eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Branża motoryzacyjna w Polsce 2016

Branża motoryzacyjna w Polsce 2016

2017-02-06 08:15

Branża motoryzacyjna w Polsce 2016

W 2016 wzrost produkcji we wszystkich kategoriach © habrda - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Branża motoryzacyjna ma się świetnie. Z danych opublikowanych w najnowszym wspólnym raporcie KPMG i PZPM wynika, że w minionym roku zarejestrowano w naszym kraju 416,1 tys. nowych osobówek, co oznacza, że było to najlepsze 12 miesięcy, z jakimi mieliśmy do czynienia od 16 lat. Bardzo dobrze radziły sobie nie tylko samochody osobowe, ale również pojazdy dostawcze, ciężarowe, motocykle oraz autobusy - w każdej z tych kategorii zanotowano dwucyfrowe wzrosty. Powodów do narzekań nie mają też fabryki motoryzacyjne, których wyniki w końcu zdołały się poprawić.

Tylu rejestracji nie było od kilkunastu lat


Branża motoryzacyjna w rozkwicie. W IV kwartale minionego roku z polskich salonów wyjechało 113,2 tys. osobówek, a więc o 16,4 tys. więcej niż w ostatnich trzech miesiącach poprzedniego roku. Na przestrzeni całego 2016 roku liczba rejestracji nowych samochodów osobowych osiągnęła poziom 416,1 tys. sztuk, co względem wyników z 2015 roku oznacza skok o 17,2%. Zarówno zatem ubiegły kwartał, jak i cały miniony rok okazały się pod względem sprzedaży osobówek najlepsze od 16 lat. Wprawdzie za popyt w głównej mierze odpowiadają nadal klienci instytucjonalni (67,7%), to widać jednak rosnący udział klientów indywidualnych (osób prywatnych i prowadzących działalność gospodarczą). W tej grupie nabywców rejestracje aut osobowych w 2016 roku wzrosły o 8,8% r/r, w przypadku instytucji wzrost przewyższył 1/5 (21,8%).
W minionym roku wzrosty dotyczyły zarówno aut popularnych, jak i segmentu premium. W pierwszym przypadku sprzedaż wzrosła o 15,7%, sięgając 363,9 tys. aut. Tu palma pierwszeństwa należy się koncernowi Škoda, któremu udało się sprzedać o 18% samochodów więcej niż rok wcześniej. Jeżeli chodzi jednak o najbardziej dynamiczne wzrosty liczby rejestracji, to liderami okazały się Dacia, Renault oraz Fiat. Rok 2016 był rokiem dalszego wzrostu popularności segmentupremium. W ciągu 12 miesięcy zarejestrowano 52,3 tys. aut tej klasy, a trzy największe marki premium, tj. BMW, Mercedes-Benz oraz Audi odnotowały wzrost sprzedaży przekraczający 30% – mówi Jakub Faryś, Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

Škoda Octavia nadal najpopularniejszym samochodem w polskich salonach


W 2016 roku wzrosła liczba rejestracji we wszystkich segmentach, oprócz klasy A, która zanotowała 5 -procentowy spadek. Najwyższy wzrost został odnotowany w klasie dużych MPV (47%), minibusów (38%), kombivanów (30%), dużych SUV-ów i crossoverów (29%) oraz samochodów sportowych i cabrio (29%).

Podobnie jak w poprzednich latach, w 2016 roku najpopularniejszymi samochodami osobowymi były auta klasy C, których zarejestrowano 123,6 tys., co oznacza wzrost o 16,0% w stosunku do 2015 roku. Nadal bardzo dynamicznie rozwija się rynek aut z napędami alternatywnymi – w ubiegłym roku liczba rejestracji wzrosła o 75,8% i wyniosła 10,4 tys. z czego aż 94,7% samochodów stanowiły hybrydy. Na uwagę zasługuje także dynamiczny wzrost limuzyn z segmentu F (26%) oraz aut klasy E (27%) – mówi Mirosław Michna, partner w dziale doradztwa podatkowego, szef zespołu doradców dla branży motoryzacyjnej w KPMG w Polsce.

fot. mat. prasowe

Rejestracje nowych pojazdów (w tys.)

Ubiegły rok był najlepszym na polskim rynku motoryzacyjnym od 16 lat pod względem liczby zarejestrowanych nowych pojazdów.


Branża motoryzacyjna to nie tyko auta - wzrost w segmentach motocykli


W 2016 roku zarejestrowano 25 844 nowych motocykli, czyli o 8,3% więcej niż w 2015 roku. Utrzymująca się wysoka sprzedaż w stosunku do poprzednich lat jest wynikiem zmiany pozwalającej kierować motocyklem do 125 centymetrów sześciennych przy użyciu prawa jazdy kat. B, a także zmiany przepisów homologacyjnych, dotyczących normy Euro czy wcześniej obowiązkowego wyposażenia w automatyczny włącznik świateł. Zmiana ta odbiła się zaś na rynku motorowerów, które po raz kolejny zanotowały spadek rejestracji, tym razem o 21,5% do 23,9 tys. sztuk.

Najlepszy rok tej dekady w segmencie samochodów dostawczych i ciężarowych


Miniony rok charakteryzował się znacznym wzrostem sprzedaży we wszystkich kategoriach rynku samochodów użytkowych. Jednocześnie branża motoryzacyjna odnotowała wzrost na rynku nowych przyczep i naczep – w 2016 roku zarejestrowano 23 522 sztuk, o 22,9% więcej niż w ubiegłym roku. O 14,3% wzrosła także liczba rejestracji nowych autobusów (DMC>3,5t), których zarejestrowano 1 987 sztuk.
Ubiegły rok był najlepszy pod względem rejestracji nowych samochodów dostawczych i ciężarowych od wielu lat. Zarejestrowano 59 812 sztuk nowych samochodów dostawczych, a zatem więcej niż w poprzednio rekordowym 2008 roku, kiedy tego typu pojazdów sprzedano 56,9 tys. sztuk. W przypadku samochodów ciężarowych został pobity rekord z 2007 roku, gdy zarejestrowano 22,7 tys. ciężarówek. W zeszłym roku sprzedano ich o prawie 4 tys. więcej niż wówczas i o 18,7% więcej niż w 2015 roku. Warto odnotować, że po dwóch latach przerwy na pozycję lidera wrócił DAF, którego sprzedaż wzrosła o 23% r/r, a na drugie miejsce przesunął się MAN, odnotowując wzrost sprzedaży o 12% r/r. Pierwszą trójkę zamknęło Volvo (+37%) – mówi Jakub Faryś, Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

Produkcja – ożywienie w segmencie samochodów osobowych trwa


W 2016 roku odnotowano wzrost produkcji we wszystkich kategoriach – ogółem wyprodukowano w Polsce 681,8 tys. pojazdów samochodowych, o 3,2% więcej niż w poprzednim roku. Najdynamiczniej rosła produkcja autobusów – w ciągu 12 miesięcy zjechało z taśmy montażowej 5,24 tys. sztuk, o 5,5% więcej niż w zeszłym roku. Nieco wolniej rosła produkcja aut osobowych – w tej kategorii zarejestrowano wzrost o 3,7% do 554,6 tysięcy. Najniższy wzrost wolumenu produkcji odnotowano w kategorii samochodów dostawczych i ciężarowych, która wyniosła 122 tys. sztuk i była o 0,9% większa niż w 2015 roku.

fot. mat. prasowe

Rynek motoryzacyjny

W 2016 roku zarejestrowano 25 844 nowych motocykli, czyli o 8,3% więcej niż w 2015 roku.


Już czwarty rok z rzędu rośnie sprzedaż samochodów osobowych w kraju, a drugi rok z rzędu rośnie popyt na auta w UE, co przełożyło się na wzrost produkcji w fabrykach ulokowanych w Polsce. Pomimo dobrych wyników polska branża motoryzacyjna nadal jest daleko od rekordowego poziomu osiągniętego w 2008 roku. Rosnący popyt w Europie, w której zarejestrowano ponad 14,6 miliona samochodów osobowych i bardzo dobry wynik sprzedaży nowych samchodów w Polsce pozwala patrzeć z optymizmem na wzrost wolumenu produkcji w najbiższym czasie – komentuje Mirosław Michna, partner w dziale doradztwa podatkowego, szef zespołu doradców dla branży motoryzacyjnej w KPMG w Polsce.

Wzrost eksportu produktów motoryzacyjnych


Aktualne dane Eurostatu pozwalają także podsumować eksport motoryzacyjny z Polski w trzech pierwszych kwartałach tego roku. Od stycznia do września wyeksportowano produkty motoryzacyjne o wartości 22,8 mld euro. Wartość eksportu pojazdów, przyczep i naczep wyniosła 8,2 mld euro (+11,9% r/r). Największy udział w eksporcie mają jednak wciąż podzespoły, części i akcesoria motoryzacyjne – w ich przypadku wartość eksportu wzrosła do 14,6 mld euro (+6,4 proc. r/r).

O RAPORCIE:
Raport kwartalny PZPM i KPMG w Polsce „Branża motoryzacyjna”, Edycja Q1/2017 należy do serii raportów kwartalnych, których celem jest przedstawienie bieżących trendów w branży motoryzacyjnej w Polsce, rozumianej zarówno jako rynek motoryzacyjny, jak i produkcja przemysłowa oraz motoryzacyjne usługi finansowe. Analiza oparta jest o najnowsze dostępne dane rejestracyjne, statystyczne i rynkowe. Publikacja jest wspólnym przedsięwzięciem Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego oraz KPMG w Polsce.


oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.