eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Inflacja X 2016

Inflacja X 2016

2016-11-15 11:32

Inflacja X 2016

Warzywa zdrożały © Ruslan Mitin - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Są już najświeższe dane na temat inflacji. Z informacji opublikowanej przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że październik był miesiącem wzrostów. Przeciętnie ceny towarów i usług konsumpcyjnych podrożały o 0,5%. Dynamika w poszczególnych grupach była oczywiście zróżnicowana - od podwyżek cen odzieży i obuwia (+3,6%) oraz transportu (+1,5%), poprzez względnie stabilne koszty łączności, po sięgające 2,5% obniżki cen czasopism i gazet oraz turystyki (1,4%).

Październik 2016 vs rok poprzedni


Jeśli porównać tegoroczny październik z poprzednim, to okaże się, że mieliśmy do czynienia z kolejnym spadkiem cen towarów i usług konsumpcyjnych. Sięgnął on 0,2% (przy czym towary potaniały o 0,6%, a ceny usług wzrosły o 0,9%). Tym, co w największym stopniu zadecydowało o takim a nie innym poziomie wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych, były przede wszystkim niższe ceny odzieży i obuwia (o 4,6%) oraz obniżki cen w zakresie zdrowia (o 2,1%) oraz rekreacji i kultury (o 1,8%). Delikatny wzrost wskaźnika powodowały z kolei wyższe ceny żywności (o 0,4%) oraz opłat w zakresie restauracji i hoteli (o 1,7%).

Inflacja. Październik vs wrzesień


Dane GUS wskazują, że wrześniowe spadki żywności nie doczekały się kontynuacji. W październiku podskoczyły one o 0,5%. Najbardziej podrożały tłuszcze zwierzęce (o 5,3%), w czym największy udział miały rosnące z impetem ceny masła (o 5,7%). Kosztowniejsze niż miesiąc wcześniej były również warzywa (o 3,9%), cukier (o 1,4%) oraz artykuły w grupie „mleko, sery, jaja” (przeciętnie o 0,8%, w tym sery i twarogi – o 1,1%, mleko – o 0,7%, jogurty, śmietany, napoje i desery mleczne – o 0,5%, a jaja – o 0,3%). Więcej niż we wrześniu br. przyszło zapłacić również za makarony i produkty makaronowe (o 0,7%), ryby i owoce morza (o 0,6%), pieczywo (o 0,3%) oraz mąka (o 0,2%). Mniej niż przed miesiącem płacono natomiast za owoce (o 3,3%), ryż (o 0,4%) i tłuszcze roślinne (o 0,3%). W październiku br. nieznacznie spadły ceny mięsa (przeciętnie o 0,1%, w tym mięsa drobiowego – o 2,8%, wołowego – o 0,1%, przy wzroście cen mięsa wieprzowego – o 0,8%, wędlin – o 0,4% i mięsa cielęcego – o 0,3%). Ceny napojów bezalkoholowych w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,4%. Więcej niż we wrześniu br. płacono za wody mineralne lub źródlane (o 1,1%), herbatę (o 0,7%), kawę oraz kakao i czekoladę w proszku (po 0,5%). Obniżyły się natomiast ceny soków owocowych (o 2,0%). We wrześniu br. zanotowano wzrost cen napojów alkoholowych oraz wyrobów tytoniowych (po 0,2%).

W październiku br. wzrosły ceny obuwia (o 4,5%) oraz odzieży (o 3,3%). Jest to konsekwencją wprowadzenia na rynek kolekcjo jesienno-zimowej.

Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły w październiku br. o 0,2%. Zdrożało, choć nieznacznie, użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii (o 0,1%). Wzrosły opłaty za usługi kanalizacyjne (o 0,1%). Opłaty za zaopatrywanie w wodę i wywóz śmieci pozostały na poziomie z września br. Podniesione zostały opłaty za najem mieszkania (o 0,1%). Ceny nośników energii były wyższe niż w poprzednim miesiącu (przeciętnie o 0,2%, w tym opału – o 1,0%, gazu – o 0,2%, przy utrzymujących się na poziomie obserwowanym w poprzednim miesiącu cenach energii elektrycznej oraz spadku cen energii cieplnej – o 0,3%). W październiku br. ceny towarów i usług w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego wzrosły o 0,2%. Droższe niż we wrześniu br. były meble, artykuły dekoracyjne, sprzęt oświetleniowy (o 0,6%), urządzenia gospodarstwa domowego (o 0,3%), artykuły włókiennicze i usługi związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego (po 0,2%) oraz środki czyszczące i konserwujące (o 0,1%).

Opłaty związane ze zdrowiem utrzymały się na poziomie notowanym we wrześniu br. W październiku br. wzrosły ceny usług stomatologicznych (o 0,4%) oraz urządzeń i sprzętu terapeutycznego (o 0,3%). Więcej niż w poprzednim miesiącu należało zapłacić także za usługi lekarskie (o 0,2%), wyroby farmaceutyczne i usługi szpitalne (po 0,1%). Odnotowano sezonowy spadek cen usług sanatoryjnych (o 15,6%).

Ceny w zakresie transportu były wyższe niż we wrześniu br. o 1,5%. W październiku br. wzrosły ceny paliw do prywatnych środków transportu (przeciętnie o 2,3%, w tym gazu ciekłego – o 4,7%, oleju napędowego – o 2,5%, a benzyny – o 1,8%) i usługi transportowe (o 1,2%). Mniej niż w poprzednim miesiącu płacono za samochody osobowe (o 0,3%).

fot. mat. prasowe

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w 2015 i 2016 r.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2016 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, wzrosły o 0,5%.


Opłaty związane z łącznością pozostały na poziomie zbliżonym do obserwowanego we wrześniu br. Sprzęt telekomunikacyjny potaniał o 0,5%.

Ceny towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą utrzymały się na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu. Więcej niż we wrześniu br. konsumenci płacili za książki (o 0,8%), usługi związane z rekreacją i kulturą (o 0,7%) oraz artykuły piśmienne, malarskie, kreślarskie (o 0,3%). W październiku br. potaniały gazety i czasopisma (o 2,5%). Sezonowy spadek popytu na usługi turystyczne wpłynął na dalsze obniżki cen w zakresie turystyki zorganizowanej (o 1,4%, w tym za granicą – o 1,8%, a w kraju – o 0,9%). Ceny sprzętu audiowizualnego, fotograficznego i informatycznego obniżyły się w porównaniu z poprzednim miesiącem br. (o 0,3%).

W październiku br. opłaty dotyczące edukacji oraz ceny w restauracjach i hotelach pozostały na poziomie obserwowanym we wrześniu br.

Spośród innych towarów i usług, w październiku br. więcej niż w poprzednim miesiącu płacono za ubezpieczenia (o 1,3%), a także artykuły do higieny osobistej i kosmetyki (o 0,4%). Odnotowano nieznaczny wzrost cen usług fryzjerskich, kosmetycznych i pielęgnacyjnych oraz w zakresie opieki społecznej (po 0,1%).

oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.