eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura gospodarcza wg MŚP I poł. 2017

Koniunktura gospodarcza wg MŚP I poł. 2017

2017-01-30 13:12

Koniunktura gospodarcza wg MŚP I poł. 2017

Przedsiębiorcy z niepokojem patrzą w przyszłość © Bits and Splits - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Wskaźnik Busometra ZPP, informujący o nastrojach panujących wśród małych i średnich przedsiębiorców wynosi obecnie 38,38 pkt., czyli o niemal 8 pkt mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Taki odczyt wskazuje już na dość spory pesymizm wśród badanych (o optymizmie mówi się dopiero wówczas, gdy wskaźnik ten przekroczy poziom 50 pkt). Największy wpływ na ostatnie notowania miał komponent "koniunktura gospodarcza" - już 62% badanych oczekuje jej pogorszenia. Powody do zadowolenia daje natomiast wskaźnik świadczący o sytuacji na rynku pracy.

Przeczytaj także: Koniunktura gospodarcza wg MŚP II poł. 2016

To dość istotna różnica w zestawieniu z prognozą jaką odnotowaliśmy na początku minionego roku. Paradoksem jest, że nie ma istotnych i realnych zdarzeń gospodarczych, które mogłyby uzasadniać aż tak duży pesymizm. Te nieco wisielcze nastroje to najprawdopodobniej zatem pokłosie beznadziejnej polityki informacyjnej rządzących w sprawach gospodarczych – chodzi tu głównie o kakofonię informacyjną w sprawie tzw. podatku jednolitego czy „aptece dla aptekarza” - powiedział Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP. - Rynek pracy charakteryzuje się natomiast stabilnością, co jednak nie jest niczym zaskakującym. Stopa bezrobocia osiągnęła najniższy od ćwierćwiecza poziom i widać wyraźnie, że w tej chwili wchodzimy na rynek pracownika – dodał.

O sytuację gospodarczą w nadchodzącym półroczu najmniej obawiają się firmy produkcyjne, dla których wskaźnik osiągnął wartość 48,3 pkt. Na drugim biegunie plasują się handel i usługi (odpowiednio: 37 i 35,4 pkt).

Dość niska wartość Indeksu Busometr to w znacznej mierze zasługa komponentu „koniunktura gospodarcza”, który znajduje się obecnie na poziomie 33,22 pkt. Spadkowy trend zauważalny jest już drugiej połowy 2015 roku (wówczas wartość komponentu wyniosła 45,89 pkt). Obecnie pogorszenia sytuacji spodziewa się przeszło 6 na 10 przedsiębiorców (62%). Przeszło 1/5 (22%) nie spodziewa się istotnych zmian, a 16% oczekuje poprawy.

Najbardziej optymistyczne nastroje (bez względu na wielkość, region, sektor oraz staż) towarzyszą przedsiębiorcom w odniesieniu do komponentu „rynek pracy” (52,52 pkt). W przypadku „płac” barometr wyniósł 56,79 pkt., przy czym 32% przedsiębiorców deklaruje zwiększenie wynagrodzenia. W zakresie „zatrudnienia” 19% ankietowanych planuje jego zwiększenie.

fot. mat. prasowe

Busometr – Indeks Nastrojów Gospodarczych MSP

Busometr jest wskaźnikiem pokazującym stopień optymizmu małych i średnich przedsiębiorców oraz ich planowane działania w perspektywie najbliższych dwóch kwartałów.


Istotny spadek widać w ramach „komponentu inwestycyjnego” – najnowszy odczyt to 38,42 pkt. (spadek o 7,8 pkt. w relacji do poprzedniego Busometru). 40% badanych w perspektywie najbliższego półrocza deklaruje, że będą inwestować. 60% nie planuje nowych inwestycji. Najbardziej optymistycznie nastawione do działań w tym zakresie są średnie i duże przedsiębiorstwa oraz działające w obrębie sektora produkcyjnego. Zdecydowanie dalekie od podejmowania planów inwestycyjnych są mikrofirmy.

fot. mat. prasowe

Komponent „Koniunktura gospodarcza”

O zdecydowanym polepszeniu się koniunktury gospodarczej jest przekonanych zaledwie 2% respondentów.


Jeśli polski rząd chce poprawić klimat do inwestycji wśród przedsiębiorców z sektora MSP – potrzebny jest jasny, klarowny i prosty przekaz: jak będzie. Sytuacja, w której przedstawiciele rządu mówią różne rzeczy w sprawach gospodarczych sieje lęk i niepokój. PiS właśnie zbiera żniwo swojej lekkomyślności w tym zakresie. – skomentował Cezary Kaźmierczak. - Dobry klimat dla inwestycji to niezagmatwane i zrozumiałe prawo, sprawnie działające sądy oraz prosty system podatkowy. Wysokość stawek jest drugorzędna. Na tym powinien się skoncentrować rząd – skonkludował Kaźmierczak.

fot. mat. prasowe

Komponent „Rynek pracy” – składnik „Płace”

Zdecydowana większość ankietowanych nie planuje żadnych zmian w wynagrodzeniach.

fot. mat. prasowe

Komponent „Rynek pracy” – składnik „Zatrudnienie”

Zwiększenie zatrudnienia planuje 19 procent ankietowanych.

fot. mat. prasowe

Komponent „Inwestycje”

40% badanych deklaruje, że w najbliższym czasie będzie inwestować.


Informacje o badaniu
Busometr ZPP – Indeks Nastrojów Gospodarczych MSP, jest wskaźnikiem pokazującym stopień optymizmu małych i średnich przedsiębiorców i ich planowane działania w perspektywie najbliższego półrocza. Na wartość Indeksu Busometr wpływ mają trzy komponenty: (1) koniunktury gospodarczej, (2) rynku pracy (płace i zatrudnianie) oraz (3) inwestycji. Wartość każdego z komponentów mieści się w przedziale od 0 do 100. Wyniki Busometra poniżej 50 oznaczają pesymistyczne nastroje przedsiębiorców, a powyżej 50 – ich optymizm.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Małe firmy na bakier z IT

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: