eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura konsumencka I 2017

Koniunktura konsumencka I 2017

2017-01-25 10:34

Koniunktura konsumencka I 2017

Nastroje polskich konsumentów uległy poprawie © Bits and Splits - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Z nowym rokiem nowym krokiem. Z comiesięcznego badania Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że nastroje polskich konsumentów uległy ostatnio poprawie. W styczniu Polacy bardziej optymistycznie niż przed miesiącem oceniali zarówno bieżącą, jak i przyszłą sytuację. Pogorszeniu uległy tylko opinie odnośnie przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju.
Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), czyli ten, który syntetycznie opisuje obecne tendencje w konsumpcji indywidualnej okazał się o 2,5 p. proc. wyższy niż w grudniu 2016 r. i ukształtował na poziomie -1,2.

Wartość większości składowych wskaźnika była wyższa niż przed miesiącem. Najbardziej pokaźny wzrost odnotowano w przypadku oceny możliwości obecnego dokonywania ważnych zakupów i obecnej sytuacji ekonomicznej kraju (wzrost odpowiednio o 5,2 i 4,6 p. proc.). Nieco mniejszym optymizmem napawa nas przyszła sytuacja ekonomicznej kraju (spadek o 0,5 p. proc.).

W ujęciu rocznym obecna wartość BWUK jest wyższa o 5,8 p. proc.

Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej był wyższy o 2,4 p. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie -4,3.

Także w przypadku WWUK, dla większości składowych wystąpiły wartości wyższe niż przed miesiącem. Dotyczyło to przede wszystkim możliwości przyszłego oszczędzania pieniędzy i przyszłego poziomu bezrobocia (wyrost odpowiednio o 4,7 i 4,0 p. proc.). Nieznaczny spadek wystąpił dla ocen przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (o 0,5 p. proc.).

W styczniu br. WWUK osiągnął wartość o 6,6 p. proc. wyższą, niż w analogicznym miesiącu 2016 r.

fot. mat. prasowe

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) syntetycznie opisuje obecne tendencje konsumpcji indywidualnej.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.