eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek pracy specjalistów X 2016

Rynek pracy specjalistów X 2016

2016-11-25 12:04

Rynek pracy specjalistów X 2016

Najczęściej poszukiwanymi specjalistami byli pracownicy handlu i sprzedaży © nito - Fotolia

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Jak wynika z danych portalu Pracuj.pl, w dziesiątym miesiącu bieżącego roku opublikował on niemal 40,5 tysiąca ofert pracy, czyli o 2,3% mniej niż w analogicznym okresie 2015 r. Najwięcej ofert tradycyjnie skierowanych było do specjalistów z branży handel i sprzedaż. Pracodawcy nie gardzili również specjalistami od obsługi klienta oraz specami od IT. Najwięcej ofert pracy wygenerowały Mazowsze, Dolny Śląsk oraz Małopolska.
Wprawdzie ogólna liczba ogłoszeń nieco spadła, ale ciągle w niektórych sektorach widoczne było zwiększone zapotrzebowanie na pracowników. To delikatne hamowanie na rynku pracy może mieć związek ze spowolnieniem gospodarki, która w III kwartale br. urosła o 2,5% rdr, co jest równoznaczne z najsłabszym wzrostem, jaki zanotowano na przestrzeni trzech ostatnich lat.

Które branże dominowały?


Największą ilość ogłoszeń (18%, niemal 7,5 tys.), które pojawiły się w październiku br. na łamach portalu Pracuj.pl, wygenerował handel i sprzedaż. Taki wynik oznacza spadek o 7% rdr. Na kolejnych pozycjach uplasowały się bankowość/finanse/ubezpieczenia (5 003 ogłoszenia) oraz przemysł ciężki (3 464). Sporo ogłoszeń opublikowały również telekomunikacja i zaawansowane technologie oraz przemysł lekki.

Jeżeli chodzi o wzrosty, to dominował tutaj przemysł ciężki, który opublikował o 6% więcej ofert niż rok temu. 5% więcej anonsów pochodziło z branży transport i logistyka, a ostatnim sektorem, w którym odnotowano delikatny (2,3%) wzrost liczby ogłoszeń był przemysł lekki.

Poszukiwani specjaliści


W czym wybierać mieli przede wszystkim specjaliści od handlu i sprzedaży, do których skierowano aż 37% wszystkich październikowych ogłoszeń. Ponadto pracodawcy poszukiwali także pracowników obsługi klienta (21% wszystkich ofert pracy) oraz IT (15% wszystkich ofert). W znacznej liczbie ogłoszeń mogli wybierać także specjaliści do spraw finansów (13% wszystkich ofert) oraz inżynierowie – 10% wszystkich ogłoszeń.

Największy wzrost zainteresowania pracodawców dotyczył logistyków – liczba adresowanych do nich ofert wzrosła o niemal 9% w porównaniu z październikiem 2015 r. Widoczny był także wzrost zapotrzebowania na specjalistów obsługi klienta – w październiku wyniósł nieco ponad 5%. Niewielki, bo 2% wzrost rok do roku, zanotowano także w przypadku inżynierów.

fot. mat. prasowe

Rynek pracy specjalistów X 2016

W październiku na portalu Pracuj.pl opublikowano 40 487 oferty pracy

fot. mat. prasowe

Rynek pracy specjalistów X 2016 - główne dane cd.

Największą ilość ofert pracy wygenerowały firmy z Mazowsza i Dolnego Śląska.


W których województwach najłatwiej było o pracę w październiku?


Mazowieckie niezmiennie znajduje się na czele województw z największą liczbą ogłoszeń o pracę. W październiku pracodawcy z tego regionu opublikowali 9 132 oferty, co stanowiło 23% ogólnej liczby ogłoszeń w tym miesiącu. Na kolejnych miejscach znalazły się województwo dolnośląskie z 4 249 ofertami oraz wielkopolskie z 3 711 ofertami. Znaczna liczba ogłoszeń pochodziła także z województw: małopolskiego (3 649), śląskiego (3 574) oraz pomorskiego (2 785). Największe wzrosty liczby opublikowanych ofert pracy odnotowano w województwach wielkopolskim i pomorskim, w których pracodawcy zamieścili o 4% więcej ogłoszeń niż przed rokiem, nieco mniejsze wzrosty zanotowano także w województwach mazowieckim, dolnośląskim, warmińsko-mazurskim.

Jakie firmy poszukują pracowników?


W październiku zapotrzebowanie na nowych pracowników najczęściej zgłaszały firmy zatrudniające powyżej 250 pracowników, które opublikowały łącznie 12 013 ofert pracy. Zbliżona liczba ogłoszeń pochodziła z przedsiębiorstw, w których pracuje od 11 do 50 osób (10 782 oferty) oraz tych zatrudniających od 51 do 250 pracowników (10 761 ofert). Najmniejsza liczba ogłoszeń została zamieszczona przez mikrofirmy liczące do 10 osób i wynosiła 6 596. Wzrost zapotrzebowania na specjalistów zanotowano w firmach małych zatrudniających od 11 do 50 osób i wyniósł on 2%.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.