eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Kogo poszukiwał rynek pracy? Oto najbardziej rozchwytywani pracownicy

Kogo poszukiwał rynek pracy? Oto najbardziej rozchwytywani pracownicy

2017-01-04 11:13

Kogo poszukiwał rynek pracy? Oto najbardziej rozchwytywani pracownicy

Najczęściej poszukiwani byli pacownicy IT © adrian_ilie825 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Ile zaproszeń do rozmów kwalifikacyjnych otrzymali w 2016 roku pracownicy i dlaczego je odrzucili? Kto dostawał najwięcej propozycji? Czy decyzja o pozostaniu u dotychczasowego pracodawcy to dowód lojalności i wierności, czy raczej chodzi tu o najzwyklejszą bierność? Odpowiedzi na te pytania niesie ze sobą opublikowane właśnie przez Antal badanie "Aktywność specjalistów i menedżerów".

Przeczytaj także: Usługi dla biznesu potrzebują pracowników. Podwyżki planuje 50% firm

W minionym roku na brak ofert pracy nie mogli narzekać przede wszystkim specjaliści od IT. Badanie Antal wskazuje, że każdy informatyk otrzymywał miesięcznie średnio trzy zaproszenia do uczestnictwa w procesie rekrutacyjnym lub po prostu gotową propozycję pracy.

IT, a potem długo, długo nic…


Na zainteresowanie ze strony pracodawców, o wiele jednak skromniejsze niż informatycy, mogli liczyć również logistycy, inżynierowie oraz finansiści i księgowi. Przedstawiciele tych specjalizacji otrzymali w minionym roku 9 zaproszeń do współpracy. To podobny wynik do osiągniętego w poprzednim roku.

Przydatne linki:
Oferty pracy


Pracownik wierny, czy raczej bierny?


Czy liczba ofert pracy, jakie w zeszłym roku otrzymali specjaliści od IT, powinna skłonić ich szefów do przeprowadzenia szkoleń z asertywności? Raczej nie jest to koniecznością. Okazuje się bowiem, że popyt na informatyków nie jest skorelowany z ich chęcią do zmiany zatrudnienia.
„Postawa informatyków względem propozycji, które wysuwa rynek pracy, jest bierna. Przede wszystkim jest to efekt selektywnego podejścia do projektów rekrutacyjnych” – komentuje Aleksandra Kujawa, ekspert Antal – „Motywacja finansowa, wskazywana przez ogół pracowników jako najczęstszy motywator zmiany, nie jest tak istotna w przypadku IT i ustępuje miejsca możliwościom rozwoju oraz pracy przy interesującym projekcie”.

Chociaż branża IT cieszy się wyjątkowo wysokim zainteresowaniem, należy pamiętać, że niemal cały polski rynek pracy to obecnie rynek kandydata. Dla pracodawców kluczowe jest zatem zrozumienie, że najlepszą ochroną przed utratą pracowników jest wypracowanie systemu wczesnego ostrzegania. Minimum działań w tym zakresie powinno być regularne badanie i zwiększanie zaangażowania i satysfakcji pracowników. Dużą rolę mogą tu odegrać bezpośredni przełożeni, którzy są w stanie najszybciej dostrzec spadek motywacji pracownika i rozpocząć diagnozę.

fot. mat. prasowe

Średnia liczba zaproszeń do udziału w procesie rekrutacyjnym

Na największe zainteresowanie ze strony pracodawców mogli liczyć specjaliści w zakresie IT.


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: