eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek pracy w III kwartale 2016 r.

Rynek pracy w III kwartale 2016 r.

2016-10-07 12:44

Rynek pracy w III kwartale 2016 r.

Rynek pracy w III kwartale 2016 r. © theaphotography - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Jak przedstawiała się sytuacja na rynku pracy w trzecim kwartale 2016 roku? Najnowsza analiza portalu Praca.pl dowodzi, że potwierdzenia doczekały się widoczne już wcześniej trendy. Sytuacja osób poszukujących zatrudnienia była więcej niż dobra. Rynek zdecydowanie przeobraża się w rynek pracownika. Na szczególne wyróżnienie - podobnie zresztą jak w poprzednim kwartale - zasługuje Dolny Śląsk, gdzie liczba ofert pracy wzrosła aż o 193%. Trzycyfrowe podwyżki stały się również udziałem województwa lubuskiego oraz małopolskiego.
Na uwagę zasługuje również utrzymujące się zapotrzebowanie na pracowników Do tego przewiduje się, że w ostatnim kwartale bieżącego roku firmy bardziej skłonne będą zatrudniać niż redukować personel.

Południe Polski w dobrej kondycji


Analogicznie jak w poprzednim kwartale, liderem wzrostów ilości ofert opublikowanych na portalu Praca.pl jest Dolny Śląsk – liczba ogłoszeń pochodzących z tego regionu podskoczyła aż o 193%. Zaskakująco dobre wyniki są w województwie lubuskim. Tam ofert pracy było o 127%. Na trzecim miejscu uplasowało się województwo małopolskie, które odnotowało "zaledwie" dwukrotny wzrost.

Porównując liczbę ofert pracy na portalu Praca.pl z trzeciego kwartału 2016 roku do ofert z analogicznego okresu w 2015 roku obserwujemy również, że zmienił się układ sił. Do tej pory najwięcej ogłoszeń pochodziło z Warszawy. W tym kwartale Wrocław i Kraków przesunęły stolicę na trzecie miejsce.

Najniższym poziomem bezrobocia pod koniec sierpnia mogło pochwalić się województwo wielkopolskie – 5,2%. Na podium znalazły się też województwa: śląskie (6,8%) i małopolskie (6,9%). Poza podium, ale również w dobrej sytuacji są Pomorskie i Dolnośląskie, z bezrobociem na poziomie 7,5%.

fot. mat. prasowe

Wzrost liczby ogłoszeń o pracę w III kwartale 2016r. w porównaniu z III kwartałem 2015r.

Najniższym poziomem bezrobocia pod koniec sierpnia mogło pochwalić się województwo wielkopolskie – 5,2%


Top 5 najczęściej poszukiwanych pracowników


Na portalu Praca.pl pracodawcy szukali najczęściej pracowników ds. telefonicznej obsługi klienta obcojęzycznego. W porównaniu z trzecim kwartałem poprzedniego roku, w trzecim kwartale tego roku liczba ofert pracy na to stanowisko wzrosła ponad sześciokrotnie. Związane jest to z szybkim rozwojem firm międzynarodowych, szczególnie z obszaru usług wspólnych oraz sektora BPO (outsourcing procesów biznesowych). Podobnie jak w poprzednich kwartałach duża część ogłoszeń skierowana była do księgowych oraz osób zajmujących się sprzedażą i obsługą klienta.

fot. mat. prasowe

Najczęściej poszukiwani pracownicy

Na portalu Praca.pl pracodawcy szukali najczęściej pracowników ds. telefonicznej obsługi klienta obcojęzycznego.


Przydatne linki:
Oferty pracy

Najwięcej ofert pracy w sprzedaży


Obszary zawodowe, w których pracodawcy zamieszczają najwięcej ogłoszeń to sprzedaż, praca fizyczna, księgowość oraz informatyka. W niektórych obszarach zawodowych, eksperci portalu Praca.pl zauważyli znaczne wzrosty liczby ogłoszeń, co wynika z trudności w zapełnieniu wakatów. Są to:

fot. mat. prasowe

Wzrost liczby ogłoszeń o pracę w III kw. 2016r. w porównaniu z III kw. 2015r.

Zapotrzebowanie na pracowników branży Kosmetyka i pielęgnacja wzrosło ponad 200%


Najmniej ogłoszeń o pracę jest w sektorach organizacji pozarządowych i wolontariatu oraz architektury.

Jakie zawody cieszą się największą popularnością?


Analiza aplikacji, podobnie jak w drugim kwartale wskazuje, że największą popularnością wśród kandydatów cieszą się stanowiska związane ze sprzedażą i obsługą klienta. Z tego obszaru pochodzi aż 38% wszystkich aplikacji.

Analiza odsłon ofert pracy pokazuje, że kandydaci najczęściej interesują się następującymi stanowiskami:

fot. mat. prasowe

Jakie zawody cieszą się największą popularnością?

Największą popularnością wśród kandydatów cieszą się stanowiska związane ze sprzedażą i obsługą klienta.


Kandydacie, czy znasz języki obce?


Liczba ogłoszeń o pracę, w których wymagana jest znajomość języka obcego wzrosła, w stosunku do analogicznego okresu w 2015 roku, aż o 135%. Najwięcej jest ofert na stanowiska wymagające znajomości języka angielskiego i niemieckiego. Również osoby znające język czeski, francuski i włoski nie powinny mieć problemu ze znalezieniem pracy.

fot. mat. prasowe

Znajomości jakich języków wymaga rynek pracy?

Wymóg znajomości języka angielskiego zawierało 46% opublikowanych ogłoszeń.


Podsumowanie specjalistów Praca.pl


Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia mówi, że 15% polskich przedsiębiorstw planuje w czwartym kwartale 2016 roku zwiększyć liczbę pracowników. Kolejne 75% zamierza utrzymać ją na dotychczasowym poziomie, a jedynie 7% firm będzie likwidować etaty. Dla produkcji przemysłowej prognoza netto zatrudnienia w IV kwartale 2016 r. wynosi +19%, co oznacza zdecydowanie optymistyczne perspektywy dla szukających pracy w tym sektorze. W porównaniu do poprzedniego kwartału wynik pozostaje na zbliżonym poziomie, natomiast w ujęciu rocznym wzrósł zauważalnie, aż o 9 punktów procentowych. To kolejny argument przemawiający za poprawiającą się sytuacją na rynku pracy.

Który sektor najsilniej odczuwa zmiany na rynku pracy?


Podobnie, jak w drugim kwartale tego roku, branża IT boryka się z trudnościami w zatrudnieniu specjalistów. Na portalu Praca.pl publikujemy coraz więcej ogłoszeń na stanowiska programistyczne (Java, PHP, .NET, C#, C++). Brakuje też specjalistów do spraw zarządzania bazami danych. Coraz częściej pojawia się zapotrzebowanie na nowe specjalistyczne stanowiska z pogranicza obszaru IT, nowych technologii czy marketingu. Warto skierować swoją uwagę na wymagania na stanowiskach takich jak Projektant UI/UXczy Specjalista ds. Marketing Automation i zweryfikować swoje kompetencje w tym zakresie. Zapotrzebowanie na specjalistów z takich dziedzin obecnie jest w fazie wzrostu. Warto więc rozważyć informatykę jako kierunek studiów lub pomysł na przebranżowienie się. Prognozujemy, że zapotrzebowanie na specjalistów w obszarze baz danych i programowania będzie się utrzymywać przez dłuższy czas – podkreśla Tomasz Kozioł-Milanowicz, Project Manager w Praca.pl.

Dane z rynku pracy przekonują, że teraz jest dobry czas zarówno na szukanie, jak i zmianę pracy. W szczególnie dobrej sytuacji są specjaliści, z kilkuletnim doświadczeniem zawodowym. Najwięcej propozycji znajdą dla siebie pracujący w obszarze sprzedaż i obsługa klienta. Znacznie wzrasta też liczba ofert w kadrach oraz informatyce i programowaniu.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.