eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 38/2016

Świat: wydarzenia tygodnia 38/2016

2016-09-24 18:34

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 37/2016

  • Praktycznie do zera maleją szanse na sukces negocjacyjny umowy handlowej między Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi znanej pod nazwą Transatlantyckiego Partnerstwa na rzecz Handlu i Inwestycji (TTIP). Okazuje się, że dziś są zbyt duże rozbieżności w interesach obu partnerów , by doprowadzić do szybkiego zamknięcia negocjacji. Różnice zdań ze strony europejskiej dotyczą ochrony inwestorów, handlu surowcami energetycznymi, oznaczeń geograficznych czy otwarcia rynku zamówień publicznych. Ze strony USA zastrzeżenia dotyczą zniesienia ceł, szczególnie w sektorze rolno-spożywczym. Podobnego zdania są unijni ministrowie podczas nieformalnego spotkania w Bratysławie. Jak wiadomo negocjacje TTIP rozpoczęły się w 2013 r. Zamiarem obu stron było zakończenie negocjacji przed 20 stycznia 2017 r., kiedy Barack Obama opuści Biały Dom.
  • Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju zaktualizowała swoje poprzednie prognozy dot. globalnego wzrostu gospodarczego korygując w dół poprzednie liczby. Obecnie OECD przewiduje wzrost globalnego PKB na poziomie 2,9 proc. w tym roku, a 3,2 proc. w przyszłym.
  • W lipcu 2016 r. odbyła się 14. runda negocjacyjna TTIP i nie udało się wypracować skonsolidowanego tekstu umowy. Ostatnio polski rząd opowiedział się za przyjęciem umowy o wolnym handlu z Kanadą (CETA) z zastrzeżeniem, że „zapewnimy sobie minimalny wpływ na orzecznictwo rozstrzygania sporów inwestycyjnych”.
  • Amerykańska Rezerwa Federalna w trakcie ostatniego posiedzenia zdecydowała o pozostawieniu bez zmian stóp procentowych. W końcowym komunikacie Fed stwierdził, że „wzmocnieniu uległy czynniki przemawiające za podwyżką stóp oraz wskazał, że rynek pracy uległ dalszemu wzmocnieniu”.
  • Bank Japonii utrzymał główną stopę procentową na poziomie -0,1 proc. i zadeklarował, że „będzie zwiększać bazę monetarną, dopóki inflacja nie ustabilizuje się powyżej 2 proc.”. Bank poinformował o kontynuowaniu QQE (luzowanie ilościowe i jakościowe) z "kontrolą krzywej rentowności".
  • Wg FAO w sierpniu 2016 r., po lipcowym spadku, indeks cen żywności FAO zyskał 1,9 proc., wzrastając do 165,6 punktów. Podrożały głównie artykuły mleczarskie, oleje i cukier. Licząc r/r ceny żywności były wyższe o 6,9 proc.
  • W Indiach żyje 860 mln ludzi w wieku produkcyjnym. W okresie od 2008 roku PKB tego kraju wzrósł o 63,8 proc., jednak realne płace w tym kraju wzrosły tylko o 0,2 proc.
  • Kolejny wyciek aferalnych informacji Panama Papers dot. korzystania z raju podatkowego. Okazało się, że z firmami zarejestrowanymi na Bahamach powiązana jest m.in. była komisarz UE Neelie Kroes. Wśród tych informacji pojawiło się też nazwisko Pawła Brzezickiego, obecnego wiceministra w resorcie gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
  • Kolejny rekord. Hakerzy wykradli informacje dot. 500 milionów kont użytkowników Yahoo.
  • Z raportu Euler Hermes wynika, że wzrost globalnej produkcji samochodów wyniesie ok. 2 proc. w tym roku, ale w 2017 r. wyhamuje do 1 proc. Tegoroczny wzrost w Europie wyniesie 5,5 proc., jednak w przyszłym roku możliwa jest stagnacja.
  • Dwie państwowe chińskie firmy z branży stalowej ogłosiły plany fuzji (w wyniku firma Baosteel przejmie swojego mniejszego konkurenta Wuhan Iron and Steel). W wyniku powstanie drugi na świecie producent stali (po ArcelorMittal). Nowa firma - China Baowu Iron and Steel Group - według danych z 2015 roku - będzie produkować 60 mln ton stali rocznie.
  • Francja rozwija współpracę wojskowa z Indiami. Ostatnio koncern Dassault podpisał umowę na sprzedaż 36 myśliwców Rafale (wartość kontraktu oceniana jest na ok. 8 mld euro. Równocześnie poinformowano, że Airbus 17 maszyn typów A320 i A330 do Iranu.
  • Założyciel Facebooka Mark Zuckerberg i jego żona Priscilla Chan w ciągu dekady zamierzają przeznaczyć 3 mld USD na badania medyczne. Dystrybucją tych sum zajmie się utworzona przez nich w końcu 2015 roku charytatywna fundacja Chan Zuckerberg Initiative.
  • Miliarder inwestor George Soros poinformował, że zainwestuje 500 mln USD w pomoc dla imigrantów i uchodźców.
  • Brazylijski koncern paliwowy Petrobras sprzedaje Kanadyjczykom za 5,19 mld dolarów 90 proc. aktywów firmy Nova Transportadora do Sudeste (NTS). Firma ta zarządza liczącymi 2 700 km gazociągami należącymi do tego państwowego koncernu naftowego. To konsekwencje kryzysu na rynkach paliwowych i niskich cen ropy. Jest on także jednym z głównych uczestników wielkiego skandalu korupcyjnego. Nowy plan oszczędnościowy koncernu przewiduje zredukowanie inwestycji i dodatkową wyprzedaż aktywów w latach 2017-2018 na kwotę 19,5 miliarda dolarów oraz zredukowanie kosztów osobowych.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

Fed nie zmienia stóp czym poprawia nastroje na rynkach. Dolar słabszy, złoty mocniejszy i taka tendencja będzie dziś kontynuowana. EUR/PLN na drodze do spadków w rejon ostatnich minimów. USD/PLN wkrótce ponownie poniżej 3,80.

Na zakończonym wczoraj posiedzeniu amerykańska Rezerwa Federalna pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie 0,25-0,5 proc. Troje przedstawicieli Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) – najwięcej od grudnia 2014 r. – nie zgodziło się z tą decyzją. Postulowali ich podniesienie o 25 pkt bazowych. Za podwyżką zagłosowali E. George, szefowa Fed z Kansas (po raz drugi z rzędu), L. Mester z Cleveland oraz E. Rosengren z Bostonu. Widać zatem rosnącą presję na zacieśnienie polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych.

Z projekcji wysokości stóp procentowych poszczególnych przedstawicieli FOMC wynika, że wzrosną one przed końcem roku do 0,5-0,75 proc. Komitet obniżył dominantę oczekiwanej wysokości stóp w 2017 r. do 1,125 proc., tj. dwóch (poza grudniową) podwyżek o 25 pkt (z trzech w czerwcu). Do końca 2018 r. oprocentowanie nie wzrośnie powyżej 2 proc., a w długim okresie ponad 3 proc. W prognozach makroekonomicznych zwraca uwagę obniżenie dynamiki PKB w 2016 r. do 1,8 proc., wzrost do 2 proc. w latach 2017-2018 i spadek do 1,8 proc. rok później i w długim okresie. Inflacja (mierzona wskaźnikiem wydatków na konsumpcję PCE) nie wróci do celu 2 proc. przed 2018 r.

Fed stwierdza w komunikacie, że warunki do wzrostu oprocentowania umocniły się w ostatnim czasie, jednak, póki co, chce uzyskać więcej dowodów na dalszy postęp w osiąganiu statutowych celów. Ryzyka dla wzrostu gospodarczego są zbilansowane. Rynek pracy i konsumpcja umocniły się od ostatniego posiedzenia, lecz inwestycje pozostają słabe. Na konferencji prasowej J. Yellen podkreśliła, że decyzja nie jest wyrazem braku zaufania do gospodarki, a jedynie przekonaniem, że ponieważ polityka pieniężna jest obecnie umiarkowanie akomodacyjna, nie ma bezpośredniego zagrożenia, że Fed nie będzie miał możliwości odpowiednio wczesnego zareagowania na ewentualny szybszy wzrost inflacji.

Reakcja rynku na decyzję, komunikat i konferencję prasową J. Yellen była pozytywna, choć wyważona. Wzrosło implikowane prawdopodobieństwo podwyżki w grudniu (do 61 proc.). Taki jest też od dłuższego czasu nasz scenariusz bazowy. Sam ruch będzie jednak zależeć od ewolucji sytuacji rynkowej i w gospodarce w IV kw. A trzeba pamiętać, że jest to często sezonowo słaby okres, jeśli chodzi o nastawienie do ryzyka. W tym roku wzmocnione jeszcze niepewnością związaną z wyborami prezydenckim (spodziewamy się zwycięstwa D. Trumpa). Warto też pamiętać, że właściwa reakcja na to, czego dokonał (a raczej nie dokonał) Fed może być opóźniona. Należy zachować czujność. Wygląda jednak na to, że tak w kwestii polityki pieniężnej w Stanach Zjednoczonych, jak i na rynkach finansowych status quo. Muzyka może grać dalej, a popyta na aktywa obarczone większym ryzykiem utrzymywać na dotychczasowym, wysokim poziomie.

Damian Rosiński
Dom Maklerski AFS

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: