eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 41/2016

Świat: wydarzenia tygodnia 41/2016

2016-10-16 15:17

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 40/2016

  • W listopadzie odbędzie się szczyt APEC. Chiny liczą, że na listopadowym szczycie w Peru dojdzie do postępu w budowie Obszaru Wolnego Handlu Azji i Pacyfiku (FTAAP). Ma to być odpowiedź na amerykańską inicjatywę Partnerstwa Transpacyficznego (TPP). Jak wiadomo Partnerstwo Transpacyficzne obejmuje Australię, Brunei, Chile, Japonię, Kanadę, Malezję, Meksyk, Nową Zelandię, Peru, Singapur, Wietnam i Stany Zjednoczone, ale nieobejmującego Chin.
  • Spadek inwestycji w OZE. Według firmy badawczej Bloomberg New Energy Finance globalna wartość inwestycji w energię odnawialną spadła w III kwartale o 43 proc. licząc r/r. i wyniosła 42,4 mld USD. To najniższy poziom od początku 2013 roku.
  • Bezrobocie w USA. Według Departamentu Pracy na dotychczasowym poziomie 5% utrzymuje się wrześniowa stopa bezrobocia w USA. Równocześnie poinformowano, że w ciągu 2 kolejnych kadencji prezydenta Obamy powstało 15 mln nowych miejsc pracy.
  • Ceny na chińskim rynku. Według rządowego biura statystycznego ceny konsumpcyjne w Chinach wzrosły we wrześniu o 1,9 proc. r/r (wobec wzrostu o 1,3 proc. r/r w sierpniu).
  • Stabilizacja cen ropy. Po decyzji krajów OPEC o ograniczeniu wydobycia ropy jej ceny ustabilizowały się powyżej 50 USD/baryłkę. Igor Sieczin szef państwowego koncernu Rosnieft poinformował, że jego firma nie zmniejszy wydobycia w ramach ewentualnej umowy z OPEC.
  • Gospodarka chińska. Eksport Chin liczony w dolarach spadł we wrześniu o 10,0 proc. r/r (po spadku w sierpniu o 2,8 proc. r/r. Wrześniowy import spadł o 1,9 proc. r/r po sierpniowym wzroście o 1,5 proc. r/r. Nadwyżka w handlu Chin wyniosła we wrześniu 41,99 mld USD wobec nadwyżki 52,05 mld USD w poprzednim miesiącu.
  • Sankcje wobec Rosji. Postawa Kremla w konfliktach na Ukrainie i w Syrii powoduje, że Stany Zjednoczone naciskają na kraje UE w sprawie przedłużenia sankcji na najbliższy rok (a nie jak dotąd na pół roku). Stanowisko to poparł były sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.
  • Cyberbezpieczeństwo. Stany Zjednoczone rozważają nad sposobem odpowiedzi na domniemane rosyjskie ataki cybernetyczne.
  • Sojusz Rosji i Turcji. Prezydenci obu krajów Władimir Putin i Recep Tayyip Erdogan podpisali umowę w sprawie budowy gazociągu Turecki Potok zakłada. Będzie on transportował ok. 15 mld metrów sześc. gazu rocznie. Oznacza to, że o tyle samo zmniejszy się transport gazu przez ukraiński gazociąg. Umowę podpisano w trakcie Światowego Kongresu Energetycznego.
  • Światowy rynek gazowy. Izrael i Turcja rozważają budowę gazociągu, którym izraelski gaz popłynąłby do Turcji oraz do Europy.
  • Opublikowany został przez firmę Interbrand ranking najcenniejszych marek. Na pierwszych trzech pozycjach rankingu znalazły się amerykańskie koncerny: Apple, Google, Coca-Cola. Dalsze pozycje zajmują Microsoft, Toyota, IBM, Samsung, Amazon, Mercedes-Benz i GE. Apple jest liderem od 2013 roku, kiedy to zdetronizował Coca-Colę. Na pozycję w rankingu wpływają trzy główne elementy:
    wyniki finansowe markowych produktów i usług ocenianej firmy,
    stopień w jakim dana marka wpływa na wybór klienta,
    siła marki w kształtowaniu wysokiej ceny na rynku.
  • Według eksperckiej firmy IDC w ostatnim kwartale wzrosła sprzedaż na rynku PC. W trzecim kwartale 2016 r. na rynek trafiło blisko 68 mln komputerów (chociaż jest to o 3,9 proc. mniej licząc r/r). Trzej najwięksi producenci komputerów PC kontrolowali w tym kwartale 58 proc. rynku. Liderem branży pozostaje w dalszym ciągu Lenovo, wyprzedzając amerykański koncern HP. Lenovo sprzedało 14,5 mln sztuk (21,3 proc. rynku).
  • Kolejny gigant w Chinach: Zakończono pierwszy etap rozbudowy megalotniska Daxing. W wyniku powstanie największy tego typu obiekt na świecie. Powierzchnia lotniska wyniesie 54 km kwadratowe. Zakończenie budowy lotniska jest zaplanowane na rok 2019.
  • Dobry okres dla amerykańskiego Boeinga. Katarskie linie lotnicze Qatar Airways zamówiły 40 samolotów pasażerskich za łączną katalogową cenę 11,7 mld USD. Polski LOT poinformował, że jego flota zwiększy się o 10 Boeingów 737, w tym najnowocześniejsze Boeingi 737 MAX 8.
  • Cyberprzestępstwo. Holenderski ekspert Willem De Groot szacuje, że prawie sześć tysięcy internetowych
  • HP redukuje zatrudnienie. Firma planuje zwolnienie 3-4 tysięcy pracowników w ciągu najbliższych 3 lat. Restrukturyzacja HP pozwoli zaoszczędzić firmie 200-300 mln USD od 2020 roku. W roku podatkowym 2017 skorygowany zysk na akcję ma wynieść 1,55-1,65 USD.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

Perspektywy światowej gospodarki. OBAWY O KONDYCJĘ CHIN PRZESADZONE

Doniesienia z Chin sugerują ewolucję procesów gospodarczych zgodną z przyjętą polityką władz. Słabnie eksport, bo ma zmniejszyć stopień generowania PKB, a rośnie konsumpcja, usługi i popyt wewnętrzny, czego dowodem może być dzisiejsza informacja o wyraźnym przyspieszeniu inflacji. Rynki stabilniejsze, ale to nie oznacza końca zawirowań, których będziemy świadkami w IV kw. br.

Korekta na rynkach finansowych nabrała w czwartek rozpędu. Większość europejskich parkietów wyraźnie traciła na wartości, co media przypisały reakcji na opublikowane nad ranem dane handlowe z Chin (spadek eksportu wyrażonego w USD o 10 proc. r/r). W naszej oceni, to jednak jedynie dorabianie historii do zachowania rynku, a nie przyczyna pogorszenia nastrojów. Sygnały spadku apetytu na ryzyko widać już było kilka dni wcześniej, o czym informowaliśmy w porannych komentarzach na początku tygodnia. W USA spadki okazały się finalnie mniejsze, niż w pierwszej fazie sesji, ale dziś w Azji ponownie dominują sprzedający. Widać jednak większy spokój.

Od początku miesiąca zyskuje dolar. Po zakończeniu tygodnia świętowania w Państwie Środka (rocznica rewolucji) dynamicznie traci juan (CNY). Kurs USD/CNY utrzymuje się w rejonie najwyższego poziomu od 6 lat. Według większości obserwatorów przyszłość juana w horyzoncie najbliższych miesięcy z uwagi na postępujący odpływ kapitału rysuje się ciemnych barwach. W naszej ocenie sytuacja nie jest aż tak negatywna. Deprecjacja waluty to w dużej mierze strategia obrana przez tamtejsze władze. Jest odpowiedzią na słabszy popyt zewnętrzny i jedynie przejściową korektą kursu. Długofalowy cel, jakim jest przekonwertowanie gospodarki na uzależnioną w mniejszym stopniu od eksportu i inwestycji na bardziej od konsumpcji i usług, nie ulega zmianie. W ostatnich kwartałach dynamika wzrostu gospodarczego osłabła, a m.in. ze względu na wyższe koszty pracy Chiny nie przyciągają już tak wielu inwestycji i nie są w stanie utrzymać dotychczasowej dynamiki wzrostu eksportu. Osłabienie waluty – przy jednocześnie rosnącym globalnie w siłę dolarze – jest naturalnym zjawiskiem i w tym przypadku nie oznacza nagłych problemów ekonomicznych.

Spodziewamy się, że wkrótce notowania chińskiej waluty ustabilizują się, choć są niewielkie szanse na to, by kurs USD/CNY szybko powrócił poniżej poziomu 6,70. Zmiany na tym rynku przez najbliższe 4-5 miesięcy, jak dotychczas, będą miały charakter skokowych, nagłych ruchów w górę o względnie niskiej amplitudzie, po których następować będą dłuższe okresy stabilizacji. Z początkiem nowego roku juan na dłużej ustabilizuje się w rejonie 6,80.

Dziś seria publikacji z USA. W kwestii zmian w polityce pieniężnej zmienić wiele one nie mogą. Poszczególni członkowie Fed (wczoraj P. Harker) wypowiadają się jednoznacznie za podwyżką stóp przed końcem roku. Rynek także w dużym stopniu (obecnie 66 proc.) uwzględnia taki scenariusz. Zatem odczyty sprzedaży detalicznej, inflacji PPI, a także wskaźnik nastrojów Uniwersytetu Michigan do obserwacji jedynie z punktu widzenia oceny bieżących trendów w amerykańskiej gospodarce, tj. pod kątem tego, czy przyspiesza, zwalnia czy jest na stabilnej trajektorii rozwoju.

Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: