eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 45/2016

Europa: wydarzenia tygodnia 45/2016

2016-11-13 11:41

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 44/2016

  • Brexit - na czołowym miejscu. Brytyjski rząd przyjął plan realizacji przedsięwzięć związanych z Brexit-em. Ostatnio komplikację w realizacji tego planu wprowadził wyrok Wysokiego Trybunału, wg którego rząd powinien uzyskać zgodę parlamentu na rozpoczęcie procedury Brexitu. Od tej decyzji odwołał się rząd do Sądu Najwyższego, który decyzję podejmie na początku 2017 roku. Niezależnie od decyzji SN plan rządowy będzie realizowany z opóźnieniem. Jeśli i on wyda werdykt kierujący sprawę do akceptacji parlamentu, to rząd będzie miał problem. Opozycyjna brytyjska Partii Pracy - laburzyści zapowiedzieli sprzeciw. W sytuacji braku uzyskania rozwiązania kompromisowego, pozostaje rozwiązania Parlamentu i nowe wybory. Także parlament Szkocji jest przeciw Brexitowi.
  • Czy rozwód (Brexit) może mieć charakter pokojowy? Jest nowy element w wypowiedzi przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckera, który wskazuje potencjalne pole przyszłego kompromisu między UE i Wielka Brytanią. Powiedział on, że Unia Europejska nie podejmie kroków odwetowych wobec Wielkiej Brytanii za decyzję o opuszczeniu Unii Europejskiej. Stwierdził, że Londyn nie może być częścią rynku wspólnego z Unią Europejską (na czym zależy Brytyjczykom), jeśli nie zaakceptuje wolnego przepływu pracowników.
  • Co teraz z Polakami w Wielkiej Brytanii po Brexicie. Według brytyjskiego urzędu statystycznego w Wielkiej Brytanii mieszka 916 tys. obywateli Polski. Stanowią największą mniejszość narodową. Szacuje się, że nie więcej niż kilkadziesiąt tysięcy Polaków opuści ten kraj. Główną przyczyną będzie pogarszająca się sytuacja na brytyjskim rynku pracy.
  • Prognozy gospodarcze Komisji Europejskiej. Według opublikowanych przez KE najnowszych prognoz w strefie euro PKB wzrośnie o 1,7 proc. r/r w 2016 r. i o 1,5 proc. r/r w 2017 r. Natomiast w całej UE gospodarka będzie rozwijać się w tempie 1,8 proc. r/r, w 2016 roku i 1,6 proc. r/r w 2017r.
  • UE przeciw praniu pieniędzy. Unijni negocjatorzy uzgodnili kształt nowej dyrektywy, która ma stanowić formalna podstawą w walce z praniem brudnych pieniędzy. Obecnie trwają prace nad uzgodnieniem wspólnej, unijnej listy krajów będących rajami podatkowymi. Uzgodniono, że w ramach UE kraje będą zapewniały dostęp do informacji o rzeczywistych właścicielach firm. Nowe przepisy będą obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.
  • Chiny w Europie. Pekin poinformował o utworzeniu funduszu na realizację projektów w Europie Środkowej i Wschodniej. Jego kapitał początkowy wynosi 10 mld euro.
  • Niemiecka gospodarka. Według niemieckiego urzędu statystycznego Destatis wrześniowa nadwyżka w handlu zagranicznym Niemiec wyniosła 21,3 mld euro. We wrześniu produkcja przemysłu spadła o 1,8 proc. m/m (w sierpniu wzrosła o 3,0 proc. m/m).
  • Cudzoziemcy w Polsce. Z danych Eurostatu (Urząd do Spraw Cudzoziemców) wynika, że w 2015 r. Polska wydała cudzoziemców 542 tys. zezwoleń na pobyt w UE (21 proc wszystkich zezwoleń w UE). Najwięcej dokumentów pobytowych w Polsce wydano Ukraińcom w związku z zatrudnieniem w polskich przedsiębiorstwach.
  • Węgierski sukces gospodarczy. Pamiętamy europejską krytykę polityki gospodarczej premiera Orbana. Krzyk był wielki w sprawie uregulowania sprawy frankowych kredytów. Krytyka była duża po spłaceniu kredytu z MFW i … wyproszeniu przedstawicieli tej instytucji z Budapesztu. Teraz bez większych komentarzy przeszła informacja o tym, że agencja Moody's podniosła rating Węgier z poziomu Ba1 do Baa3, czyli z poziomu spekulacyjnego do inwestycyjnego z perspektywą stabilną.
  • Bezrobocie we Włoszech. Według rządowych danych we Włoszech rośnie bezrobocie. Stopa bezrobocia wynosi 11,7 proc. Liczba poszukujących pracy przekracza już 3 miliony osób.
  • Włoskie budownictwo zagrożone. Włochy są terenem zagrożonym trzęsieniami ziemi. Według prezesa włoskiego instytutu statystycznego ISTAT nawet co drugi dom w Italii powstał przed rokiem 1971. Do tego czasu budowano domy, bez brania pod uwagę wyższych norm przeciw trzęsieniom ziemi, które obowiązują teraz.
  • Protest Ukrainy. Kijów oprotestował decyzję KE w sprawie gazociągu OPAL (jest to odnoga Nord Steerm-u po stronie niemieckiej, wzdłuż granicy z Polską). Komisja zgodziła się na zwiększenie przez Rosję przesyłu gazu Opalem do Europy z ominięciem Ukrainy (Opal dostarcza gaz do Czech i dalej. Pobiera go też Polska-jej zachodnie województwa). Zdaniem Ukrainy ta decyzja narusza zapisy umowy stowarzyszeniowej między Unią Europejską i Ukrainą.
  • Kłopotów VW ciąg dalszy. Niemiecka prokuratura poinformowała, że śledztwem w sprawie manipulowania przez VW rynkiem objęto Hansa Dietera Poetscha, prezesa rady nadzorczej Volkswagena, a zarazem byłego dyrektora finansowego
  • Hakerzy w ataku. Przestępcy włamali się do banku prowadzącego 40 tysięcy indywidualnych rachunków bieżących klientów sieci sprzedaży detalicznej. Okazało się, że z 20 tysięcy rachunków skradziono fundusze, średnio po kilkaset funtów. Bank wstrzymał transakcje internetowe.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

J. STARZYK DYREKTOR GENERALNY IPF GROUP. FIRMA PLANUJE REKRUTACJĘ NA NOWYCH RYNKACH. W GRĘ WCHODZI PORTUGALIA ORAZ ROSJA I KRAJE Z NIĄ SĄSIADUJĄCE

Agencja Doradztwa Personalnego i Pracy Tymczasowej IPF Group, działająca na rynkach polskim, niemieckim i francuskim, planuje pozyskiwanie pracowników z Portugalii, ubogich regionów Rosji oraz jej krajów ościennych niezbyt odległych od Polski. Nie zamierza natomiast na razie wychodzić poza branżę produkcyjną.

– Rozważamy różne rynki. Jeżeli chodzi o Francję, to wiemy, że pracownicy delegowani są np. z Portugalii, więc analizujemy możliwość otwarcia przedstawicielstwa w Portugalii. Tego rynku jeszcze nie znamy, natomiast takie są nasze pomysły rozwojowe – mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Jan Starzyk, dyrektor generalny IPF Group. – Rozważaliśmy kraje trochę dalsze niż Polska, takie jak Kazachstan czy może nawet Indie, natomiast tutaj dystans jest na tyle duży, odległość geograficzna i też kulturowa, że realistycznie nie rozważamy tamtych kierunków.

IPF Group zajmuje się rekrutowaniem pracowników w krajach uboższych do pracy na rynkach, na których pensje są wyższe. Przykładem mogą być Ukraińcy pracujący w Polsce czy Polacy – w Niemczech lub Francji. Na polskim rynku, zwłaszcza w niektórych regionach bezrobocie spadło tak bardzo, że pracodawcy nie mogą znaleźć rąk do pracy. W październiku stopa bezrobocia wyniosła według MRPiPS 8,2 proc., najmniej od maja 1991 r. Przy tym są obszary – jak Poznań, w którym siedzibę ma spółka – gdzie wynosi zaledwie 2 proc.

– Cała ściana wschodnia, kraje, które sąsiadują z Rosją, tutaj widzimy, że podaż jest cały czas, że jest bardzo duży potencjał arbitrażu płacowego, że zarobki tam są sporo niższe – tłumaczy Starzyk. – To samo dotyczy Rosji, w Rosji są takie regiony, w których się zarabia bardzo dużo, natomiast są też rejony takie, w których ludzie są bardzo ubodzy i tutaj też nawiązujemy współpracę z agencjami z Rosji, żeby pozyskiwać pracowników stamtąd.

IPF Group specjalizuje się w znajdowaniu wykwalifikowanych pracowników fizycznych do pracy w przemyśle, m.in. przy produkcji żywności, maszyn, branży motoryzacyjnej, w przemyśle drzewnym i metalurgicznym, budowlance oraz mechanice precyzyjnej. Największe zapotrzebowanie na pracowników zgłaszają branże mięsna i drzewna, poszukiwani są także spawacze i tokarze. Choć IPF Group ma także dział zajmujący się szukaniem personelu medycznego, nie zamierza wchodzić w kolejne branże usługowe.

– Obsługujemy bardzo dużo zakładów produkcyjnych. Na razie nie rozważamy wchodzenia w branże np. usługowe, chociaż w ramach grupy spółek IPF mamy spółkę IPF Medical, która wynajmuje fizjoterapeutów, pielęgniarki do Niemiec, do Francji, do Szwajcarii – wyjaśnia dyrektor generalny spółki. – Natomiast na razie to jest dla nas rozwijający się biznes. Nie planujemy rekrutować informatyków czy wysoko wykwalifikowanych inżynierów, na razie się jeszcze na tym nie znamy, nie planujemy rozwoju w tym kierunku. Widzimy bardzo duże zapotrzebowanie na pracowników fizycznych do zakładów produkcyjnych, mięsnych, ogrodnictwa itd., i to jest nasza kompetencja, na tym się znamy.

Jan Starzyk, dyrektor generalny IPF Group

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: