eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 43/2016

Świat: wydarzenia tygodnia 43/2016

2016-10-31 09:10

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 42/2016

  • Japoński eksport. Zakończył się okres deficytu w handlu zagranicznym. Nadwyżka w handlu w I połowie obecnego roku podatkowego (kwiecień – wrzesień) wyniosło 24 mld USD. W tym okresie import spadł o 19,1 proc. Eksport spadł zaś o 9,9 proc. W tym okresie eksport Japonii do USA spadł o 10,6 proc., a import z tego kraju do Japonii spadł o 12,6 procent. Eksport do Chin spadł zaś w I połowie obecnego roku podatkowego o 10,8 procent, a import spadł o 15,6 procent. Eksport Japonii do krajów Unii Europejskiej spadł o 0,2 proc., a import z UE do Japonii spadł o 8,4 proc.
  • Zmiana na stanowisku szefa Banku Światowego. Została nim Krystalina Georgijewa, dotychczasowa wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, odpowiedzialna w Komisji za sprawy budżetu. Już obecnie zrezygnowała ze stanowiska w KE, od stycznia jej obowiązki przejmie Guenther Oettinger - obecny wiceprzewodniczący Komisji zajmującej się sprawami gospodarki cyfrowej.
  • Japoński rynek pracy. Obserwuje się poprawę, październikowa stopa bezrobocia jest na poziomie 3.proc. (wobec 3,1 proc. we wrześniu)
  • Chińskie inwestycje w Europie. Chińczycy natrafili w Niemczech opory w realizacji przez nich wykupu zaawansowanych technologicznie firm. Niemiecki rząd zablokował transakcję zakupu przez chińskie konsorcjum Ledvance - wydziału sprzętu oświetleniowego ogólnego zastosowania firmy Osram. Rząd odmówił też zgody na przejęcie niemieckiej firmy Aixtron, produkującej urządzenia dla przemysłu półprzewodnikowego.
  • Stany Zjednoczone po wyborach. Analitycy rozważają warianty powyborczej polityki gospodarczej. Problemem jest reforma systemu ochrony zdrowia (czołowy program administracji prezydenta Baracka Obamy), który okazuje się bardzo kosztowny dla finansów publicznych.
  • Rynek surowców. Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie utrzymują się na poziomie ok.4.635 USD za tonę. Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku konsolidują się wokół ceny 50 USD za baryłkę. Po decyzji OPEC dot. wielkości wydobycia rynki oczekują na decyzje innych producentów. Rosja nie przedstawiła ostatecznego stanowiska, ale mówi się, że wolałaby zamrożenie dostaw surowca na obecnym poziomie niż obniżanie produkcji. Deklaruje jednaj swój udział w stabilizacji rynku i cen.
  • Światowy luksus. W grupie towarów luksusowych najszybciej rośnie sprzedaż aut. W 2016 roku wzrośnie o 8 proc. r/r. Wg firmy konsultingowej Bain & Company w tym segmencie są takie dziedziny jak dzieła sztuki, wina czy usługi hotelarskie.
  • Wyrok w sprawie VW w amerykańskim sądzie. Ogłoszono wynik definitywnej ugody niemieckiego koncernu z nabywcami samochodów koncernu. Podstawą procesu był ujawniony skandal z fałszowaniem pomiarów toksyczności spalin. VW wypłaci w USA 16,5 mld USD odszkodowań. Jednak nie oznacza to, że zostały uregulowane wszystkie roszczenia związane z tym skandalem. Jak wiadomo Volkswagen przyznał, że w ok. 11 mln sprzedanych na całym świecie samochodów zastosowano oprogramowanie pomagające fałszować wyniki pomiarów zawartości tlenków azotu w spalinach silników Diesla.
  • Kolejne przejęcie. Koncern telekomunikacyjny AT&T przejął giganta medialno-rozrywkowego Time Warner. wartość transakcji szacuje się na ok 85,4 mld USD.
  • Dobre wyniki Samsunga. Południowokoreański koncern Samsung Electronics Co. Ltd. W III kwartale osiągnął zysk netto w wysokości 3,9 miliarda dolarów. Uznano to za dobry wynik, chociaż w roku ubiegłym tym samym okresie wynik był o 17 procent lepszy.
  • Zwolnienia w Twiterze. Serwis społecznościowy Twitter poinformował o zwolnieniu 9 proc. pracowników, (ok. 300 osób). To konsekwencja znacznie wolniejszego wzrostu przychodów.
  • Kolejne kłopoty Toyoty. Japoński koncern wzywa 5,8 mln nabywców samochodów na całym świecie do przeglądu z powodu potencjalnie wadliwych poduszek powietrznych firmy Takata. Kłopoty ma też Hyundai, który do przeglądu w USA niemal 63 tysiące aut (chodzi o szyberdachy).
  • Bombardier Transportation redukuje zatrudnienie. Ten światowy koncern w zakładach na całym świecie zlikwiduje ok. 7500 miejsc pracy. Ma nadzieję osiągnąć do 2018 roku oszczędności w wysokości ok. 300 milionów dolarów do końca 2018 roku. Koncern informuje, że 2/3 zwolnień będzie dotyczyć sektora kolejowego, a reszta sektora lotniczego. Koncern ma także zakłady w Polsce.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

Rzucamy hasło: „Pamiętaj, że sukces w biznesie to nie wszystko. Liczy się także zdrowie” ROŚNIE LICZBA ZACHOROWAŃ NA ZESPOŁY MIELODYSPLASTYCZNE I OSTRE BIAŁACZKI SZPIKOWE WŚRÓD OSÓB STARSZYCH.

PROPONUJEMY TYDZIEŃ MYŚLENIA O ŻYCIU I ZDROWIU. DZIAŁAJ W SWOIM INTERESIE. Co pół minuty u jednej osoby na świecie diagnozuje się nowotwór krwi. W Polsce z roku na rok skala zachorowań rośnie. Wiele osób o chorobie dowiaduje się zbyt późno. Objawy takich schorzeń jak zespoły mielodysplastyczne i ostra białaczka szpikowa mylone są bowiem z anemią...

Problemy występują także po zdiagnozowaniu choroby. Ponieważ większość chorych to osoby starsze, intensywne leczenie nie zawsze jest możliwe. Pacjenci mają też ograniczony dostęp do leków, które znacznie wydłużają życie.

Coraz więcej Polaków cierpi na nowotwory krwi – w ciągu ostatnich 25 lat liczba chorych wzrosła aż dwukrotnie. Co roku diagnozuje się około 1500 nowych przypadków zachorowań na zespoły mielodysplastyczne (MDS) i ok. 1300 przypadków na ostre białaczki szpikowe (AML). Oba te schorzenia polegają na niekontrolowanym namnażaniu się chorych komórek szpiku kostnego, które zastępują zdrowe komórki krwiotwórcze w organizmie. Medycyna nie wie, dlaczego tak się dzieje. Wiadomo jedynie, że czynnikiem ryzyka jest stosowana uprzednio chemioterapia bądź radioterapia lub narażenie na działanie niektórych środków toksycznych. Problemów, zwłaszcza przy MDS, nastręcza prawidłowa diagnostyka. Ze względu na nieoczywiste objawy zespoły mielodysplastyczne często rozpoznawane są jako anemia.

– Czujny musi być lekarz pierwszego kontaktu albo jakikolwiek inny, do którego zgłasza się pacjent czy pacjentka. W przypadku zespołów mielodysplastycznych przewodnim objawem jest najczęściej tzw. cytopenia, czyli zaczynają się obniżać wartości hemoglobiny, leukocytów, płytek i może się to pojawić w różnej konstelacji – mówi agencji informacyjnej Newseria prof. Mieczysław Komarnicki, kierownik Katedry i Kliniki Hematologii i Chorób Rozrostowych Układu Krwiotwórczego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Na MDS i AML najczęściej zapadają osoby starsze – średni wiek zachorowalności wynosi ok. 67 lat. Nastręcza to sporych problemów terapeutycznych, ponieważ tacy pacjenci często borykają się także z innymi problemami związanymi z wiekiem, np. uszkodzeniami organów wewnętrznych na skutek starzenia się organizmu. Dlatego mimo że kwalifikują się do intensywnego leczenia, nie mogą się mu poddać. U pacjentów z ostrą białaczka szpikową przez wiele lat stosowano niskodawkową chemioterapię, która nie przynosiła jednak oczekiwanych rezultatów, skutkowała też groźnymi dla życia powikłaniami krwotocznymi i infekcjami. Od kilku lat na rynku dostępne są leki hypometylujące, ich działanie polega na naprawianiu materiału genetycznego, którego uszkodzenie doprowadziło do rozwoju białaczki.

– Leczenie jest terapią nieintensywną, nie jest tak toksyczne jak intensywna chemioterapia, natomiast pozwala uzyskać dobre efekty i dobry odsetek remisji u chorych starszych, którzy tolerują to leczenie. U części chorych nie jesteśmy w stanie uzyskać remisji, ale np. jesteśmy w stanie uniezależnić się od przetoczeń – mówi prof. Agnieszka Wierzbowska, hematolog z Katedry i Kliniki Hematologii w Łodzi.

Obecnie światowym standardem w leczeniu ostrych białaczek szpikowych jest podawanie leków demetylujących przeznaczonych dla osób starszych niekwalifikujących się do intensywnej terapii. Optymalnym rozwiązaniem byłaby możliwość stosowania dwóch rodzajów leków i pozostawienie wyboru najlepszej opcji leczenia lekarzowi. Leki te są jednak dostępne w Polsce wyłącznie dla wyselekcjonowanej grupy chorych, tj. tych, którzy nie kwalifikują się do intensywnego leczenia, ale którzy mają niewielkie nacieczenie szpiku komórkami białaczkowymi. Stanowią około 1/3 populacji wszystkich chorych na ostrą białaczkę szpikową. W przypadku zespołu mielodysplastycznego jedyną prawdziwie skuteczną terapią jest transplantacja szpiku kostnego.

– Pacjentom, którzy nie kwalifikują się do transplantacji, możemy podać leki, które zwiększają liczbę płytek, ograniczają anemię, poprawiają krzepliwość krwi. Możemy również stosować transfuzję, usunąć nadmiar żelaza z organizmu, stosując takie leki jak deferazyroks. U pacjentów z zespołem mielodysplastycznym z delecją 5q możemy stosować lenalidomid. Ten lek normalizuje liczbę czerwonych krwinek, co daje bardzo długą remisję – mówi dr Esther Oliva, hematolog z włoskiego szpitala w Reggio di Calabria.

Leki te wydłużają życie chorych i znacznie poprawiają jego jakość. Zespoły mielodysplastyczne to specyficzna grupa chorób ze względu na swoją niejednorodność. Wielu pacjentów należy do grupy tzw. niskiego ryzyka – w ich przypadku terapia może znacząco wydłużyć okres przeżycia i złagodzić dolegliwości związane z przebiegiem choroby. Stosowane są w niej takie leki jak lenalidomid, który zmniejsza zapotrzebowanie na przetoczenia krwi i ogranicza konieczność hospitalizacji. Lek ten nie uszkadza układu nerwowego. W Polsce nie jest jednak objęty refundacją.

– Walczymy o to jako środowisko medyczne wspólnie z pacjentami, ponieważ jest to rzeczywiście bardzo wartościowy lek. Gdyby był dostępny w formie programów terapeutycznych, byłaby to bardzo duża ulga i poprawa dla pacjentów, szczególnie, że to nie jest duża grupa pacjentów – mówi prof. Lidia Gil, hematolog z Kliniki Hematologii i Chorób Rozrostowych Układu Krwiotwórczego w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego UM im. w Poznaniu.

U pacjentów z grupy wyższego ryzyka choroba postępuje znacznie szybciej, zmierzając często w kierunku przekształcenia się w ostrą białaczkę szpikową. W ich przypadku stosowana jest chemioterapia oraz przeszczep allogenicznych komórek krwiotwórczych. Pacjenci, którzy nie kwalifikują się do tego rodzaju terapii, poddawani są leczeniu lekami hypometylującymi. W Polsce dostępna jest azacytydyna, refundowana jedynie dla chorych, u których ilość blastów nie przekracza 30 proc. Do tej pory standardowe leczenie polegało na hospitalizacji pacjenta raz w miesiącu przez siedem dni, co było bardzo uciążliwe. Jednakże coraz częściej stosuje się leczenie w trybie jednodniowym lub ambulatoryjnym niewymagającym pobytu pacjenta w szpitalu.

prof. Mieczysław Komarnicki, kierownik Katedry i Kliniki Hematologii i Chorób Rozrostowych Układu Krwiotwórczego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu; dr Esther Oliva, hematolog z włoskiego szpitala w Reggio di Calabria; prof. Lidia Gil, hematolog, Klinika

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: