eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTelekomunikacja › Wirus na telefonie. 12 lat historii

Wirus na telefonie. 12 lat historii

2016-11-13 00:40

Wirus na telefonie. 12 lat historii

Wirus na telefonie © Andrey Popov - Fotolia.com.jpg

Polacy pokochali smartfony, a dowodem tej miłości mogą być m.in. wyniki raportu "POLSKA.JEST.MOBI", który wskazuje, że w posiadaniu inteligentnego telefonu jest już połowa z nas. Ta popularność to bez wątpienia powód zadowolenia producentów urządzeń mobilnych, ale nie tylko. Ręce zacierają również cyberprzestępcy, którzy wymyślają coraz to bardziej wymyślne metody ataków mobilnych. I tak przez ostatnie 12 lat, czyli od momentu, gdy zidentyfikowano pierwsze zagrożenie systemu mobilnego. Oto, jak ewoluował wirus na telefonie.

Pierwszy oberwał Symbian


Pionierem fałszywego oprogramowania był zidentyfikowany w 2004 roku robak czyhający na użytkowników systemu Symbian, w który wyposażano wówczas telefony Nokia. Biorąc jednak pod uwagę szkody, jakie może wyrządzić współczesny wirus na telefonie, szkodliwość tamtego zagrożenia należy uznać za znikomą. Przez kolejne lata fantazja hakerów mocno zyskiwała na sile.

Dzisiejsze złośliwe aplikacje to zupełnie coś innego. Nie dość, że stają się coraz bardziej powszechne, to także znacznie bardziej wyrafinowane. Za ich pomocą przestępcy mogą uzyskać dostęp do najbardziej poufnych informacji. Kradną zdjęcia, dane, szyfrują urządzenia, żądają okupu, jak również wysyłają wiadomości na kosztujące słono numery SMS Premium. To już nie są przelewki.

Pośrednio silnym impulsem dla cyberprzestępców są sami użytkownicy, którzy przechowują na swoich telefonach ogromną ilość, często poufnych informacji. Potwierdza to Kamil Sadkowski, analityk zagrożeń z firmy ESET.
- Ilość złośliwego oprogramowania na urządzenia mobilne od lat wykazuje tendencję wzrostową. Wynika to z tego, że użytkownicy przechowują na swoich smartfonach czy tabletach coraz więcej osobistych danych, i nie chodzi tutaj tylko o wiadomości SMS, ale o dane kontaktowe znajomych, zdjęcia (czasami bardzo intymne), dokumenty PDF itd. To bardzo łakomy kąsek dla cyberprzestępców - podkreśla.

fot. Andrey Popov - Fotolia.com.jpg

Wirus na telefonie

Wirusy mobilne mają 12 lat.


Wirus na telefonie. 12 lat historii. Wybrane zagrożenia na systemy mobilne w kolejności chronologicznej:


Rok 2004 - Cabir


Cabir, jako pierwsze zagrożenie na system mobilny, nie był aż tak szkodliwy jak dzisiejsze złośliwe aplikacje. Po pierwsze, infekcja tym zagrożeniem była bardzo trudna. Robak był wysłany przez Bluetooth i użytkownik telefonu musiał wyrazić zgodę, aby go pobrać. Dodatkowo zainfekowane urządzenie wyświetlało komunikat „Cabir” za każdym razem, gdy plik się uruchamiał. Uważa się, że zagrożenie Cabir zostało stworzone przez międzynarodową grupę atakujących zwaną 29A jako „proof-of-concept” dla systemów mobilnych.

Rok 2006 – RedBrowser


To pierwszy trojan, który mógł infekować wiele platform. Uruchamiał się na urządzeniach obsługujących Java 2 Micro Edition czyli np. telefonach Nokia, Siemens czy Samsung. RedBrowser wysyłał wiadomość do odbiorcy, w której twierdził, że jest to specjalna przeglądarka pozwalająca użytkownikom na przeglądanie stron internetowych za pomocą darmowych wiadomości SMS. W rzeczywistości, trojan wysyłał wiadomości na płatne numery SMS Premium, o czym użytkownik dowiadywał się przy okazji otrzymania rachunku za telefon.

Rok 2007 - FlexiSpy


FlexiSpy był jedną z najwcześniejszych form oprogramowania szpiegującego – spyware. Trojan, ukrywając swoją obecność przed użytkownikiem, monitorował i nagrywał połączenia, a także zbierał informacje z wiadomości SMS czy książki kontaktów. Wszystkie zebrane dane przesyłał następnie do zdalnego serwera. Co ciekawe, ten rodzaj złośliwej aplikacji nie infekował urządzeń użytkowników przypadkowo wybranych przez cyberprzestępców. Był on reklamowany i używany jako narzędzie do… szpiegowania małżonków.

Rok 2009 - ikee


Robak przeznaczony na system iOS był rozpowszechniany pomiędzy urządzeniami, na których użytkownicy wykonali jailbreak. Urządzenia, na których nie zmieniono domyślonego hasła brzmiącego „alpine", były podatne na tę infekcję. Co robił złośliwy plik? Zmieniał tapetę urządzenia na zdjęcie autora robaka lub zdjęcie piosenkarza Ricka Astley’a.

Rok 2010 - ZitMo


To przykład szkodliwego oprogramowania, które przeniosło swoją działalność ze środowiska komputerów na platformy mobilne - w tym Android, Blackberry, Windows Mobile i Symbian. Zeus atakujący komputery był odpowiedzialny za kradzież pieniędzy tysiąca klientów bankowości internetowej. Koń trojański ZitMo, zwany również Zeus-in-the-Mobile, służył do kradzieży jednorazowych kodów autoryzujących przelewy klientów bankowości mobilnej.

Rok 2011 - DroidDream


Głównym zadaniem trojana DroidDream było wysyłanie wrażliwych informacji zgormadzonych na urządzeniu do zdalnego serwera i instalowanie kolejnych aplikacji na zainfekowanym urządzeniu. W 2011 roku zespół Google wycofał ze swojego sklepu Google Play 50 aplikacji, które zawierały złośliwą funkcjonalność.

Rok 2012 - Boxer


Boxer to trojan SMS, który infekował urządzenia z Androidem w łącznie 63 krajach świata. Rozprzestrzeniał się za pośrednictwem wiadomości SMS, a gdy użytkownik zgodził się na pobranie aplikacji, automatycznie instalował wiele innych aplikacji, w tym taką, która wysyłała wiadomości SMS na numery premium.

Rok 2014 - Simplocker


Simplocker to złośliwy plik, który skanował kartę SD urządzenia z systemem Android w poszukiwaniu plików z rozszerzeniami .jpeg, .mp4 i .png, które następnie szyfrował. Oczywiście za odblokowanie do nich dostępu, zagrożenie żądało zapłaty okupu.

Rok 2016 – SMS Thief


SMS Thief (złodziej SMS) to rodzina złośliwych aplikacji, które kradną przechowywane wiadomości tekstowe. Zagrożenie jest ukryte przed użytkownikiem i przez to trudne do odinstalowania – działa w tle, wysyłając SMS-y (np. na płatne numery SMS Premium) i wykonując połączenia.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: