eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetargi - raport 2016

Przetargi - raport 2016

2017-01-26 11:02

Przetargi - raport 2016

Budowa © Microgen - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

W ciągu całego roku 2016 w Biuletynie Zamówień Publicznych ukazało się łącznie 109 tysięcy 19 ogłoszeń o wszczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, wobec 120 tysięcy 719 ogłoszeń rok wcześniej, w roku 2015 – wynika z opracowania wykonanego przez serwis eGospodarka.pl. Zanotowany wysoki spadek w relacji rocznej to głównie efekt perturbacji związanych z wejściem w życie pod koniec lipca 2016 nowelizacji Prawa zamówień publicznych, która na kilka miesięcy zauważalnie ograniczyła liczbę ogłaszanych przetargów.

Przeczytaj także: Przetargi - raport XI 2016

Nowelizacja PZP, która weszła w życie 28 lipca 2016 roku, miała bardzo poważny wpływ na wyniki całego roku. W sierpniu nastąpiło bardzo znaczne załamanie w liczbie ogłaszanych postepowań, a przybliżone wyrównanie do poziomów z roku 2015 nastąpiło dopiero w grudniu. Spadki w relacji rocznej, obserwowane w pierwszych miesiącach ubiegłego roku, to efekt wyborczy, wynikający ze zmiany władzy i wstrzymania/przesunięcia niektórych przetargów.

Z danych zebranych i opracowanych przez serwis www.Przetargi.eGospodarka.pl wynika, że w ciągu całego roku 2016 w Biuletynie Zamówień Publicznych pojawiło się 109 tysięcy 19 ogłoszeń przetargowych, wobec 120 tys. 719 w roku 2015, co przekłada się na spadek względny na poziomie 9,7 procent.

fot. mat. prasowe

Liczba ogłaszanych miesięcznie postępowań przetargowych, w tys., lata 2015-2016

W ciągu całego roku 2016 w Biuletynie Zamówień Publicznych pojawiło się 109 tysięcy 19 ogłoszeń przetargowych, wobec 120 tys. 719 w roku 2015.


Ponieważ przyczyna spadków tkwi w zmianie otoczenia prawnego regulującego kwestię zamówień, nie powinno więc dziwić, że w rozbiciu na kategorie zniżki nastąpiły we wszystkich trzech analizowanych obszarach: w zamówieniach na dostawy usług (spadek o 11, 3 proc.), zamówieniach na dostawy towarów (spadek o 16 proc.) oraz w zamówieniach na prace remontowo-budowlane, gdzie akurat skala spadków była najniższa (w 2016 roku o 0,8 proc. mniej niż rok wcześniej).

fot. mat. prasowe

Tabela 1. Liczba ogłoszeń w poszczególnych kategoriach oraz łącznie w wybranych latach

W rozbiciu na kategorie zniżki nastąpiły we wszystkich trzech analizowanych obszarach.


Ze względu na to, że wspomniana nowelizacja PZP weszła w życie w szczycie sezonu urlopowego, to sam proces wdrażania nowych regulacji do praktyki dodatkowo się wydłużył. Szersze szkolenia zaczęły się odbywać dopiero po powrocie z wakacji i urzędników i szkoleniowców – czyli dopiero od września 2016.

fot. mat. prasowe

Podstawowe kategorie postępowań przetargowych oraz przetargi łącznie, w dzies. tys., lata 2008-2016

Spadki w relacji rocznej relatywnie najmniej dotknęły zamówienia na prace remontowo-budowlane.


Spadki w relacji rocznej relatywnie najmniej dotknęły zamówienia na prace remontowo-budowlane, a to za sprawą specyfiki sezonowej tego rodzaju przetargów – gros ich jest ogłaszane w przeciągu pierwszych sześciu–siedmiu miesięcy roku, więc zmiana prawa nie miała aż tak dużego wpływu. Dodatkowo, urzędnicy odpowiadający za obsługę zamówień publicznych starali się zrealizować je jeszcze przed wejściem w życie owej nowelizacji, co znalazło odbicie w nietypowo wysokich wynikach lipcowych (dla przypomnienia: w lipcu 2016 roku względem lipca 2015 liczba wszczętych postępowań przetargowych wzrosła o 19,32 procent; ponad 28-procentowy wzrost względny objął zamówienia na prace remontowo-budowlane, w dostawach usług oraz dostawach towarów w lipcu liczba ogłoszeń przetargowych wzrosła o ponad 12 procent rdr). Taktyka przyspieszenia zamówień z zakresu „budowlanki” okazała się jak widać skuteczna, bowiem akurat ten segment zamówień publicznych dotknęły najniższe spadki.

Urzędnicy obsługujący proces zamówień publicznych, w 2016 roku, tak samo jak w latach poprzednich, w celu wyboru wykonawcy najczęściej wybierali formę przetargu nieograniczonego. Na taką formę zdecydowano się w 103 tys. 482 postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego, czyli w 95,88 proc. wszystkich postępowań.

Na zamówienie w trybie przetargu ograniczonego zdecydowano się w przypadku 529 postępowań, czyli w 0,49 procent wszystkich zamówień. Negocjacje z ogłoszeniem wybrano w 2015 roku zaledwie w 34 postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego.

Pozostałe formy (czyli dialog konkurencyjny, negocjacje bez ogłoszenia, zamówienie z wolnej ręki oraz zapytanie o cenę) zastosowano w ubiegłym roku w 3,59 proc. postępowań o udzielenie zamówienia publicznego.

fot. mat. prasowe

Tryby zamówień publicznych w roku 2016

Wykonawcy najczęściej wybierali formę przetargu nieograniczonego.


Co dziesiąte zamówienie z Warszawy


W roku 2016, podobnie jak i we wcześniejszych latach, najwięcej przetargów ogłoszono w Warszawie. Instytucje zlokalizowane w stolicy opublikowały w ubiegłym roku 10 tys. 927 ogłoszeń o udzielenie ZP, co stanowi niemal dokładnie 10 procent wszystkich ogłoszeń opublikowanych w ubiegłym roku w BZP. Jak widać, liczba ogłaszanych przetargów spadła we wszystkich dużych miastach. Jednak rekordzistami spadków okazały się Toruń (-20,0 proc. rdr), Zamość (-19,3 proc.) oraz Krosno (-18,3 procent). W 2016 względem roku poprzedniego najmocniej zwiększyła się liczba ogłaszanych postępowań w Pile (o 24,0 proc.), Rudzie Śląskiej (o 23,3 procent) czy Chorzowie (o 17,3 procent).

fot. mat. prasowe

Tabela 2 TOP 10 miast w przetargach

W roku 2016, podobnie jak i we wcześniejszych latach, najwięcej przetargów ogłoszono w Warszawie.


W poszczególnych kategoriach zamówień, w 2016 roku uwagę szczególnie zwracają uwagę liczne zamówienia towarów z zakresu ochrony zdrowia – zajmują one w całości listę 5 najczęściej zamawianych grup towarów.

fot. mat. prasowe

Tabela 3 Top 5 przedmiotów zamówień w roku 2014 w poszczególnych kategoriach

W poszczególnych kategoriach zamówień, w 2016 roku uwagę szczególnie zwracają uwagę liczne zamówienia towarów z zakresu ochrony zdrowia.


2016: rok niepewności


W 2016 roku liczba osób bezrobotnych spadła o 229,7 tys. osób (o 14,7 proc.). Tempo spadku było silniejsze niż w 2015 r. (14,3 proc.). W całym 2016 roku pracodawcy zgłosili do urzędów pracy prawie 1,5 mln wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. To najwyższa liczba ofert pracy jakimi dysponowały urzędy pracy od 1993 r. Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w końcu grudnia 2016 roku 8,3 procent, czyli o 1,4 punktu procentowego mniej niż w końcu 2015 roku . To najniższy od 1991 r. poziom tego wskaźnika odnotowany w końcu roku.

W roku 2016 zakończyła się deflacja. Po 28 miesiącach spadków wskaźnika cen rdr, w grudniu 2016 roku inflacja osiągnęła wielkość dodatnią, i to od razu na dość wysokim poziomie, bo aż 0,8 proc. rdr. Ostatnio wzrost cen dóbr i usług konsumpcyjnych na takim poziomie (0,8 proc.) mieliśmy w październiku 2013 r. Tak szybki i mocny wzrost inflacji to głównie zasługa cen żywności, które wzrosły w ostatnim miesiącu 2016 r. o 2,7 proc. r/r.

Roczna dynamika produkcji sprzedanej polskiego przemysłu cechowała się w ubiegłym roku znacznym poziomem zmienności. W lipcu oraz październiku zanotowano jej ujemny poziom, podczas gdy sierpień oraz listopad były okresami zdecydowanego odbicia. Wysoka stabilność cechuje za to roczną dynamikę wartości sprzedaży detalicznej, która przez cały ubiegły rok utrzymywała się na dość wysokim poziomie, również w ujęciu realnym.

Zagadką pozostaje dynamika PKB w 2016 roku. Po dobrych danych za pierwszy i drugi kwartał, w III kwartale 2016 r. PKB wzrósł o 2,5 proc. rdr (wobec 3,1 proc. w II kwartale i 3 proc. w I kwartale). Za mocny zjazd dynamiki PKB w III kw. odpowiadały głównie spadające inwestycje. Wyniki za ostatni kwartał wprawdzie prawdopodobnie będą lepsze niż za III, ale nie wiadomo czy okażą się na tyle dobre, by cały rok 2016 zamknąć dynamiką na poziomie 3 procent. Nie wiadomo również, czy zmieniła się niechęć firm do ryzyka związanego z inwestycjami. GUS ma ogłosić wstępny szacunek PKB za rok 2016 pod koniec stycznia.

W ciągu ubiegłego roku przeciętne wynagrodzenie brutto wzrosło o 2,8 procent, przy zatrudnieniu na koniec roku na poziomie 5 mln 798,9 tys. osób (w firmach zatrudniających powyżej 9 pracowników).
– Rok 2016 w finansach państwach to z jednej strony pojawienie się nowego podatku od instytucji finansowych, nieudana próba wprowadzenia daniny od sklepów wielkopowierzchniowych, z drugiej zaś strony nowe, znaczne wydatki, głównie w postaci uruchomionego w kwietniu 2016 programu Rodzina 500 Plus – mówi Beata Szkodzin, wydawca serwisu eGospodarka.pl. – Wprawdzie nadzwyczajne, jednorazowe transfery poprawiły bilans ubiegłorocznego budżetu, to nadal nie wiadomo jak skuteczne okaże się uszczelnianie systemu podatkowego. Przedsiębiorcy bowiem sygnalizują masowe wręcz wstrzymywanie przez fiskusa zwrotów podatku VAT pod pretekstem podejrzenia oszustw. Cierpią na tym uczciwe firmy, a zyskuje państwo, posiłkujące się w istocie „darmowymi kredytami” u przedsiębiorców. Cieszy natomiast bardzo dobra sytuacja na rynku pracy, chociaż nadal nie możemy mówić o rynku pracownika, bowiem rynkową niszę najniżej płatnych prac wypełniają pracownicy zagraniczni, głównie z Ukrainy – dodaje Beata Szkodzin.
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: