eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 52/2016

Europa: wydarzenia tygodnia 52/2016

2016-12-31 15:25

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 51/2016

  • Niebezpieczeństwo jest realne. Poinformowano, że Parlament Europejski kończy prace nad raportem ws. "zdolności budżetowych strefy euro". Plan stworzenia niezależnego budżetu dla krajów strefy euro jest na razie w sferze analiz i studiów, ale jest przedsięwzięciem nie tylko kontrowersyjnym, ale groźnym dla naszego kraju i tych krajów, które jeszcze dziś są poza eurolandem. Warto z dużą uwagą obserwować dalsze prace w tym zakresie...
  • Abolicja podatkowa w Portugalii. Ogłoszono ją dla dłużników zalegających z płatnościami wobec fiskusa i zakładu ubezpieczeń społecznych. Przeprowadzona została od 1 listopada do 20 grudnia. Przewidywała zwolnienie z kar, odsetek i kosztów administracyjnych obsługi długu podatników, którzy spłacili swoje zobowiązania. Operacja ta zapewniła portugalskiemu budżetowi ponad 1,4 mld euro. Skorzystało z niej łącznie 141 tys. osób indywidualnych i firm.
  • Spór KE vs Gazprom. Od 2011 roku Komisja Europejska na wniosek krajów bałtyckich i krajów Europy Środkowej i Wschodniej prowadzi postępowanie antymonopolowe wobec praktyk stosowanych przez rosyjski koncern przy sprzedaży gazu. Grozi to poważnymi karami finansowymi. W tej sytuacji Rosjanie przedstawili nowe propozycje kompromisu. Zawiera on sposoby wyceny dostaw gazu, a także reguluje w kontraktach sprawy odsprzedaży gazu. Zmiany te dostosowują reguły handlu gazem do sytuacji rosnącej konkurencji na światowym i europejskim rynku energii oraz do zmian politycznych.
  • Czym to się skończy? Zaskakująca forma nacisku USA na Unię Europejską. USA zagroziły przywróceniem ceł na niektóre produkty, jeśli UE nie ustąpi w sprawie ograniczenia w imporcie amerykańskiej wołowiny.
  • Gospodarcze skutki referendum w sprawie Brexiut-u. Wbrew wcześniejszym, czarnym prognozom w kończącym się 2016 roku gospodarka brytyjska miała się dobrze. W trzecim kwartale br. urosła o 0,6 proc. kw/kw. Eksperci oceniają, że gospodarka Wielkiej Brytanii jest znacznie silniejsza niż wcześniej oceniali, chociaż nie mają wątpliwości, że opuszczenie UE znacznie ją osłabi. Ten optymizm dodatkowo chłodzi informacja, że do rekordowo wysokiego poziomu zbliża się jednak deficyt kraju na rachunku bieżącym.. Warto dodać, że w 2016 r. produkcja aut w Wielkiej Brytanii wzrosła do poziomu najwyższego od 1999 r.
  • Finlandia wprowadza podstawowy dochód. To eksperyment polegający na tym, że państwo przyznaje każdemu obywatelowi podstawowy dochód, likwidując zasiłki dla bezrobotnych. Liczy się na spadek bezrobocia i znaczne uproszczenie systemu świadczeń socjalnych.
  • Grecja 2017. Niewiele wskazuje na to, że przyszły rok będzie łatwiejszy dla Aten. Zagrożenia w dalszym ciągu są poważne, chociaż nie na tyle, aby groziło to decyzją o opuszczeniu Unii Europejskiej. W dalszym ciągu istnieje grupa poważnych ekspertów, których zdaniem bankructwo Grecji jest nieuniknione, a zostało jedynie przesunięte w czasie. Ich zdaniem greckie długi są niespłacalne. Wyjście z kryzysu uzależniają znaczącą redukcją greckiego zadłużenia, a obecnie szacują bieżące potrzeby pomocowe na poziomie ok. 6 mld euro. Ateny mogą je otrzymać, jeśli przeprowadzą liczne zmiany w tym w prawie pracowniczym, a to będzie trudne i nie są wykluczone kolejne przedterminowe wybory. Do licznych problemów należy teraz zaliczyć także rosnącą emigrację młodych Greków.
  • Gazprom ma problemy. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo złożyło przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprzeciw, w sprawie oddania rosyjskiemu Gazpromowi dostępu do 80 proc. gazociągu OPAL. TS uznał racje PGNiG i zawiesił wcześniejszą decyzję.
  • Włoska gospodarka w opałach. Do zagrożeń we włoskim systemie bankowym doszły kłopoty włoskich linii lotniczych Alitalia. I w tym przypadku w zestawie środków uzdrawiających tego przewoźnika jest krótkoterminowe dofinansowanie i nowy plan działania, w którym zawarto decyzję o redukcji zatrudnienia.
  • Ukraina pod krytyką. Zachód krytycznie ocenia tempo i zakres zmian oraz poziom korupcji na Ukrainie. Ostatnio Agencja Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego USAID zdecydowała się zakończyć finansowanie projektu reformy celnej w obwodzie odeskim.
  • Krym ma już gaz. Rosja poinformowała o uruchomieniu gazociągu z Kraju Krasnodarskiego na Krym. Według władz wpłynie to korzystnie na wzrost gospodarczy półwyspu zaanektowała przez Rosję 2014 roku.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

CO ROKU KILKASET OSÓB ULEGA WYPADKOM PRZY ODPALANIU FAJERWERKÓW. NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ NA ICH JAKOŚĆ PRZED ZAKUPEM

Poparzenia, pożary, zranienia, a nawet wypadki śmiertelne – to efekty niewłaściwego użytkowania fajerwerków. Co roku w Unii Europejskiej dochodzi do kilkuset wypadków, a ich ofiarami są przede wszystkim młodzi mężczyźni. Fajerwerki to materiały wybuchowe, dlatego należy przy ich stosowaniu zachować ostrożność – podkreśla Agnieszka Majchrzak z UOKiK. Powinny być używane zgodnie z instrukcją, warto też przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa.

– Aby sylwester był bezpieczny, trzeba zachować zdrowy rozsądek. On powinien się uruchomić jeszcze przed zakupem fajerwerków, a później w momencie ich odpalania – mówi agencji Newseria Agnieszka Majchrzak z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Petardy, rzymskie ognie czy rakiety są niezwykle efektowne. Te powszechnie dostępne materiały wybuchowe mogą być jednak niebezpieczne. Dlatego warto podchodzić do nich z ostrożności.

– Pamiętajmy, żeby zwrócić uwagę na to, jak wygląda opakowanie fajerwerków. Są to materiały wybuchowe, zawierają mieszaninę pirotechniczną, więc muszą być odpowiednio zabezpieczone. Opakowanie nie może być pęknięte, przerwane ani uszkodzone. Nie może się z niego wysypywać mieszanina pirotechniczna – wskazuje Majchrzak.

Warto też sprawdzić, czy elementy składowe są ze sobą dobrze połączone, a lont zabezpiecza osłonka. Nieodzownym elementem opakowania powinna być też instrukcja obsługi w języku polskim, w której znajdziemy niezbędne informacje dotyczące sposobów odpalenia i wszelkie ostrzeżenia.

– W instrukcji obsługi jest napisane, że np. drewniany patyk przy rakietach nie służy do tego, żeby trzymać go w ręce czy wbijać w ziemię, ale jest to stabilizator lotu. Te wszystkie informacje są w instrukcji obsługi, jeżeli ją przeczytamy i uruchomimy nasz zdrowy rozsądek, to na pewno będziemy się bawić bezpiecznie – podkreśla przedstawicielka UOKiK. – Pamiętajmy również o tym, że zimne ognie wcale nie są zimne. Pręt, na którym żarzy się ten niby-zimny ogień osiąga temperaturę ponad 600 stopni Celsjusza, więc bardzo łatwo można się poparzyć.

Warto zwrócić uwagę na miejsce odpalenia fajerwerków. Przede wszystkim nie powinniśmy tego robić na balkonie czy w pobliżu linii wysokiego napięcia. Dobrze też unikać drzew i skupisk ludzi. Bezwzględnie należy też zachować odpowiednią odległość. Jeśli ładunek nie odpalił, pochylanie się nad nim i sprawdzanie lontu może się okazać skrajnie niebezpieczne.

– Inspekcja Handlowa w 2015 roku sprawdziła fajerwerki, 60 proc. z 25 pobranych próbek zostało zakwestionowanych. Przede wszystkim ze względu na zbyt wysoki hałas i krótki lont, co powodowało, że bardzo szybko dochodziło do wybuchu – przestrzega Agnieszka Majchrzak. – Jeżeli już odpaliliśmy fajerwerki i nie doszło do spektakularnego wybuchu, to nie zbliżajmy się do nich, bo może się okazać, że one wybuchną, ale nieco później i będzie to miało bardzo negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia.

Poza przekroczeniem limitu emitowanego dźwięku czy zbyt krótkiego czasu palenia się lontu, nieprawidłowości dotyczyły też niewłaściwego kąta odchylenia rakiety, braku stabilności i niewłaściwej wysokości wybuchu modułu pirotechnicznego. W przypadku petard błyskowych niezgodności stwierdzono we wszystkich zbadanych produktach.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: