eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Technology Fast 50. Oto najlepsze spółki 2016

Technology Fast 50. Oto najlepsze spółki 2016

2016-10-21 11:05

Technology Fast 50. Oto najlepsze spółki 2016

Polskie firmy na czele Technology Fast 50 © Elnur - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Znane są już wyniki najnowszego zestawienia Deloitte Technology Fast 50 - rankingu grupującego najdynamiczniej rozwijające się spółki technologicznie innowacyjne. Tym razem na pierwszym miejscu uplasowała się polska firma Codewise, a tuż za nią kolejny reprezentant naszego kraju - CodiLime. Podium zamknęła czeska DataSpring. Dynamika przychodów wszystkich firm ujętych w rankingu sięgnęła 1057 proc., a więc była niemal dwukrotnie wyższa niż rok wcześniej.

Przeczytaj także: Europa Środkowa: najlepsze spółki 2015

Można śmiało powiedzieć, że najnowszą edycję rankingu zdominowała Polska. W zestawieniu swą obecność zaznaczyło 21 firm z naszego kraju, a aż 17 z nich znalazło się w głównej kategorii „Technology Fast 50” (w tym jedna znalazła się również w kategorii „Wielka Piątka) oraz 4 w podkategorii „Wschodzące Gwiazdy”. Na drugiej pozycji pod względem liczby spółek uplasowały się Czechy, które w głównym rankingu reprezentuje siedem firm. Trzecie miejsce przypadło w udziale Chorwacji z sześcioma firmami. Poza tym w Technology Fast 50 swe miejsce znalazły także przedsiębiorstwa ze Słowacji (5), Węgier (4), Rumunii (4), Litwy (3) i Słowenii, Bułgarii, Serbii oraz Bośni i Hercegowiny (po 1).

Zwycięzcą Deloitte Technology Fast 50 została zajmująca się tworzeniem rozwiązań IT dla marketingu polska spółka Codewise z Krakowa, która w tym roku zadebiutowała w głównym zestawieniu. Jeszcze w ubiegłym roku operująca od pięciu lat na rynku firma, zajmowała pierwsze miejsce w podkategorii „Wschodzące Gwiazdy”. W bieżącej edycji rankingu ze wzrostem przychodów na poziomie ponad 13 tys. proc. (przychody 2012 versus 2015 rok) znalazła się również na czele kategorii „Wielka Piątka”.
„Uzyskanie pierwszego miejsca w kategorii Rising Stars w 2015 roku było ogromnym wyróżnieniem i zaszczytem. Ale już wtedy wiedziałem, że stać nas na dużo więcej. 13 tys. proc. wzrost w okresie ostatnich 4 lat i zdobycie pierwszej nagrody w obu kategoriach, to dla nas ważne i budujące potwierdzenie sukcesu, który wspólnie tworzymy w firmie. Moje dążenia i ambicja stworzenia globalnej spółki jest niezmienna i dalej jestem przekonany, że to dopiero początek czegoś naprawdę wielkiego.” – komentuje Robert Gryn, Prezes Codewise.

Na drugim miejscu uplasował się kolejny debiutant - polska spółka CodiLime z Warszawy.
”Po pierwsze, zbudowaliśmy zespół blisko 200 wybitnie utalentowanych osób, które codziennie realizują misję naszej firmy. Po drugie, zainwestowaliśmy w rozwój kompetencji, a następnie technologii w trzech istotnych i przyszłościowych dziedzinach IT, tj. w obszarach globalnych rozwiązań sieciowych, cyberbezpieczeństwa oraz sztucznej inteligencji. Wreszcie po trzecie, naszą naczelną zasadą jest bezwzględne dotrzymywanie słowa wobec naszych Klientów, którzy we współpracy z CodiLime skupiają się na osiąganiu globalnej przewagi konkurencyjnej.”- tłumaczy sukces firmy prezes Tomasz Kułakowski.

Trzecie miejsce należy do czeskiej firmy DataSpring. W pierwszej dziesiątce uplasowała się jeszcze jedna polska firma tworząca aplikacje mobilne: Miquido (8 miejsce). W głównym rankingu Deloitte Technology Fast 50 znalazło się aż 43 nowych firm, 1 awansowała, 6 spadło. Najwięcej, bo 16 firm powstało w 2011 roku.

Średni wzrost przychodów firm, które zgłosiły się do Technology Fast 50 wyniósł w ubiegłym roku 1057 proc. (przychody 2012 versus 2015 rok). Był to wynik znacznie wyższy od osiągniętego rok wcześniej (560 proc.).
„To był dobry rok dla firm technologicznie innowacyjnych. Kolejny raz w naszym rankingu liderem została firma, która jeszcze rok temu była zbyt młoda, by znaleźć się w głównej kategorii. Taka sama sytuacja dotyczy spółki, która zajmuje drugie miejsce w zastawieniu. To pokazuje, jak szybko można osiągnąć sukces na rynku innowacyjnych technologii. Co więcej, spółki powróciły do rezultatów osiąganych kilka lat wcześniej, gdy średnie wzrosty przychodów firm ujętych w zestawieniu sięgały ponad tysiąc procent. Wystarczy przypomnieć, że ostatni raz taki wynik udało się osiągnąć w 2012 roku” – mówi Magdalena Burnat-Mikosz, Partner, Liderka programu Technology Fast 50 w Deloitte Central Europe.

Średni wzrost przychodów polskich firm, które znalazły się w głównej części zestawienia wyniósł 1585 proc. Aby znaleźć się w rankingu spółka musiała osiągnąć wzrost w wysokości co najmniej 324 proc.

Przedstawiciele polskiego biznesu obecni w zestawieniu pochodzą z całego kraju. Najwięcej swoich reprezentantów (7) ma stolica, czterech Kraków, trzech Wrocław, dwóch Poznań i po jednym: Gliwice, Gdańsk, Piaseczno i Rybnik oraz Białystok.

Podobnie jak w poprzednich latach tegoroczny główny ranking Technology Fast 50 zdominowały firmy zajmujące się wykorzystaniem technologii informacyjnych, choć w różnych zastosowaniach: marketing, analityka dużych baz danych, Mobile UX. Stanowią one aż 74 proc. wszystkich spółek, które znalazły się w zestawieniu (rok wcześniej 50 proc.).

Rankingiem Deloitte zainteresowały się po raz pierwszy podmioty z obszarów czystych technologii produkcji energii, biotechnologii i technologii medycznych.

Szczegółowe wyniki rankingu


Ranking Deloitte Technology Fast 50 skupia najszybciej rozwijające się środkowoeuropejskie przedsiębiorstwa technologicznie innowacyjne na podstawie wzrostu przychodów operacyjnych. W jego skład wchodzą trzy kategorie: główna „Technology Fast 50” oraz dwie podkategorie „Wschodzące Gwiazdy” i „Wielka Piątka”. Firmy same zgłaszają chęć udziału w rankingu, a audytorzy Deloitte weryfikują podane przez nich dane finansowe. „Technology Fast 50” jest częścią zestawienia Technology Fast 500 EMEA przygotowywanego przez Deloitte.

Kryteria ogólne dla wszystkich kategorii:
  • spółka opracowuje lub wytwarza autorskie i/lub ponosi istotne nakłady na prace badawczo-rozwojowe,
  • posiada strukturę własności, która wyklucza udziały większościowe zagranicznych inwestorów strategicznych,
  • posiada siedzibę w jednym z krajów uczestniczących w programie,
  • być firmą technologiczną, a jej działalność musi zawierać się w jednej z kategorii: IT i rozwiązania cyfrowe, internet, media i telekomunikacja, czyste technologie & energia, oraz biotechnologia, nanotechnologia i technologie medyczne.

Kategoria główna „Technology Fast 50”


Kryteria szczegółowe dla firm w kategorii głównej:
  • działa na rynku co najmniej od czterech lat (brano pod uwagę przychody z lat 2012-2015),
  • w rozpatrywanych okresach rocznych osiąga przychody operacyjne nie mniejsze niż 50 tys. euro.

fot. mat. prasowe

Kategoria główna „Technology Fast 50”

Na pierwszej pozycji polska spółka Codewise.


Kategoria „Wschodzące Gwiazdy”


Kryteria szczegółowe dla firm w podkategorii „Wschodzące Gwiazdy”
  • historia działalności nie jest krótsza niż trzy lata,
  • w rozpatrywanych okresach rocznych osiąga przychody operacyjne nie mniejsze niż 30 tys. euro.

fot. mat. prasowe

Kategoria „Wschodzące Gwiazdy”

W TOP10 kategorii „Wschodzące Gwiazdy” 10 spółek z Polski.


„Wielka Piątka”


Kryteria szczegółowe dla firm w kategorii „Wielka Piątka”
  • działa na rynku co najmniej od czterech lat,
  • w rozpatrywanych okresach rocznych osiąga przychody operacyjne nie mniejsze niż 50 tys. euro, z tymże w ostatnim rozpatrywanym roku przychody nie mogą być niższe niż 25 mln euro.

fot. mat. prasowe

„Wielka Piątka”

Na szczycie rankingu „Wielka Piątka” reprezentant naszego kraju.


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: