eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek pracy specjalistów XI 2016

Rynek pracy specjalistów XI 2016

2016-12-12 11:22

Rynek pracy specjalistów XI 2016

Oferty pracy © claudiociani - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W jedenastym miesiącu bieżącego roku na łamach serwisu Pracuj.pl opublikowano 39 971 ofert pracy, co względem listopada 2015 oznacza wzrost o 4,7%. Najwięcej ogłoszeń skierowanych było do specjalistów w zakresie handlu i sprzedaży. Duże zapotrzebowanie na pracowników zgłaszały również bankowość, finanse i ubezpieczenia oraz telekomunikacja i nowoczesne technologie. Najwięcej pracy oferowały - tradycyjnie już - Mazowsze, Dolny Śląsk oraz Małopolska. Wniosek z tego, że potrzeby rynku pracy nie uległy w ostatnim czasie dużym przeobrażeniom.
Analiza ofert pracy, które pojawiły się w listopadzie na łamach Pracuj.pl dowodzi, że zwiększone zapotrzebowanie na pracowników było widoczne w zdecydowanej większości branż i specjalizacji. Nie jest to jednak dużym zaskoczeniem - z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że wskaźnik bezrobocia sięgnął w październiku 8,2%, co jest najlepszym wynikiem, jaki udało się osiągnąć w ciągu ćwierćwiecza. Niewykluczone też, że listopadowe statystyki GUS okażą się jeszcze korzystniejsze.

Które branże rekrutowały?


Listopad na Pracuj.pl obrodził szczególnie ogłoszeniami pochodzącymi z branży handel i sprzedaż. Było ich 6 999, tj. 17% wszystkich ofert. Na drugiej pozycji uplasowały się bankowość/finanse/ubezpieczenia z 4 718 ofertami, a na trzeciej - telekomunikacja i zaawansowane technologie z 3 123 ogłoszeń. Sporo ofert pracy wygenerowały również przemysł ciężki oraz budownictwo i nieruchomości. Pokaźny wzrost liczby ogłoszeń dostrzegalny był w produkcji dóbr szybkozbywalnych. Pracodawcy z branży FMCG umieścili o 16,5% więcej ofert pracy niż rok wcześniej. Spore wzrosty odnotował również przemysł lekki (11% rok do roku), a także IT, transport i logistyka oraz telekomunikacja.

Kogo poszukiwano?


Kolejny już raz najwięcej do wyboru mieli pracownicy handlu i sprzedaży, do których skierowanych było 36% wszystkich listopadowych ogłoszeń. Co piąta oferta pracy dotyczyła pracowników obsługi klienta blisko 16% pracowników IT. Na kolejnych miejscach uplasowali się specjaliści do spraw finansów (13% wszystkich ofert) oraz inżynierowie (10%)

Najbardziej wzrosło zainteresowanie pracodawców kandydatami na stanowisko specjalisty obsługi klienta – liczba skierowanych do nich ofert wzrosła aż o 17% w porównaniu z listopadem 2015 r. Podobnie wysokie zainteresowanie (ponad 16% wzrost) dotyczyło inżynierów. W listopadzie wzrosło też zapotrzebowanie na specjalistów ds. logistyki, o niemal 13% w ujęciu rok do roku.

W których województwach najłatwiej było o pracę w listopadzie?


Mazowieckie niezmiennie znajduje się na czele województw z największą liczbą ogłoszeń o pracę. W listopadzie pracodawcy z tego regionu opublikowali 8 974 oferty, co stanowiło 22% ogólnej liczby ogłoszeń w tym miesiącu. Na kolejnych miejscach znalazły się województwo dolnośląskie z 4 248 ofertami oraz małopolskie z 3 570 ofertami. Znaczna liczba ogłoszeń pochodziła także z województw: wielkopolskiego (3 563), śląskiego (3 439) oraz pomorskiego (2 705). Największe wzrosty liczby opublikowanych ofert pracy odnotowano w województwie pomorskim, w którym pracodawcy zamieścili o blisko 16% więcej ogłoszeń niż przed rokiem, oraz w województwie opolskim, gdzie było ponad 12% więcej wakatów. Niewiele mniejsze wzrosty zanotowano także w województwach dolnośląskim, wielkopolskim i mazowieckim.

fot. mat. prasowe

Rynek pracy specjalistów XI 2016

W listopadzie na portalu Pracuj.pl opublikowano 39 971 oferty pracy, co oznacza wzrost liczby ogłoszeń o 4,7% w porównaniu z analogicznym okresem w 2015 roku.

fot. mat. prasowe

Rynek pracy specjalistów X 2016 - główne dane cd.

Mazowieckie niezmiennie znajduje się na czele województw z największą liczbą ogłoszeń o pracę.


Jakie firmy poszukiwały pracowników w listopadzie?


W listopadzie zapotrzebowanie na nowych pracowników najczęściej zgłaszały firmy zatrudniające powyżej 250 pracowników, które opublikowały łącznie 11 775 ofert pracy. Zbliżona liczba ogłoszeń pochodziła z przedsiębiorstw, w których pracuje od 51 do 250 osób (11 215 ofert) oraz tych zatrudniających od 11 do 50 pracowników (10 271 ofert). Najmniejsza liczba ogłoszeń została zamieszczona przez mikrofirmy liczące do 10 osób i wynosiła 6 331. Największy wzrost zapotrzebowania na specjalistów zanotowano w firmach małych zatrudniających od 11 do 50 osóbi wyniósł on 7,65%, niemal identycznie wzrosło zapotrzebowanie na pracowników w firmach średnich (od 51 do 250 pracowników).

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.