eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Jak zrobić dobrą prezentację

Jak zrobić dobrą prezentację

2006-04-06 14:20

Przeczytaj także: Sztuka prezentacji, czyli jak dotrzeć do odbiorcy?


Wyuczona umiejętność
Jako mówca możesz za pomocą całkiem prostych metod zapamiętać wszystko to, co masz do powiedzenia i sprawić, by twoi słuchacze także zapamiętywali treści, które przekazujesz. Dar przemawiania to tak naprawdę nie żaden dar, tylko wyuczona umiejętność. Większość dobrych mówców posiadło swoje umiejętności wskutek sumiennego treningu, wyuczenia i świadomości tego, co jest wymagane w technikach prezentacji.

Oczywiście są wśród nich tacy, którzy mają wrodzoną zdolność wyrażania się na forum. Lecz aby stać się naprawdę dobrym mówcą, potrzeba wielu ćwiczeń. Jest taka historia, która bardzo dobrze pokazuje, że nawet najwięksi mówcy miewali problemy z wygłoszeniem przemowy. Młody polityk miał wygłosić swoją pierwszą mowę w brytyjskim parlamencie. Przed wykonaniem tego zadania był bardzo zdenerwowany. Jego ojciec był jednym ze słynniejszych członków w historii parlamentu. Młody polityk wiedział też, że wielu słuchaczy było doświadczonymi politykami, a większość z nich posiadało gruntowne wykształcenie. On sam nie ukończył żadnego uniwersytetu. Jeden z londyńskich logopedów zdecydowanie odradził mu wszelkie publiczne wystąpienia z uwagi na silną wadę wymowy - seplenienie i jąkanie się. Wystąpienie okazało się totalnym fiaskiem, a mówca zemdlał.

Jak sądzisz, o kim mowa? To opowieść o nikim innym, jak o Winstonie Churchillu - człowieku, który potem swoimi wystąpieniami porywał miliony ludzi do przeprowadzania historycznych przemian.
Za większością ludzi, o których myśli się, że są obdarzeni darem przemawiania, kryje się długie doświadczenie i wieloletni trening. Tak jak nikt nie rodzi się dobrym mówcą, nie ma też urodzonych złych mówców. Właściwa technika przychodzi wraz z treningiem i świadomością tego, jak zachować się przed publiką.

Trening
Bycie dobrym mówcą i człowiekiem umiejącym się zaprezentować nie różni się od bycia dobrym w jakiejś innej dziedzinie. Jeśli chcesz być dobrym graczem w golfa, maratończykiem, szachistą, tenisistą czy kierowcą rajdowym, musisz zacisnąć zęby i ćwiczyć. To samo dotyczy technik prezentacji. Nie osiągniesz sukcesu, jeśli nie będziesz trenował.

Niestety, nie wszyscy rozumieją tę prawidłowość. Części osób, które denerwują się i nie radzą sobie z przemawianiem do większej ilości ludzi, wydaje się, że nigdy nie uda im się tego zmienić. Jeśli jednak dzięki treningowi możesz stać się lepszym graczem w golfa czy biegaczem, dlaczego poprzez trening nie miałbyś się stać lepszym mówcą? Wykorzystuj więc każdą okazję, by mówić. Pamiętaj, by ćwiczyć w codziennych sytuacjach, gdy rozmawiasz z członkami rodziny, współpracownikami czy przyjaciółmi - w cztery oczy albo przez telefon. Gdy tylko nadarzy się okazja, zorganizuj wystąpienie, wygłoś mowę, wykład, referat lub poprowadź dyskusję. Nie odmawiaj bez powodu. Nie chowaj się. To jedyny sposób, by nabrać wprawy.

Afirmacja
Jest jeden czynnik, który sprawi, że twoje dążenie do podwyższenia pewności siebie i opanowania sztuki wyrażania się w przekonujący sposób, zostanie zwieńczone sukcesem. To twoja silna wola i chęć odniesienia sukcesu. Musisz od samego początku nastawić się na to, że ci się uda. Jeśli stworzysz sobie obraz siebie jako dobrego mówcy, będzie ci znacznie łatwiej odnieść sukces. Takie kreowanie wewnętrznej wizji celu, do którego się dąży, to inaczej afirmacja.

Co zrobił Juliusz Cezar, by zapewnić sobie zwycięstwo swoich wojsk w czasie, gdy przeprawiał się przez Kanał La Manche z Galii i wysadził swoje legiony na ląd w miejscu dzisiejszej Anglii? Otóż zrobił coś bardzo inteligentnego:

Rozmieścił wojska na skałach w Dover. Gdy żołnierze z wysokości 200 metrów spoglądali w dół, widzieli, jak wszystkie okręty, którymi przypłynęli, pochłania ogień. Znajdowali się w obcym, wrogim im kraju, ostatnia nić łącząca ich z kontynentem została przerwana, droga odwrotu spalona. Była tylko jedna rzecz, którą mogli zrobić: Podążać naprzód i zdobywać. I to właśnie uczynili. Właśnie tak powinieneś zadziałać. Nastaw się, że wszystkie twoje zamiary się powiodą, a tak się stanie.

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

Open source i bezpieczeństwo

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: