eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetargi - raport VIII 2016

Przetargi - raport VIII 2016

2016-09-27 10:58

Przetargi - raport VIII 2016

Najliczniej pojawiały się ogłoszenia na prace remontowo-budowlane © Photographee.eu - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Zamówienia publiczne w drugim wakacyjnym miesiącu 2016 roku upłynęły pod znakiem nowelizacji Prawa Zamówień Publicznych. Tak jak i podczas wcześniejszych nowelizacji, nowe regulacje spowodowały znaczny, bo aż kilkudziesięcioprocentowy, spadek ogłaszanych postępowań przetargowych. Wzorem wcześniejszych przypadków, można domniemywać, że liczba ogłaszanych przetargów wzrośnie do wielkości typowych dopiero po kilku miesiącach, gdy urzędnicy odpowiedzialni za zamówienia odbędą już podstawowe szkolenia z nowych regulacji.

Przeczytaj także: Przetargi - raport VII 2016

To właśnie opisana wyżej głęboka nowelizacja PZP zdaje się odpowiadać za wyjątkowo niski sierpniowy wynik. Z zasady urzędnicy czekają na rozpisanie nowych zamówień do czasu odbycia przez nich odpowiednich szkoleń. Te zaś – ze względu na trwający okres wakacyjny – w sierpniu były realizowane w niewielkiej skali. Poprawy można oczekiwać już od września, gdy osoby odpowiedzialne za obsługę zamówień publicznych zaznajomią się z nowymi regulacjami prawnymi i zaczną je wdrażać w nowo ogłaszanych zamówieniach. Poprzez analogię do wcześniejszych dużych nowelizacji, można domniemywać, że liczba ogłoszeń przetargowych wróci do poziomów notowanych wcześniej, po 2-3 miesiącach. Tymczasem jednak BZP, w którym ogłaszane są zamówienia, w sierpniu świecił pustkami. O jakich spadkach mowa? Dane zebrane i opracowane przez serwis www.Przetargi.eGospodarka.pl, wskazują, że w sierpniu 2016 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych pojawiły się niespełna 2 tys. 573 ogłoszenia o wszczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. To aż o 72 proc. mniej niż rok wcześniej i o 82 procent mniej niż miesiąc wcześniej, w lipcu 2016 roku.

Zarówno w relacji miesięcznej, jak i rocznej spadki zanotowano we wszystkich trzech analizowanych kategoriach.

fot. mat. prasowe

Tabela 1. Liczba ogłoszeń w poszczególnych kategoriach oraz łącznie w wybranych latach

W sierpniu 2016 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych pojawiły się niespełna 2 tys. 573 ogłoszenia o wszczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.


Widoczne powyżej spadki wynikają zapewne ze wspomnianego powyżej wejścia w życie nowelizacji PZP. W otoczeniu gospodarczym nie wydarzyło się nic, co mogłoby spowodować taki ubytek ogłoszeń przetargowych. Jedyną zmiana jaka nastąpiła, to właśnie inne otoczenie prawne. Analogicznie więc do poprzednich dużych nowelizacji PZP, w miesiącu następującym bezpośrednio po tym, w którym takie zmiany wchodzą w życie, mamy do czynienia ze znacznymi spadkami.

fot. mat. prasowe

Podstawowe kategorie postępowań przetargowych, w tys., sierpień, lata 2010-2016

Zarówno w relacji miesięcznej, jak i rocznej spadki zanotowano we wszystkich trzech analizowanych kategoriach.


Bezrobocie na najniższych poziomach.


Sierpień był kolejnym, już dwudziestym szóstym z rzędu miesiącem, w którym ceny liczone w relacji rocznej spadały. Jak podał Główny Urząd Statystyczny, w ósmym miesiącu roku inflacja wyniosła -0,8 procent. Oznacza to niewielki spadek deflacji, po tym jak w lipcu wyniosła ona 0,9 proc. Za utrzymywanie się deflacji odpowiadają wciąż niskie ceny paliw, jednak kolejny już miesiąc rosną ceny żywności. Z miesiąca na miesiąc słabnie jednak wpływ cen paliw (efekt bazy), a rośnie wpływ rosnących cen żywności. Wszystko wskazuje więc na to, że mamy do czynienia z początkiem tendencji, która w ciągu kilku miesięcy doprowadzi do powrotu inflacji.

W sierpniu 2016 roku przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 4,7 proc. w ujęciu rok do roku, a zatrudnienie było większe o 3,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Zatrudnienie w przedsiębiorstwach wyniosło w sierpniu 5 mln 760 tys. 700 osób, co oznacza, że liczba pracujących w firmach utrzymała się na niemal tym samym poziomie co w lipcu. Jest to jednak o ponad 173 tys. więcej niż w sierpniu 2015 r. Przeciętne wynagrodzenie ogółem (brutto) wyniosło w sierpniu 4 tys. 212,56 złotych.

Według GUS, w sierpniu stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 8,5 proc., wobec 8,6 proc. w lipcu. Sierpień był szóstym miesiącem tego roku, w którym odnotowano spadek liczby bezrobotnych w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w sierpniu wyniosła 136,8 tys., co oznacza wzrost w porównaniu do lipca o 8 tys. Liczba ta była też o niemal 18 tys. wyższa niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku.

Jak podał Główny Urząd Statystyczny, produkcja sprzedana przemysłu była w sierpniu o 3,3 proc. wyższa niż w lipcu i o 7,5 proc. wyższa niż przed rokiem.

Pogłębia się zapaść w budownictwie. Produkcja budowlano-montażowa spadła w sierpniu aż o 20,5 proc. rok do roku. Spadek produkcji odnotowano we wszystkich działach budownictwa.

Bardzo dobrze wygląda dynamika sprzedaży detalicznej. W sierpniu wyniosła ona w cenach stałych 7,8 procent w skali roku (wobec wzrostu o 4,4 proc. przed miesiącem oraz o 2,0 proc. w sierpniu ubiegłego roku). Osiągnęła ona tym samym najwyższy poziom od kwietnia 2014 r.
– Polska gospodarka ma się bardzo dobrze. Rośnie sprzedaż przemysłowa oraz detaliczna. Prawdopodobnie mamy już do czynienia z pozytywnymi efektami niskiego bezrobocia oraz programu 500+. Polacy po prostu zaczęli więcej kupować. O ile oceniając gospodarkę można mówić o przyszłości z optymizmem, to nie można tego powiedzieć o państwowej kasie. Po uwagach komisji Europejskiej dotyczących podatku handlowego, minister finansów zapowiedział zawieszenie tej daniny. Dla budżetu państwa oznacza to niższe dochody – mówi Beata Szkodzin, wydawca serwisu eGospodarka.pl. – Dodatkowo podatek od instytucji finansowych dostarczy mniej środków, niż zakładał rząd. Sytuację ratują wprawdzie wyższe wpływy z podatku VAT, ale problemy z dopięciem budżetu mogą być, jeśli nie w tym roku, to z pewnością w przyszłym. Program 500+, obniżka wieku emerytalnego czy podwyższenie kwoty wolnej od podatku to bardzo kosztowne zmiany. Samo poprawienie ściągalności danin i ograniczenie skali oszustw skarbowych raczej nie skompensuje zwiększonych wydatków. Obciążenia fiskalne będą więc zapewne rosnąć – dodaje Beata Szkodzin.

Przetargowa zapaść


Sierpień 2016 roku nie był udany dla firm współpracujących z jednostkami budżetowymi. Wspomniana nowelizacja Prawa Zamówień Publicznej oznacza konieczność przeszkolenia tysięcy urzędników odpowiedzialnych za obsługę przetargów, co musi nieco potrwać. Szkoleniom dodatkowo nie sprzyjał okres wakacyjny. W efekcie w sierpniu pojawiło się w BZP rekordowo mało ogłoszeń (ponad pięciokrotnie mniej, niż miesiąc wcześniej), i to we wszystkich kategoriach. Pomimo pełni sezonu budowlanego, spadków nie uniknęły nawet zamówienia na prace budowlano remontowe.

Pomimo znacznych spadków, i tak najliczniej w sierpniu w BZP pojawiały się ogłoszenia przetargowe na prace remontowo-budowlane: na roboty budowlane, roboty drogowe, roboty w zakresie budowy dróg, roboty remontowe i renowacyjne, roboty w zakresie nawierzchni dróg, roboty w zakresie naprawy dróg, roboty w zakresie konstruowania, fundamentowania oraz wykonywania nawierzchni autostrad oraz usługi inżynieryjne w zakresie projektowania. Widać, że pomimo zmian w prawie, część urzędników odpowiedzialnych za zamówienia publiczne starała się nie marnować trwającego sezonu budowlanego, i wcześniej „odrobiła zadanie domowe” z nowych regulacji.
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: