eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościMedia › Szczepionka przeciw grypie. Tak czy nie?

Szczepionka przeciw grypie. Tak czy nie?

2016-12-16 13:22

Szczepionka przeciw grypie. Tak czy nie?

Szczepionka © Artur Marciniec - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Zdaniem specjalistów szczepionka przeciw grypie to najskuteczniejszy sposób zapobiegania tej chorobie i jej groźnym powikłaniom. Jaki stosunek mają Polacy do szczepień przeciw grypie? Ilu z nich zaszczepiło się do tej pory, a ilu jeszcze zamierza zaszczepić się w tym sezonie? Co skłania ich do szczepień, a co zniechęca? M.in. o to CBOS zapytał w listopadowym sondażu, a IMM zbadał jaki stosunek do szczepień mają internauci.

Przeczytaj także: Spotkał katar... social media

Jak wynika z badań internetowych wypowiedzi prowadzonych od 2014 roku, liczba zamieszczanych w mediach społecznościowych skarg na złe samopoczucie jest wprost proporcjonalna do zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę, prowadzonych przez Państwowy Zakład Higieny.

Jednak pomimo szczytu sezonu zachorowań, w internetowych dyskusjach Polaków szczepionka przeciw grypie pojawia się dość rzadko - dowodzi raport opracowany przez IMM.

Od września do listopada w mediach społecznościowych Polacy zainicjowali i wzięli udział w ponad 3,5 tysiącach dyskusji na ten temat. W tym samym czasie, złym stanem zdrowia i samopoczuciem związanym z typowymi jesienno-zimowymi dolegliwościami dzielili się aż 55 tysięcy razy.
Jesienią najczęściej narzekamy na katar (5,8 tys. deklaracji), ból gardła (4,4 tys.) i kaszel (1,1 tys.).

Głównym miejscem rozmów o szczepieniu na grypę jest Facebook i Twitter. Popularne są także fora dyskusyjne oraz sekcje komentarzy w portalach i serwisach internetowych.

O szczepionkach na grypę portale internetowe pisały od września do listopada 570 razy. Temat najczęściej pojawiał się w serwisach RynekSeniora.pl, NaszeMiasto.pl i RynekAptek.pl.

Z analizy wydźwięku internetowych wypowiedzi wynika, że 22,4% internetowych komentatorów wypowiada się przychylnie na ten temat (np. chwali skutki szczepień lub wiąże je z dobrym stanem zdrowia), a 30,9% - krytykuje, tj. opinię o nieskuteczności, bądź wręcz szkodliwości szczepień. 46,7% komentarzy na temat szczepień przeciw grypie ma charakter neutralny – nie zawiera oceny.
Dziennikarze w portalach internetowych w artykułach na temat szczepień częściej niż internauci oceniali je pozytywnie: 63,2% artykułów zawiera słowa i zwroty, 3,2% - negatywne, a 33,7% - neutralne.

fot. mat. prasowe

Polacy o szczepieniach przeciw grypie

Zdecydowana większość Polaków nie szczepi się przeciwko grypie.


Szczepionka przeciw grypie najczęściej komentowana byłą na przełomie września i października. Internauci masowo udostępniali wtedy wpis na jednym z blogów, w którym autor informował o przypadkach powikłań lub podejrzeń powikłań u osób, które przyjęły szczepionkę przeciw grypie w kilku europejskich krajach.

fot. mat. prasowe

Powody szczepienia i nieszczepienia

Co 5 ankietowany obawia się powikłań po szczepionce.


Biorąc pod uwagę analizę wydźwięku komentarzy a także ich dotarcie (liczone przez liczbę fanów i obserwatorów autorów), na negatywne opinie o szczepionkach najłatwiej trafić jest na Facebooku, Twitterze i w komentarzach pod artykułami w portalu Onet.pl. Najbardziej pozytywnie mówi się natomiast na Twitterze.
Polacy w mediach społecznościowych każdego dnia zamieszczają kilka tysięcy pytań dotyczących każdej dziedziny życia, a wśród nich są także pytania dotyczące szczepień przeciw grypie. W porównaniu z innymi zagadnieniami, jest ich jednak niewiele. Od września do października Polacy w ogólnodostępnych wpisach pytali o szczepienia zaledwie 64 razy. Dla porównania, próśb o pomoc w doborze nowego smartfona pojawiło się w tym czasie blisko 4 tysiące.

Polakom pytającym o szczepionki najczęściej chodziło o zasadność zaszczepienia się lub osoby bliskiej przeciw grypie.

Od września do listopada Polaków najbardziej angażowały treści o charakterze krytycznym wobec szczepień. Pięć publikacji, które w badanym okresie wywołały najwięcej interakcji (polubień, reakcji, udostępnień i komentarzy) to wpisy ostro krytykujące i sprzeciwiające się szczepieniom: niektóre z nich wręcz ocierały się o teorie spiskowe.

Łukasz Jadaś, Ekspert ds. badań internetu i social mediów, i Małgorzata Omyła-Rudzka,

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: