eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetargi - raport III kw. 2016

Przetargi - raport III kw. 2016

2016-10-28 12:26

Przetargi - raport III kw. 2016

Budownictwo dominuje © adzicnatasa - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W trzecim kwartale 2016 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych pojawiło się niemal 25 tysięcy ogłoszeń przetargowych – wynika z opracowania wykonanego przez serwis eGospodarka.pl. To wprawdzie o ponad jedną piątą mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, ale spadek ten nie wynika z żadnych niepokojących zjawisk. Przyczyna to zmiana prawa, w III kw. 2016 weszła bowiem w życie kolejna nowelizacja Prawa zamówień publicznych.

Przeczytaj także: Przetargi - raport VIII 2016

Dane opracowane przez serwis www.Przetargi.eGospodarka.pl, wskazują, że w trzecim kwartale 2016 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych pojawiło się 24 tys. 917 ogłoszeń o wszczęciu postępowania o udzielenie ZP, wobec 31 tys. 918 ogłoszeń opublikowanych rok wcześniej, w III kwartale 2015 roku, i 32 tys. 688 ogłoszeń w II kwartale bieżącego roku.

W relacji rocznej, w III kw. 2016 spadek liczby publikowanych ogłoszeń przetargowych wyniósł 7.001, co przekłada się na spadek względny w wysokości 21,9 procent. Z kolei w ciągu kwartału (czyli względem II kw. 2016) pojawiło się o 7.771 ogłoszeń mniej, co oznacza spadek o 23,8 procent.

Czy te spadki wynikają z istotnych względów ekonomicznych? Zdecydowanie nie. Są raczej efektem zmian w prawie. Nowelizacja Prawa Zamówień Publicznych weszła w życie 28 lipca 2016 roku. Urzędnicy odpowiedzialni za obsługę przetargów odbywają na razie szkolenia, więc mniej postępowań jest ogłaszanych. Ponadto inne zmiany wprowadzone przez nowelizację zmniejszą liczbę postępowań o udzielenie ZP zgłaszanych do Biuletynu Zamówień Publicznych.

Ponieważ przyczyna tych spadków leży w otoczeniu prawnym procesów przetargowych, to spadki objęły wszystkie trzy notowane kategorie zamówień. I tak, w relacji rocznej, w 3Q2016 liczba ogłoszeń na dostawy usług zmniejszyła się o przeszło 25 procent, na prace remontowo-budowlane spadła o niemal 13 procent, a na dostawy towarów zmniejszyła się o ponad 30 procent. Nie lepiej wygląda zestawienie następujących po sobie kwartałów. W 3Q2016 względem 2Q2016 liczba ogłoszeń przetargowych w kategorii dostawy usług spadła o prawie 28 procent, na prace remontowo-budowlane o niemal 20 procent, a na dostawy towarów o prawie 26 procent.

fot. mat. prasowe

Tabela 1. Liczba ogłoszeń w poszczególnych kategoriach oraz łącznie w wybranych latach

W III kwartale 2016 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych pojawiło się 24 tys. 917 ogłoszeń o wszczęciu postępowania o udzielenie ZP.


O tym, że urzędnicy obsługujący zamówienia publiczne zaczynają już stosować w praktyce rygory znowelizowanego PZP świadczą wyniki wrześniowe. O ile w sierpniu 2016 roku w BZP pojawiły się niespełna 2 tys. 573 ogłoszenia o wszczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego (o 72 proc. mniej niż rok wcześniej i o 82 procent mniej niż w lipcu 2016 roku), to wrzesień zdaje się wskazywać, że sytuacja powraca do normy. W dziewiątym miesiącu roku w BZP pojawiło się bowiem 7 tys. 815 ogłoszeń, wprawdzie o 26 procent mniej niż rok wcześniej, ale już o ponad 200 procent (!) więcej niż w poprzednim miesiącu.

Porównanie danych w relacji miesięcznej wskazuje na wzrost liczby postępowań we wszystkich kategoriach zamówień. O 173,6 procent wzrosła w ciągu miesiąca liczba ogłoszeń w BZP na dostawy usług. Również trzycyfrowy wzrost objął zamówienia na prace remontowo-budowlane, których we wrześniu było o 213 procent więcej niż miesiąc wcześniej. Rekord jednak ustanowiły zamówienia na dostawy towarów, których we wrześniu 2016 roku było aż o 217 procent więcej niż miesiąc wcześniej.

Ponieważ wszystko wskazuje, że urzędnicy już coraz szerzej stosują reguły nowego PZP, jest pewne, że również i w październiku będziemy mieli ze znacznymi wzrostami w skali miesięcznej. Możliwe nawet, że skala zamówień będzie większa niż rok wcześniej, bowiem część „opóźnień” zamawiający będą musieli nadgonić.

fot. mat. prasowe

Podstawowe kategorie postępowań przetargowych w tys., III kwartał, lata 2010-2016

W relacji rocznej, w III kw. 2016 spadek liczby publikowanych ogłoszeń przetargowych wyniósł 7.001, co przekłada się na spadek względny w wysokości 21,9 procent.


Bezrobocie bije kolejne rekordy. W pozytywnym znaczeniu


Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, we wrześniu 2016 roku stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 8,3 proc. To o 0,1 pkt proc. mniej, niż na początku miesiąca prognozowało ministerstwo pracy. Według danych resortu pracy, we wrześniu bez pracy miało pozostawać 8,4 proc. Polaków w wieku produkcyjnym. Wrześniowe bezrobocie okazało się tym samym najniższe od 1991 roku. Również wielkości bezwzględne są imponujące. W skali roku bowiem liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 215,3 tys. osób.

We wrześniu w całym kraju zarejestrowanych było 1 mln 324,1 tys. bezrobotnych, wobec 1 mln 346,9 tys. miesiąc wcześnie. W ciągu roku stopa bezrobocia zmniejszyła się we wszystkich 16 województwach, przy czym najmocniej w województwach uchodzących za „zagłębia bezrobocia”, czyli w warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim. W porównaniu z poprzednim miesiącem obniżyła się we wszystkich województwach, z wyjątkiem pomorskiego, w którym utrzymała się na niezmienionym poziomie.

Według danych GUS, produkcja sprzedana przemysłu we wrześniu 2016 r. była wyższa o 3,2 proc. w porównaniu z wrześniem ubiegłego roku, natomiast w produkcji budowlano-montażowej odnotowano spadek o 15,3 proc.

Wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 26 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego, w produkcji wyrobów tekstylnych, maszyn i urządzeń, wyrobów z metali, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep. Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z wrześniem ub. roku, wystąpił w 8 działach, m.in. w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę, w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych oraz koksu i produktów rafinacji ropy naftowej.

Z danych GUS wynika, że przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe we wrześniu 2016 roku o 3,9 proc. niż przed rokiem i wyniosło 4.217,96 zł. Zatrudnienie utrzymywało się na poziomie wyższym o 3,2 proc. w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku i wyniosło 5 mln 771,5 tys. osób. Analogicznie wzrosło zatrudnienie w relacji kwartalnej, gdy porównamy trzecie kwartały roku 2016 i 2015.

Deflacja nie ustępuje. Wrzesień był już dwudziestym siódmym z rzędu miesiącem, w którym ceny liczone w relacji rocznej spadały. Jak podał Główny Urząd Statystyczny, w dziesiątym miesiącu roku inflacja wyniosła –0,5 procent. Deflacja jednak już wyhamowuje (miesiąc wcześniej wyniosła 0,8 procent), i już w najbliższym czasie osiągnie wielkości dodatnie.
– Z rynku pracy docierają bardzo pozytywne informacje. Bezrobocie zaskoczyło nawet analityków, a dane GUS były lepsze od szacunków resortu pracy. Dalsze spadki są już jednak mało prawdopodobne, bowiem już zbliżamy się do naturalnego poziomu bezrobocia. Bardzo dobra sytuacja pracowników przekłada się na problemy pracodawców. Wiele przedsiębiorstw sygnalizuje poważne problemy ze znalezieniem pracowników, pomimo oferowanych atrakcyjnych płac. W niektórych branżach sytuację ratują wręcz pracownicy z Ukrainy. W ślad za malejącym bezrobociem w górę zaczynają też ruszać płace, choć ich wzrost nie jest na razie pokaźny – mówi Beata Szkodzin, wydawca serwisu eGospodarka.pl. – Kończy się już ponad dwuletnia era deflacji. Na skutek rosnących cen paliw, wskaźnik inflacji z miesiąca na miesiąc znajduje się coraz bliżej zera, i w najbliższym czasie osiągnie wartości dodatnie. Wzrost cen i płac zwiększy z kolei wpływy podatkowe do państwowej kasy, co dobrze wróży przyszłorocznemu budżetowi. Niepokoi bardzo niski poziom inwestycji, wynikający z jednej strony z zachowawczego oczekiwania firm na rozwój sytuacji gospodarczej, a z drugiej strony z opóźnień we wdrażaniu inwestycji finansowanych ze środków unijnych – dodaje Beata Szkodzin.

Trzeci kwartał: budownictwo dominuje


Pomimo spadku liczby ogłaszanych przetargów, wynikającego ze zmian w otoczeniu prawnym, trzeci kwartał 2016 upłynął pod znakiem przetargów na prace remontowo-budowlane. Nic w tym dziwnego, ponieważ okres lipiec-wrzesień przypada w szczycie sezonu budowlanego.

W trzecim kwartale bieżącego roku w BZP najczęściej publikowano ogłoszenia na roboty budowlane (2.759 razy), roboty drogowe (1.054), roboty w zakresie nawierzchni dróg (922), roboty instalacyjne elektryczne (921), roboty w zakresie budowy dróg (915 razy w kwartale), usługi inżynieryjne w zakresie projektowania (817), roboty w zakresie przygotowania terenu pod budowę i roboty ziemne (762), przygotowanie terenu pod budowę (730), roboty remontowe i renowacyjne (730), roboty wykończeniowe w zakresie obiektów budowlanych (634), roboty w zakresie konstruowania, fundamentowania oraz wykonywania nawierzchni autostrad i dróg (573), roboty w zakresie naprawy dróg (565), roboty instalacyjne wodno-kanalizacyjne i sanitarne (514 ogłoszeń w III kw.), roboty budowlane w zakresie układania chodników i asfaltowania (469), roboty budowlane w zakresie budowy wodociągów i rurociągów do odprowadzania ścieków (454), roboty malarskie (449).
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: