eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetargi - raport X 2016

Przetargi - raport X 2016

2016-11-25 11:08

Przetargi - raport X 2016

Wzrosła liczba ogłoszeń na zakupy komputerów © Korta - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W październiku 2016 roku liczba ogłoszonych w Biuletynie Zamówień Publicznych postępowań przetargowych wzrosła w relacji miesięcznej o niemal 20 procent, i to pomimo spadku w segmencie zamówień na prace remontowo-budowlane, związanym z końcem sezonu budowlanego – wynika z raportu opracowanego przez serwis eGospodarka.pl. Nadal jednak ostatnia zmiana w Prawie zamówień publicznych mocno wpływa na liczbę ogłaszanych przetargów, bowiem w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku spadek liczby postępowań przetargowych wyniósł aż 18 procent.

Przeczytaj także: Przetargi - raport III kw. 2016

Według danych zebranych i opracowanych przez serwis www.Przetargi.eGospodarka.pl, w październiku 2016 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych opublikowano 9 tys. 350 ogłoszeń o rozpoczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, o 18,3 procent mniej niż rok temu i o 19,6 procent więcej niż miesiąc wcześniej, we wrześniu 2016 roku.

W porównaniu z październikiem 2015 roku spadek wystąpił w dwóch spośród trzech kategoriach zamówień – w dostawach usług (spadek rdr o 20,8 proc.) oraz dostawach towarów (spadek o 29,2 procent). Liczba przetargów na prace remontowo-budowlane wzrosła w październiku 2015 roku w relacji rocznej o 2 proc.

Tak znaczące spadki w relacji rocznej wynikają z nadal utrzymującego się (choć z miesiąca na miesiąc słabnącego) wpływu tegorocznej nowelizacji Prawa zamówień publicznych, która weszła w życie 28 lipca 2016 roku. Jednak z miesiąca na miesiąc ów wpływ jest coraz słabszy, ponieważ spadki w relacji rocznej są coraz mniejszej. Dla porównania, we wrześniu 2016 roku w BZP pojawiło się o 26 procent mniej ogłoszeń niż rok wcześniej, a w sierpniu (pierwszym pełnym miesiącu obowiązywania nowelizacji) spadek w relacji rocznej wyniósł aż 72 procent!

fot. mat. prasowe

Liczba ogłoszeń w BZP w poszczególnych kategoriach oraz łącznie w wybranych latach

W październiku 2016 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych opublikowano 9 tys. 350 ogłoszeń o rozpoczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.


Jednak tendencja spadkowa zdaje się już zanikać, o czym świadczą wyniki w relacji miesięcznej. Na wspomniany powyżej wzrost w porównaniu z wrześniem 2016 w wysokości 19,6 procent złożyła się bardzo wysoka dodatnia dynamika w dwóch analizowanych kategoriach: w przetargach na dostawy usług (dynamika mdm na poziomie 48,4 procent) oraz dostawach towarów (+45,9 proc. w ciągu miesiąca). Jedynie w kategorii zamówień na prace remontowo-budowlane zanotowano w październiku 2016 spadek w relacji miesięcznej (o 13 procent), ze względu na kończący się sezon budowlany jest to jednak jak najbardziej typowe zjawisko. Tegoroczny październikowy spadek mdm liczby przetargów na prace budowlane jest nawet mniejszy od zanotowanego rok temu – w październiku 2015 r. względem września 2015 liczba ogłoszeń przetargowych na prace remontowo-budowlane spadła o 25,3 procent.

Przedstawione powyżej liczby wskazują na normalizowanie się sytuacji w segmencie zamówień publicznych i trwający powrót do poziomów notowanych przed lipcową nowelizacją. Jeśli dotychczasowe tempo wygaszania spadków zostanie zachowane, wówczas już w grudniu 2016 możemy powrócić do poziomu przetargów sprzed roku.

fot. mat. prasowe

Podstawowe kategorie postępowań przetargowych, w tys., październik, lata 2010-2016

W kategorii zamówień na prace remontowo-budowlane zanotowano w październiku 2016 spadek w relacji miesięcznej.


Dynamika PKB zwalnia. Inwestycje i produkcja również


Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w październiku 2016 roku stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 8,2 procent, czyli o 0,1 pkt. proc. mniej niż we wrześniu. Poziom stopy bezrobocia w październiku był o 1,4 punktu procentowego niższy niż w tym samym miesiącu roku ubiegłego Od 1991 r. wskaźnik bezrobocia rejestrowanego w październiku nigdy nie był tak niski. Spadek stopy bezrobocia w październiku br. miał miejsce w 11 województwach i oscylował w przedziale od 0,1 do 0,2 punktu procentowego. Spadek stopy bezrobocia o 0,2 punktu procentowego miał miejsce w 2 województwach – mazowieckim i świętokrzyskim. W 5 województwach (lubelskim, lubuskim, podkarpackim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim) bezrobocie w porównaniu do poprzedniego miesiąca nie zmieniło się.

Według GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadły w październiku 2016 r. o 0,2 procent w relacji rocznej, a w stosunku do września wzrosły o 0,5 proc. Tym samym w październiku zanotowano najsłabszy od 27 miesięcy spadek cen w relacji rocznej, co oznacza że deflacja już odchodzi do przeszłości. Utrzymuje się wzrost cen żywności - w ciągu 10 miesięcy 2016 r. wzrosły one o 0,8 proc. Rosną ceny warzyw, masła, cukru, makaronów, nabiału, mięsa czy wędlin. W październiku, po raz pierwszy od 46 miesięcy, wzrosły w relacji rocznej ceny paliw, i to aż o 1,8 proc. rdr.

W październiku 2016 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 3,1 proc. niż rok temu i wyniosło 5 mln 779 tys. osób, a przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) było wyższe o 3,6 proc. rdr i wyniosło 4 tys. 259,37 zł.

Według wstępnych szacunków GUS, w III kwartale 2016 r. PKB wzrósł o 2,5 proc. rdr (wobec 3,1 proc. w II kwartale i 3 proc. w I kwartale). To wynik najniższy od 12 kwartałów (od III. kwartału 2013 r.) i niższy od oczekiwań analityków.
Jak wynika z danych GUS, produkcja sprzedana przemysłu spadła w październiku o 1,3 proc. w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku, podczas gdy w tym samym czasie wartość sprzedaży detalicznej zwiększyła się realnie o 4,6 proc. w ujęciu rok do roku. W produkcji budowlano-montażowej odnotowano spadek o 20,1 procent rdr.
– Dane udostępniane przez GUS wskazują na pogarszanie się sytuacji gospodarczej Polski. Spada dynamika PKB, spadają inwestycje, spada produkcja sprzedana przemysłu, w budownictwie mamy już do czynienia z prawdziwym dramatem, a sprzedaż detaliczna, nawet zasilona środkami z programu Rodzina 500+, rośnie dość słabo. Lada moment wróci również inflacja, i to zapewne od razu na poziomie kilku procent, na co wskazują rosnące mocno ceny żywności oraz paliw. Wśród przedsiębiorców narasta poczucie niepewności, wynikające między innymi ze sprzecznych zapowiedzi oficjeli dotyczących zmian w systemie podatkowym – mówi Beata Szkodzin, wydawca serwisu eGospodarka.pl. – Widmo spowolnienia gospodarczego, przy realizowanych oraz zapowiadanych wydatkach, czyni przyszłoroczny budżet co najmniej bardzo mocno napiętym, o ile nie zupełnie nierealnym. Program Rodzina 500+, obniżenie wieku emerytalnego, wzrost kwoty wolnej od podatku oznaczają większe wydatki i mniejsze wpływy do publicznej. Ta różnica będzie musiała być pokryta. I niestety wiele wskazuje, że rząd zamierza pieniędzy szukać w kieszeniach firm oraz średnio zarabiających Polaków. Już teraz przedsiębiorcy skarżą się na przeciąganie przez fiskusa terminów zwrotów podatku VAT do maksymalnych przewidzianych prawem. Dodatkowo, zaufania biznesu do władz nie zwiększają niektóre wypowiedzi prominentnych przedstawicieli władz. Dla budżetu oznaczać może to jedno – niższe wpływy. A cieńszy portfel albo zwiększy jeszcze bardziej skalę zadłużania się Państwa, albo wymusi redukcję wydatków – dodaje Beata Szkodzin.

Koniec sezonu budowlanego. I zakupy typowe dla końca roku


W październiku znacząco zmalała liczba postępowań na prace remontowo-budowlankę, jednak nawet pomimo spadków to „budowlanka” okupowała czołowe miejsca w zestawieniu najczęściej występujących zamówień. Na listę trafiły również przetargi na dostawy towarów czy usług związanych z nadchodzącą zimą.

Na „efekt końca roku”, wskazuje właśnie istotny przyrost ogłoszeń na dostawy nośników energii (sezon grzewczy) i usługi odśnieżania oraz usuwania lodu, z drugiej zaś – charakterystyczne dla końca roku – zakupy sprzętu komputerowego.

Zestawienie piętnastu najczęstszych październikowych zamówień otwierają przetargi na roboty budowlane (717 razy). Kolejne miejsca zajęły ogłoszenia na usługi odśnieżania (355 razy), roboty drogowe (246), roboty w zakresie budowy dróg (189), urządzenia medyczne (158), roboty w zakresie nawierzchni dróg (126 razy), roboty remontowe i renowacyjne (107), olej opałowy (101), usługi związane z odpadami (100), usługi inżynieryjne w zakresie projektowania (98), usługi udzielania kredytu (96), roboty w zakresie konstruowania, fundamentowania oraz wykonywania nawierzchni autostrad, dróg (88), roboty w zakresie naprawy dróg (81), roboty w zakresie ochrony przeciwpowodziowej (77 ogłoszeń przetargowych), dostawę produktów naftowych, paliw, energii elektrycznej i innych źródeł energii (76).

Najwyższą miesięczną dynamikę wzrostu zanotowały ogłoszenia usługi odśnieżania (+349,4 proc. w ciągu miesiąca), usługi związane z odpadami (+233,3 proc.), dostawy komputerów biurkowych (+230,0 proc.), elektryczności (+226,3 proc.), energii elektrycznej i cieplnej (+208,7 proc.), usługi edukacyjne i szkoleniowe (w październiku ogłoszeń na nie było 206,3 proc. więcej niż we wrześniu), usługi sprzątania (+147,0 proc.), produkty naftowe, paliwo, energię elektryczną i inne źródła energii (+145,2 proc.), komputery osobiste (przyrost liczby przetargów o 134,8 proc. w ciągu miesiąca).
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: