eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zimowy urlop wypoczynkowy to rzadkość

Zimowy urlop wypoczynkowy to rzadkość

2017-01-18 11:17

Zimowy urlop wypoczynkowy to rzadkość

Zimowy urlop wypoczynkowy to rzadkość © pictarena - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Pierwsza grupa polskich dzieciaków właśnie rozpoczęła ferie. Czy dorośli również będą wypoczywać? W mniejszym stopniu. Z badania zrealizowanego przez Diners Club wynika, że zimowy urlop planuje niespełna co piąty badany. Ci, którzy wyjadą, wypoczywać będą przeważnie w kraju. Zagraniczny wyjazd planuje tylko 35 proc. Polaków.

Przeczytaj także: Na zimowy urlop wypoczynkowy jedzie co 4. Polak

Badanie Diners Club dowodzi, że w tegorocznym sezonie zimowym na urlop wypoczynkowy zdecyduje się niespełna 20 proc. Polaków. Ci, którzy wyjadą, spędzą wolne dni w kraju. Zaledwie 35 proc. wyjeżdżających planuje zagraniczne wojaże, w tym zdecydowana większość po Unii Europejskiej. Terytoria pozaeuropejskie planuje zwiedzić tylko co 20 z nas.
- Polacy na urlop wypoczynkowy chętniej wybierają okres wakacyjny niż zimę. Wypoczynek latem planowało około 60 proc. badanych z nas, a więc trzy razy więcej niż w sezonie zimowym. Jeśli już podejmujemy decyzję o wyjeździe na ferie zimowe, to przeważnie pozostajemy w Polsce. Tej zimy w kraju pozostanie 65 proc. urlopowiczów. Latem odsetek osób wybierających na urlop wypoczynkowy rodzime ośrodki był zdecydowanie mniejszy i wynosił 37 proc. – mówi Katarzyna Fatyga, prezes Diners Club Polska.

Na ferie zimowe wyjadą przede wszystkim młodzi (deklaruje to co trzecia osoba w pomiędzy 18 a 34 rokiem życia). I to również w tej grupie najczęściej zdarza się urlop wypoczynkowy za granicą (ponad 44 proc.). Najrzadziej wyjadą seniorzy (osoby po 65 roku życia), wśród których zaledwie 8 proc. planuje zimowy wyjazd. Z kolei w dalekie podróże poza Europę udadzą się jedynie reprezentanci grup wiekowych 45-54 i 55-64 lata.

fot. mat. prasowe

Czy planuje Pan/Pani wyjazd na urlop w sezonie zimowym?

Większość Polaków nie ma zimowych planów urlopowych.

fot. mat. prasowe

Jak zamierza Pan/Pani spędzić urlop zimowy?

Co 20 wyjeżdżający zimowy urlop wypoczynkowy spędzi poza Europą.


Zimą bardziej przezorni


Większość Polaków planujących zimową podróż zagraniczną (80 proc.) zamierza ubezpieczyć się z tego tytułu. To o 15 punktów procentowych więcej niż latem, kiedy ubezpieczenie zagranicznej podróży planowało wykupić tylko 65 proc. badanych. Bez względu na porę roku, dla około 10 proc. Polaków na wyjeździe zagranicznym jedyną formą ubezpieczenia jest karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zagranicznego). Bez żadnego zabezpieczenia na zimowe ferie wyjedzie niecałe 11 proc. Polaków, wobec 22 proc. latem.

fot. mat. prasowe

Jak zamierza Pan/Pani spędzić zimowy urlop?

W zimową podróż wybiorą się przede wszystkim ludzie młodzi.



- O tej porze roku wyjeżdżamy przede wszystkim po to by uprawiać sporty zimowe. Ponieważ wiążą się one z urazami fizycznymi, rośnie świadomość potrzeby zapewnienia sobie i bliskim kompleksowej opieki w razie wypadku. Latem wielu z nas niestety stara się zaoszczędzić na ubezpieczeniu. To zrozumiałe, że wyjeżdżając niechętnie ponosimy dodatkowe wydatki, jednak rezygnując z ubezpieczenia możemy ściągnąć na siebie niespodziewane, wysokie koszty np. związane z leczeniem za granicą – mówi Katarzyna Fatyga z Diners Club.

W nadchodzącym sezonie zimowym z oferty ubezpieczyciela zamierza skorzystać ponad połowa osób wyjeżdżających za granicę (wobec 28 proc. latem). 17 proc. ankietowanych wykupi natomiast standardowe ubezpieczenie w biurze podróży. Z innej formy ubezpieczenia, np. zawartego w karcie kredytowej skorzysta 7 proc. respondentów.
- Zanim wykupimy dodatkową polisę upewnijmy się czy odpowiedniej ochrony nie zapewnia już ubezpieczenie zawarte w używanych przez nas produktach finansowych, np. kartach płatniczych. Na rynku są dostępne karty kredytowe, które zawierają kompleksowy pakiet ubezpieczenia podróży zagranicznej, obejmujący m.in. koszty leczenia, zakupu lekarstw i transportu do kraju. Warto również pamiętać, że standardowe ubezpieczenia oferowane przez biura podróży bywają mocno okrojone i zawierają wiele wyłączeń - mówi Katarzyna Fatyga z Diners Club Polska.

Wybierając polisę powinniśmy zatem w pierwszej kolejności przeanalizować dostępną na rynku ofertę – zakres świadczeń, sumę gwarantowanego ubezpieczenia i listę wyłączeń – czyli zdarzeń i chorób, których ubezpieczenie nie obejmuje.

fot. mat. prasowe

Czy podczas zagranicznych wyjazdów wykupuje Pan/Pani ubezpieczenie z tego tytułu?

Zimą w większym stopniu dbamy o własne bezpieczeństwo.


- Wartość polisy powinna być dopasowana do miejsca, w które się wybieramy, bo koszty opieki medycznej różnią się w poszczególnych krajach. Np. koszt leczenia związanego z wypadkiem narciarskim w Szwajcarii może przekroczyć nawet 20 tys. euro. Warto, więc dowiedzieć się jakie są ceny wizyty u lekarza i leczenia ambulatoryjnego w miejscu, do którego się udajemy. Koszt transportu medycznego jest wprost proporcjonalny do odległości. Wybierając się w dalsze zakątki świata jesteśmy zatem narażeni na większy koszt awaryjnego powrotu do kraju – mówi Katarzyna Fatyga. - W przypadku niektórych polis wykluczeniem bywają objęte nawet najbardziej popularne zimą sporty, takie jak narciarstwo. Pamiętajmy też, że wydawana przez NFZ karta EKUZ, choć potrzebna, gwarantuje tylko podstawową opiekę zdrowotną, z której możemy korzystać wyłącznie w krajach europejskich, i to płatną w większości państw. Warto zatem uzupełnić ją o odpowiednie ubezpieczenie i uruchomić np. polisę zawartą w naszej karcie kredytowej – dodaje Katarzyna Fatyga.

Nota metodologiczna
Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie Diners Club Polska, w dniach 16 i 17 grudnia 2016 r. na reprezentatywnej grupie 1100 osób, metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: