eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Pracodawcy vs. pracownicy? Komu sprzyja rynek pracy?

Pracodawcy vs. pracownicy? Komu sprzyja rynek pracy?

2016-09-16 12:20

Pracodawcy vs. pracownicy? Komu sprzyja rynek pracy?

Gdzie jesteś, kandydacie? © barameefotolia - Fotolia.com

Jesień nie przyniosła ochłodzenia na rynku pracy. Sprawy ciągle mają się dobrze, chociaż nie można nie zauważyć, że zachodzące zmiany inaczej wyglądają z punktu widzenia pracowników, a inaczej widzą je zatrudniający. Tych pierwszych obecna sytuacja głównie cieszy, drudzy mają ambaras - z jednej strony chcą zatrudniać nowych pracowników, z drugiej - nie bardzo mają kogo.

Przeczytaj także: Rynek pracy 2022: jakie obawy i nadzieje u pracodawców i pracowników?

Jest dobrze


Dobitnym potwierdzeniem dobrej sytuacji na rynku pracy są statystyki Głównego Urzędu Statystycznego, które potwierdzają, że obecny poziom bezrobocia (w lipcu 8,6 proc.) to wynik nienotowany od 1990 r., czyli od ponad ćwierćwiecza. GUS podkreśla jednak, że tych danych nie jesteśmy w stanie zestawić 1:1. Dlaczego? Chociażby ze względu na zmianę definicji osoby bezrobotnej, czy też różnice w przepisach, które raz zachęcały, a raz zniechęcały do rejestrowania się w urzędach. A co o sytuacji w Polsce mówi Eurostat? Z jego danych wygląda, że sytuacja nad Wisłą jest jeszcze lepsza - w czerwcu bieżącego roku tzw. zharmonizowana stopa bezrobocia (uwzględniająca szarą strefę gospodarki) sięgnęła u nas 6,2 proc., a więc wypadła znacznie lepiej niż przeciętna wartość unijna (8,6 proc.). W świetle tych doniesień mamy więcej powodów do zadowolenia niż Włochy, Francja, Belgia czy Finlandia.

W najbliższych miesiącach istnieją spore szanse, że bezrobocie ulegnie dalszemu obniżeniu.
Jeszcze nie tak dawno koniec wakacji oznaczał, że stopa bezrobocia rosła, gdyż kończyły się letnie prace sezonowe, a na horyzoncie brakowało alternatywy. Teraz już tak nie jest – mówi Marek Jurkiewicz, dyrektor serwisu InfoPraca.pl.
Nie brakuje alternatywy, pracodawcy są gotowi zatrudniać, tylko w wielu przypadkach nie mają kogo, bo pracowników brakuje.

fot. barameefotolia - Fotolia.com

Gdzie jesteś, kandydacie?

Poprawiająca się koniunktura gospodarcza i towarzyszące jej wzmożone działania pracodawców są na rękę kandydatom, którzy stają się coraz bardziej wymagający, szczególnie Ci, na których istnieje największy popyt.


Gdzie jesteś, kandydacie


Poprawiająca się koniunktura gospodarcza i towarzyszące jej wzmożone działania pracodawców są na rękę kandydatom, którzy stają się coraz bardziej wymagający, szczególnie Ci, na których istnieje największy popyt. A ta grupa systematycznie się poszerza. To jednak nie jest największe wyzwanie stojące przed pracodawcami. Za takie można uznać brak pracowników na rynku.
Ich niedobór sprawia, że pracodawcy inwestują w działania employer brandingowe, szukają niestandardowych form rekrutacji przy wsparciu internetowych giełd pracy i agencji pracy – mówi Marek Jurkiewicz.

Pracodawcy poszukują


Pracodawcy rozbudowują system zachęt, na który składają się i wyższa pensja, i premie, i dodatkowe korzyści, choć jeszcze nie wszędzie i nie dla każdego. To raczej domena dużych miast i pracowników obdarzonych poszukiwanymi (rzadkimi) umiejętnościami: programistów, deweloperów oprogramowania, analityków danych. To zawody poszukiwane nie tylko przez pracodawców z branży IT, ale także spoza tego sektora. Ta tendencja wydaje się być długoterminowa, a jej prawdziwość potwierdza chociażby jeden z najnowszych raportów Komisji Europejskiej – New Skills Agenda for Europe. Podkreśla m.in. konieczność edukacji w zakresie nowych umiejętności cyfrowych, gdyż takie są oczekiwania (i presja) pracodawców. Trzeba przyznać, że w Polsce powstaje coraz więcej placówek wyspecjalizowanych w kształceniu programistów.

Przydatne linki:
Oferty pracy


Poza branżą IT poszukiwani są inżynierowie, specjaliści ds. promocji, logistyki, księgowi, menedżerowie.
Warto wspomnieć o rosnącym zainteresowaniu stażystami czy praktykantami – dodaje Marek Jurkiewicz.
Tu już nie chodzi o wykonywanie prostych prac, by kandydat miał co wpisać do CV. Pracodawcy, zdając sobie sprawę, że coraz trudniej przychodzi im znalezienie kandydata na miarę wymagań wpisanych w ogłoszeniu, kształcą go, by później mógł dołączyć do zespołu. Nie zapominają przy tym o zachętach mających go przekonać, by swoją przyszłość wiązał właśnie z nimi. Innymi słowy: bezpłatne staże i praktyki przeszły do lamusa.

Widać jednak coraz wyraźniej, że pracownicy mniej wykwalifikowani także mogą liczyć na więcej. W tej grupie są pracownicy produkcji, magazynierzy, mechanicy, sprzedawcy, budowlańcy, elektrycy, hydraulicy, spawacze czy murarze.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: