eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Kraje NAFTA i Brazylia: rośnie niewypłacalność firm

Kraje NAFTA i Brazylia: rośnie niewypłacalność firm

2016-09-30 12:43

Kraje NAFTA i Brazylia: rośnie niewypłacalność firm

Zwiększa się zagrożenie niewypłacalności w obu Amerykach © staras - Fotolia.com

Najnowsza odsłona przeprowadzonego w obu Amerykach badania "Barometr Praktyk Płatniczych Atradius" dowodzi, że w bieżącym roku ze wzrostem liczby przypadków niewypłacalności musiały borykać się Stany Zjednoczone (+3%) oraz Kanada (+4%). Kłopoty nie ominęły również Brazylii, gdzie spadek PKB (-3,4%) nieuchronnie prowadzi w stronę większej liczby bankructw. Opóźnień w płatnościach od klientów B2B doświadczyło aż 92% badanych przedsiębiorstw. 40% ankietowanych przyznaje, że w wyniku oczekiwania na płatności opóźniło zapłatę na rzecz dostawców.

Przeczytaj także: Rosną opóźnienia w płatnościach B2B w obu Amerykach

Najnowsza fala badania „Barometr Praktyk Płatniczych Atradius”, której tematem była sytuacja w obu Amerykach dowodzi, że aż 92% ankietowanych firm miało na przestrzeni ostatniego roku doświadczenia związane z opóźnieniami w płatnościach od klientów B2B - średnio prawie połowa całkowitej wartości wystawionych faktur została zapłacona z uchybieniem terminu. Opóźnienia w płatnościach od klientów miały oczywiście swoje przykre następstwa - z ich powodu 2 na 5 przedsiębiorstw było zmuszonych nie zapłacić na czas własnym dostawcom. To z kolei spowodowało efekt domina w całym łańcuchu dostaw - przepływ środków pieniężnych w przedsiębiorstwach został przyhamowany, ograniczając w znacznym stopniu zdolność do dokonywania inwestycji i rozwoju.

Raport „Barometr Praktyk Płatniczych Atradius” przedstawia praktyki płatnicze krajowych i zagranicznych klientów B2B w badanych krajach. W badaniu przeanalizowano lokalne trendy związane z wykorzystaniem narzędzi zarządzania należnościami, dostrzegane zagrożenia dla rentowności, współczynnik rotacji należności oraz praktyki płatnicze w poszczególnych branżach i przedsiębiorstwach różnych rozmiarów.

Z powodu trudności finansowych spowodowanych przez opóźnienia w płatnościach od klientów B2B:
  • około 30% przedsiębiorstw musiało przedsięwziąć konkretne środki w celu poprawienia przepływu środków pieniężnych,
  • około 20% przedsiębiorstw nie było w stanie dotrzymać zobowiązań finansowych wobec dostawców i było zmuszone uzyskać dodatkowe finansowanie lub utraciło przychody.

fot. staras - Fotolia.com

Zwiększa się zagrożenie niewypłacalności w obu Amerykach

Aż 92% ankietowanych firm miało na przestrzeni ostatniego roku doświadczenia związane z opóźnieniami w płatnościach od klientów B2B.


Aby chronić rentowność swojej działalności, w ciągu najbliższych 12 miesięcy 40% badanych przedsiębiorstw będzie wymagać od swoich klientów B2B zabezpieczonych form płatności oraz częściej sprawdzać zdolność kredytową i historię płatniczą swoich klientów.

Andreas Tesch, Dyrektor ds. Rozwoju Rynku w Atradius N.V., komentuje:
Zagrożenie niewypłacalnością na większości rozwiniętych rynków, w tym w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, wzrosło. Niezależnie od przyczyn takiego stanu rzeczy, wyzwania towarzyszące trudnej sytuacji związanej z niewypłacalnościami zmuszają przedsiębiorstwa do stosowania rozsądnych strategii zarządzania należnościami handlowymi, co umożliwia im bezpieczny rozwój”.


David Huey, Dyrektor Regionalny NAFTA, dodaje:
„Tendencja wzrostowa dotycząca niewypłacalności, którą obserwuje się obecnie w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, sprawia, że środowisko biznesowe w tych krajach staje się bardziej wymagające, co z kolei podkreśla znaczenie należytej staranności i ochrony przed zaległościami płatniczymi”.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: