eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 4/2017

Świat: wydarzenia tygodnia 4/2017

2017-01-28 17:25

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 3/2017

  • D. Trump realizuje swoje obietnice. Poinformowano, że Biały Dom przygotowuje kolejne dekrety ws. wyjścia USA z niektórych traktatów międzynarodowych. Dotyczy to dokumentów niezwiązanych z kwestiami bezpieczeństwa narodowego, ekstradycji czy handlu zagranicznego. Poinformowano, że rezydent USA wycofał już Stany Zjednoczone z Transpacyficznej Umowy o Wolnym Handlu. Nie wróży to dobrze będącej w końcowym etapie negocjacji umowie z Unią Europejską. Już teraz Bruksela spodziewa się odłożenia końcowych etapów negocjacji ws. umowy o wolnym handlu między UE a USA (TTIP) na późniejszy okres.
  • Światowy rynek ropy. Już od dwóch tygodni ceny ropy naftowej na światowych giełdach systematycznie wzrastają. To skutek spadku sprzedaży ropy z krajów OPEC i przed innych dużych producentów. Na giełdzie paliw w Nowym Jorku w ciągu całego tygodnia ropa zdrożała o 2,6 proc. Na koniec tygodnia baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na marzec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku kosztowała 53,77 USD, a Brent na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztowała 56,16 USD za baryłkę.
  • Japońskie umowy handlowe. Jest szansa na szybkie dokończenie negocjacji Japonii z Unią Europejską i zawarcie porozumienia o wolnym handlu z Japonią. To druga taka umowa po Umowie z Kanadą. Po wycofaniu się USA z Transpacyficznej Umowy o Wolnym Handlu (TPP) premier Japonii Shinzo wyraził chęć dwustronnych rozmów między Tokio i Waszyngton o wolnym handlu.
  • Prezydenckie wybory we Francji. Kandydat prawicy Francois Fillon opowiedział się podczas wizyty w Berlinie za zbliżeniem z Rosją. Zapowiedział też, że Francja nie będzie przyjmowała uchodźców i że nie dopuści do dalszego rozszerzania UE. W podobnym duchu wypowiedział się rząd węgierski. Prezydent D. Trump proponuje zostawić ten problem do jego bezpośredniego spotkania z prezydentem Rosji.
  • Wydatki na infrastrukturę IT. Według najnowszych prognoz IDC, w najbliższych latach nastąpi dynamiczny rozwój rozwiązań kognitywnych i sztucznej inteligencji. IDC szacuje, że w 2020 r. 67 proc. wszystkich wydatków firm na infrastrukturę IT i oprogramowanie pochłonie chmura obliczeniowa.
  • Indeks PMI dla USA. Przygotowywany przez Markit Economics Indeks PMI composite dla USA, wyniósł w styczniu 55,4 pkt. Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze usługowym wyniósł w styczniu 55,1 pkt.
  • Amerykański protekcjonizm. Spotykając się z przedstawicielami amerykańskiego biznesu prezydent USA Donald Trump potwierdził zapowiedziany jeszcze przed wyborami zamiar premiowania tych, którzy będą produkować swoje towary na terytorium kraju. Stanie się tak, bo Biały Dom zapowiada zapowiedział karanie "podatkiem granicznym" firm zamykających fabryki w USA i przenoszących miejsca pracydo innych krajów.
  • Meksyk odmawia sfinansowania muru granicznego z USA. Spowodowało to oziębienie w stosunkach dwustronnych. Biały Bom zaproponował, aby koszty budowy muru zostały opłacone przez opodatkowanie meksykańskich towarów eksportowanych do USA.
  • Amerykańska motoryzacja. Donald Trump w trakcie spotkania z szefami firm motoryzacyjnych wezwał je do zdecydowanego zwiększenia produkcji w kraju.
  • Samsung zwycięski. Ostatnik kwartał 2016 roku był rekordowy. Zysk firmy wzrósł ponad dwukrotnie licząc r/r. To skutek bardzo dobrych wyników w produkcji układów pamięci i sprzedaży smartfonów. Na ten wynik nie miała istotnego wpływu decyzja o wycofaniu ze sprzedaży Galaxy Note 7.
  • Światowa Organizacja Handlu VS Rosja. WTO uznało racje Włoch i Niemiec, że rosyjskie cła nałożone na auta dostawcze z tych krajów są nielegalne i zażądała ich natychmiastowego zniesienia.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

SILNA WYPRZEDAŻ POLSKICH OBLIGACJI

Złoty pozostaje na najwyższym poziomie od 2,5 miesięcy, pomimo silnej wyprzedaży rodzimych obligacji. Wyraźne wyostrzenie krzywej dochodowości poprawia pozycję sektora bankowego oraz wskazuje na lepsze perspektywy wzrostu gospodarczego w Polsce w nadchodzących kwartałach.

Środowa sesja na rodzimym rynku charakteryzowała się przede wszystkim dynamicznym wzrostem rynkowych stóp procentowych. Rentowności wzdłuż całej krzywej, najmocniej z jej długiego końca – reagującego najbardziej na zmiany perspektyw wzrostu gospodarczego – skoczyła wczoraj o ponad 20 pkt bazowych. Dochodowość 5-latek wynosi już 3,24 proc. – najwyżej od czerwca 2014 r., a 10-latek zbliża się do poziomu 4,0 proc. To potwierdzenie poprawy oczekiwań uczestników rynku, co do tempa rozwoju Polski w najbliższych kwartałach.

Na styczniowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podtrzymała ocenę, że stabilizacja stóp procentowych NBP sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną. Członkowie Rady wskazywali, że – w świetle dostępnych informacji – najbardziej prawdopodobna jest stabilizacja stóp NBP w kolejnych kwartałach. Zdaniem Rady, w najbliższych miesiącach dynamika cen będzie nadal rosnąć, czemu będą sprzyjać wyższe niż rok wcześniej ceny surowców energetycznych oraz oczekiwane przyśpieszenie wzrostu gospodarczego. Część członków RPP uważa, że w przyszłości uzasadnione może być rozważenie podwyższenia stóp procentowych, ponieważ wraz ze wzrostem inflacji poziom stóp procentowych w ujęciu realnym obniży się, co powinno wspierać oczekiwane przyśpieszenie wzrostu gospodarczego. Wpływ czynników zewnętrznych na inflację (wzrost cen ropy naftowej – przyp.) odpowiedzialny za wzrost bieżącej dynamiki wzrostu oraz podwyższenie prognoz inflacji, powinien, zdaniem RPP, ustępować w średnim terminie.

Zaskakująco słabe dane z sektora nieruchomości przedstawił wczoraj amerykański Departament Handlu. Sprzedaż domów na rynku pierwotnym w ostatnim miesiącu 2016 r. spadła o 10,4 proc. m/m, najmocniej od marca 2015 r. i wobec to wobec słabszej, niż wstępnie szacowano dynamiki wzrostu w listopadzie (4,7 proc.). Prawdopodobnie jest to wynik niepewności powstały po zwycięstwie miesiąc wcześniej D. Trumpa w wyborach prezydencki, jednak może to także oznaczać, że po okresie dobrej koniunktury na rynku nieruchomości, sytuacja zaczyna się nieco pogarszać, m.in. z powodu wzrostu oprocentowania kredytów. Trzeba obserwować sytuację. Innym wytłumaczeniem – i ku temu się skłaniamy – jest, że spadek sprzedaży to wynik, zbyt małej liczby atrakcyjnych budynków pozostających wciąż w ofercie. Publikowane niedawno dane wskazują, że sytuacja jest to najgorsza od 20 lat. Przy założeniu brak oddawania nowych inwestycji (stała podaż) i utrzymaniu dotychczasowej dynamiki sprzedaży, domy będące w ofercie rozeszłyby się w 3,5 miesiąca. Wcześniej średnio wskaźnik ten oscylował o okolicach 12 miesięcy. W najbliższym czasie powstać będzie musiało znacznie więcej domów, niż dotychczas. Rysuje to dobre perspektywy dla branży budowlanej w horyzoncie najbliższych kilku kwartałów, a nawet kilku lat.

Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: