eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 45/2016

Świat: wydarzenia tygodnia 45/2016

2016-11-13 11:40

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 44/2016

  • D. TRUMP - 45 prezydentem Stanów Zjednoczonych. Czemu nie? W pierwszych materiałach komentarzowych dominowało niedowierzanie i zaskoczenie. Wcześniej wygraną H. Clinton uważano za nieomal pewną. Teraz trwają spekulacje nt. konsekwencji takiego wyborczego werdyktu Amerykanów tak w polityce wewnętrznej jak i zagranicznej. Nas interesuje, jaki to będzie miało wpływ na gospodarkę amerykańską i globalną! Przez ostatnie tygodnie inwestorzy w większości liczyli na zwycięstwo Clinton i chyba nie byli przygotowani na taki scenariusz. Myślę, już dzisiaj, kilkadziesiąt godzin po ogłoszeniu rezultatu wyborów wszystko wraca do normy, chociaż pozostaje świadomość niepewności i nieprzewidywalności wynikającej z tego, że D. Trump dotąd nie uczestniczył w waszyngtońskiej, wielkiej polityce. Nie jest znany z tej strony. Poniżej prezentuję kilka uwag, na które chcę zwrócić uwagę naszym czytelnikom...
  • Potencjalne skutki wyborczych obietnic D. Trumpa. Analitycy w pierwszej kolejności zwracają uwagę na duży poziom niepewności na rynkach. Wskazują na potencjalne możliwości wystąpienia oporów wśród inwestorów zainteresowanych operowaniem na rynkach zagranicznych. Zagrożone czują się liczne sektory zależne od wolnego handlu (np. linie lotnicze, producenci samochodów aż do usług informatycznych). Groźne jest też zapowiedziane nałożenie ceł zaporowych na import chińskich towarów. Może to zainicjować wojnę taryfową, a w konsekwencji może to odbić się negatywnie na amerykańskiej gospodarce.
  • Wybory w USA, a gospodarka europejska. W europejskich (także w polskich) mediach szum i lament. Jednak finalna skala spadków na giełdach europejskich (w tym na warszawskiej giełdzie) jest dużo mniejsza niż te, które nastąpiły po referendum ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Zasygnalizowana przez Trampa możliwość liberalizacji sankcji wobec Rosji wywołała nadzieje w europejskich kręgach gospodarczych na ożywienie wymiany gospodarczej z tym krajem.
  • O formowaniu się administracji D. Trumpa. Nowa ekipa Białego Domu jest w trakcie formowania. To jej skład i poglądy wnoszone przez główne figury gabinetu będą podstawą dla prognozy dot. programu działania. Na pewno będzie to silna, ekspercka ekipa z kręgów republikanów. Już dziś wiadomo, kto będzie czuwał nad finansami, bo przyszłym sekretarzem skarbu Stanów Zjednoczonych ma być Steven Mnuchin, działający dotąd w światowych finansach (w Goldman Sachs i u Georga Sorosa).
  • Gospodarka USA - wymiana handlowa, rynek pracy. Wrześniowy deficyt w handlu zagranicznym (licząc towary i usługi) USA spadł do 36,4 mld USD z 40,5 mld USD w sierpniu. Wg Departamentu Pracy październikowa stopa bezrobocia była na poziomie 4,9 proc.
  • Chiny -wymiana handlowa. Październikowa nadwyżka w handlu zagranicznym (towary i usługi) Chin wzrosła do 49,06 mld USD (wobec 41,99 mld USD we wrześniu).
  • Gospodarka Chin. Według Caixin i Markit Economics Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Chin, wyniósł w październiku 52,4 pkt. wobec 52,0 pkt. we wrześniu.
  • Status chińskiej gospodarki. Przewiduje się, że w pierwszej połowie listopada UE przedstawi propozycję legislacyjną dotyczącą przyznania Chinom statusu gospodarki rynkowej. Nie będzie to proste, bo UE ma poważne zastrzeżenia do polityki gospodarczej, szczególnie do stosowania przez Chiny cen dumpingowych w produkcji stalowej.
  • Chiny w Europie Środkowej i Wschodniej. Pekin konsekwentnie umacnia swoją pozycję gospodarczą (i polityczną) w Unii Europejskiej. Utworzył nowy fundusz inwestycyjny na realizację projektów w krajach Europy Środkowo-Wschodniej z kapitałem początkowym w wysokości 10 mld euro.
  • Internet w Chinach. Parlament przyjął ustawę o bezpieczeństwie w sieci. Ma ona regulować rynek internetowy i przeciwdziałać zagrożeniom. Podejrzewa się, że jest to kolejny krok w procesie zwiększania kontroli państwa nad internetem.
  • Światowy rynek paliw. Ceny ropy naftowej wzrosły w tym roku o jedną trzecią i zmieniają się w przedziale 45-50 USD. Na obecne tendencje na tym rynku wpływają informacje z kręgu krajów OPEC. Coraz większe są szanse na zamrożenie a nawet ograniczenie wielkości wydobycia ropy. W opinii analityków w ostatnich tygodniach ceny ropy utrzymywały się na wysokim poziomie, ale teraz będą spadać, jednak na początku grudnia tendencja odwróci się. Poziom cen ropy ok. 50 USD/baryłkę utrzyma się do końca 2017 roku.
  • Światowy rynek miedzi. Po wyborach prezydenckich w USA wzrastają ceny miedzi. Na te tendencje mają wpływ nadzieje na wzrost nakładów na infrastrukturę. Po zwyżce o 3,9 proc. miedź na londyńskiej giełdzie metali są obecnie w dostawach trzymiesięcznych na poziomie 5.625,00 USD / tonę.
  • Google vs Komisja Europejska. Szykuje się nowy konflikt UE z globalnym koncernem. KE oskarża Google o wykorzystywanie dominującej pozycji, w tym o "wymuszanie stosowania własnych aplikacji w urządzeniach mobilnych z systemem operacyjnym Android". Amerykańska korporacja odrzuca oskarżenie. Jej zdaniem jej działalność nie szkodzi konkurencji.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

TYGODNIOWY PRZEGLĄD RYNKU OBLIGACJI: PRZYSZŁOŚĆ YELLEN POD ZNAKIEM ZAPYTANIA PO ZASKAKUJĄCEJ WYGRANEJ TRUMPA

Perspektywy dla stóp procentowych niepewne. Prawdopodobieństwo obniżki stóp w grudniu spadło do poziomu poniżej 50% z 86%. Jednak pierwszą reakcją obligacji rządowych był wzrost ich cen, z uwagi na status bezpiecznego aktywa. Futures na niemieckie Bundy otworzyły sesję ze wzrostem o ponad jeden punkt, na poziomie 162,80. Należy poczekać, aby ocenić, jak silna będzie ingerencja państwa w kwestie gospodarcze podczas prezydentury Trumpa.

Obligacje reagują na niespodziewaną wygraną Donalda Trumpa w wyborach w USA w typowy sposób, wynikający z nasilonej awersji do ryzyka na globalnych rynkach. Kluczowym pytaniem jest obecnie to, jak wyglądać będą perspektywy dla stóp procentowych w największej światowej gospodarce.

Pierwszą reakcją obligacji rządowych był wzrost ich cen, z uwagi na status bezpiecznego aktywa tych papierów. Futures na niemieckie Bundy otworzyły się ze wzrostem o ponad jeden punkt, na poziomie 162,80, co oznacza, że rentowności 10-latek wróciły do 0,15%. Z kolei, rentowności 2-letnich obligacji USA spadły o 10 punktów bazowych, do 0,75%.

Ceny obligacji Niemiec rosną a rentowności spadają w reakcji na nieoczekiwaną wygraną Trumpa

Wynik wyborów stawia pod znakiem zapytania przyszłą politykę Rezerwy Federalnej (Fed), nie mówiąc już o przyszłości prezes Janet Yellen, która stara(ła) się o ponowną nominację w 2018.

W ciągu 24 godzin, prawdopodobieństwo obniżki stóp w grudniu spadło do poziomu poniżej 50% z 86%, co jest uzasadnioną reakcją – trudno jest bowiem obecnie wyobrazić sobie, aby Janet Yellen zdecydowała się na podwyżkę stóp procentowych w okresie wzmożonych wahań i niepewności na rynkach.

Jednak, w dłuższej perspektywie, nadal należy spodziewać się podwyżek. Trump wielokrotnie zaatakował bowiem Yellen i Fed, krytykując „utrzymanie stóp procentowych na zbyt niskim poziomie przez zbyt dług okres”. Potencjalny następca Yellen może być bardziej jastrzębi, choć należy także pamiętać, że Trump jest przede wszystkim pragmatykiem i nie pozwoli sobie na osłabienie gospodarki przez zbyt agresywne działania w kierunku podwyżek stóp.

Obecnie potrzeba czasu, aby ocenić, jak silna będzie faktycznie ingerencja państwa w kwestie gospodarcze podczas prezydentury Trumpa.

Michael Boye, trader na rynku instrumentów dłużnych, Saxo Bank

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: