eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sporty zimowe Kowalskiego: jakie mamy zwyczaje?

Sporty zimowe Kowalskiego: jakie mamy zwyczaje?

2016-12-25 00:30

Sporty zimowe Kowalskiego: jakie mamy zwyczaje?

Narciarze © philippe Devanne - Fotolia.com

Sezon na sporty zimowe już rozpoczęty. Okazuje się, że polscy miłośnicy białego szaleństwa stok wybierają przede wszystkim w efekcie rekomendacji najbliższych, przy czym istotne jest również kryterium cenowe. Weekendowy wypad na narty to koszt rzędu 250-750 zł, tydzień na śniegu to 1000-1500 zł. Co jeszcze wynika z badania zrealizowanego przez Beeline Research & Consulting dla Towarzystwa Ubezpieczeń Europa?

Jak decydujemy o miejscu zimowego wyjazdu?


Z badania „Zwyczaje związane ze sportami zimowymi” wynika, że decyzja o wyborze stoków, na których będziemy szusować, zapada po uprzednim poradzeniu się najbliższych lub zorientowaniu się w cenach. Każdą z tych odpowiedzi wskazało około 30 proc. respondentów. Dla 20 proc. badanych znaczenie ma jakość zakwaterowania oraz jego renoma. Na cenę uwagę zwracają przede wszystkim młodsi narciarze. Dla starszych bardziej istotne są rekomendacje.

Ile kosztują sporty zimowe?


Weekend na nartach lub snowboardzie to wydatek rzędu 250-750 zł, jednak 25 proc. respondentów przyznaje, że przekracza tę kwotę. Tydzień szusowania kosztuje nawet czterokrotnie więcej - minimum 1000-1500 zł. Aż 22 proc. badanych przyznaje jednak, że sporty zimowe kosztują ich nawet 2500 zł. Najmniejszy budżet (poniżej 1000 zł) na białe szaleństwo to domena młodych. Wśród osób wydających ponad 2500 zł dominują starsi narciarze.

Jak wyglądają przygotowania do sezonu?


Polacy zdają sobie sprawę, że sezon zimowy wymaga przygotowań. Dlatego też 57 proc. z nich pracuje nad kondycją, a 64 proc. serwisuje sprzęt narciarski. Niemal połowa respondentów kupuje akcesoria (głównie młodsi), a co trzeci zaczyna wprawiać się do sezonu na pobliskich, łatwiejszych stokach.

fot. philippe Devanne - Fotolia.com

Narciarze

Weekend na nartach lub snowboardzie to wydatek rzędu 250-750 zł, jednak 25 proc. respondentów przyznaje, że przekracza tę kwotę.


Co jest dla nas ważne przy wyborze sprzętu?


Wybierając sprzęt zimowy najważniejsza dla narciarzy i snowboardzistów jest jego jakość (prawie 60 proc. wskazań). Połowa badanych deklaruje, że kieruje się ceną (częściej dotyczy to kobiet niż mężczyzn). Nieco mniej miłośników białego szaleństwa wybiera zimowe wyposażenie na podstawie opinii i recenzji (40 proc.) oraz rekomendacji znajomych (33 proc.). Co czwarty respondent bierze pod uwagę renomę poszczególnych marek.

Na co zwracamy uwagę przy zakupie ubezpieczenia?


Jeśli chodzi o wybór dodatkowego ubezpieczenia na wyjazd zimowy, najważniejszym aspektem dla badanych jest zakres polisy. Zwraca na to uwagę prawie trzy czwarte badanych, korzystających z takiego rozwiązania. Świadomy zakup polisy daje pewność, że będzie ona opowiadała wymaganiom sportowca amatora. W wielu przypadkach podstawową ochronę można rozszerzyć o dodatkowe warianty chroniące sprzęt czy rezygnację z wyjazdu. Ważną rolę dla respondentów odgrywa także cena ubezpieczenia – przy wyborze kieruje się nią co trzeci badany. Nieco mniej ważne są dla narciarzy i snowboardzistów takie aspekty, jak renoma ubezpieczyciela (24 proc.) oraz rekomendacje znajomych (20 proc.).
- Wybierając się na wyjazdy narciarsko-snowboardowe, niemal połowa badanych decyduje się na dodatkowe, nieobowiązkowe ubezpieczenie. To jednak wciąż za mały odsetek – świadomość ewentualnych ryzyk i ich konsekwencji musi wzrosnąć, aby zwiększyć bezpieczeństwo i komfort wyjazdu zimowego. Pozytywnym sygnałem jest powszechne zwracanie uwagi na zakres polisy. Przemyślany dobór ubezpieczenia zapewnia bowiem optymalną ochronę - podkreśla Marat Nevretdinov, wiceprezes TU Europa.

Koszty leczenia narciarzy za granicą (dane TU Europa):


  • Włochy – kobieta doznała poważnego urazu kolana. Konieczna była natychmiastowa operacja (otwarte nastawienie i zespolenie metalem) – koszt 9 600 euro. Dodatkowe opłaty to udzielenie pierwszej pomocy w ambulatorium częściowo zrefundowane w ramach EKUZ i przejazd do szpitala. Po operacji i pobycie w szpitalu pacjentka została przewieziona karetką pod opieką ratownika medycznego do Polski. Łączne koszty leczenia za granicą i transportu opłacone przez ubezpieczyciela to ponad 48 000 zł.
  • Austria - mężczyzna doznał poważnego urazu głowy z utratą przytomności oraz złamania mostka, kości śródręcza i panewki stawu biodrowego. Ze stoku został przetransportowany helikopterem do szpitala na oddział intensywnej terapii. Przeprowadzono pilną operację głowy, pacjent spędził w szpitalu blisko dwa tygodnie. Do Polski został przetransportowany ambulansem z materacem próżniowym. Koszty hospitalizacji zostały rozliczone z NFZ na podstawie karty EKUZ, dopłata ubezpieczyciela wyniosła ok. 150 euro. Opłacono koszty transportu helikopterem, które zgodnie z lokalnymi przepisami nie mogły być w całości pokryte przez EKUZ. Łączne koszty leczenia za granicą i transportu opłacone przez ubezpieczyciela to ponad 30 000 zł.

Informacje o badaniu
Badanie „Zwyczaje związane ze sportami zimowymi” zostało przeprowadzone w listopadzie br. metodą CAWI przez agencję Beeline Research & Consulting na zlecenie TU Europa. Przepytano w nim osoby, które deklarują, że chętnie uprawiają sporty zimowe, czyli jeżdżą na nartach i/lub na snowboardzie. Badanie miało na celu określenie odsetka narciarzy i snowboardzistów w Polsce, poznanie zwyczajów i preferencji dotyczących wyjazdów oraz sposobu przygotowywania się do nich, także w kontekście ubezpieczeń.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Wyzwania HR 2017

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.