADP opublikowanymi wczoraj i wzrostem subindeksu zatrudnienia przemysłowego ISM do 56 pkt można oczekiwać, że jutrzejsze payrollsy nie zawiodą i przekroczą szacunki na poziomie 175 tys.

Interesujące jednak będzie zachowania się dolara w przypadku silnych odczytów. Czy wzrost etatów o ponad 200 tys połączony z roczną zmianą wynagrodzenia na poziomie 2.8/2.9% i utrzymaniem się bezrobocia blisko granicy 4.7% spowodują aprecjację USD, czy też rynek pozostanie negatywnie nastawiony od amerykańskiej waluty? Im bardziej przytłumiona reakcja na dobre jutrzejsze dane tym ryzyko dalszego osłabienia się dolara będzie większe w kolejnych dniach.

Globalna słabość funta i dolara sprowadziły obie waluty do okolic odpowiednio 5.00 i 3.98 złotego. Natomiast EUR/PLN czy CHF/PLN zachowywały się względnie stabilnie. Cały czas więc kondycja krajowej waluty jest dobra i stabilna. Głównie jest jednak ona pochodną pozytywnego odbioru przez inwestorów rynków wschodzących. Potwierdza to również kurs PLN/HUF, który od początku tygodnia nie uległ większy zmianom.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Cinkciarz.pl Sp. z o.o. jest zabronione.

Marcin Lipka, cinkciarz.pl

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: