eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 36/2016

Europa: wydarzenia tygodnia 36/2016

2016-09-11 10:43

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 35/2016

  • Mimo narastającego oporu w sprawie ws. partnerstwa handlowo-inwestycyjnego (TTIP) Jean-Claude Juncker poinformował, że Unia Europejska będzie kontynuować negocjacje z USA , gdyż "mandat Komisji Europejskiej w tej kwestii pozostaje ważny"...
  • Według unijnego urzędu statystycznego Eurostat Produkt Krajowy Brutto w strefie euro w II kwartale 2016 r. wzrósł o 0,3 proc. kw/kw.
  • Według unijnego urzędu statystycznego Eurostat lipcowa sprzedaż detaliczna w strefie euro (wyrównana sezonowo) wzrosła o 1,1 proc. m/m.
  • W UE wzrasta liczba przeciwników umowy handlowej ze Stanami Zjednoczonymi (TTIP). Do tej grupy dołączyła ostatnio Belgia. Wątpliwości rządu przedstawił premier Belgii Charles Michel. Belgijskie związki zawodowe zaapelowały do rządu o zablokowanie negocjacji z Amerykanami.
  • W chińskim mieście Hangczou odbył się szczyt G20. To nieformalny klub skupiającego przywódców 19 największych gospodarek świata i Unii Europejskiej. W jego trakcie odbyły się też liczne spotkania dwustronne. Zwracam uwagę na spotkanie prezydenta Obamy i brytyjskiej premier Theresy May. Potwierdzili tradycyjną bliskość obu krajów. Zapowiedzieli dążenie do szybkiego wzmocnienia więzi handlowych. Obama stwierdził, że USA nie mają mocniejszego partnera niż Wlk. Brytania. Ro ważne spotkanie i ważne deklaracje w sytuacji Brexitu.
  • KE naciska na Wielką Brytanię, aby jak najszybciej złożyła wniosek ws. Brexitu. Bruksela wyznaczyła byłego premiera Belgii i lidera liberałów w Parlamencie Europejskim Guy Verhofstadta na negocjatora PE ds. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Brytyjska premier Theresa May wykluczyła zorganizowanie drugiego referendum ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej lub przedterminowych wyborów przed 2020 rokiem.
  • Federalny urząd statystyczny poinformował, że poszukujący azylu w Niemczech otrzymali w 2015 roku świadczenia socjalne o wartości 5,3 mld euro. Na koniec 2015 roku o świadczenia ubiegało się 975 tys., (wobec 363 tys. rok wcześniej).
  • Według Federalnego Urzędu Statystycznego niemiecki eksport w lipcu spadł o 2,6 proc. m/m (w czerwcu był wzrost o 0,2 proc. m/m). Według analiz przeprowadzonych przez monachijski instytut ekonomiczny Ifo nadwyżka w niemieckim bilansie obrotów bieżących osiągnie w tym roku rekordową wielkość 278 mld euro( będzie największa na świecie).
  • Według urzędu statystycznego Insee. Lipcowa produkcja przemysłowa spadła o 0,6 proc. m/m (miesiąc wcześniej spadła o 0,7 proc. m/m).
  • W 2015 roku przychody 500 największych firm w Europie Środkowej wzrosły średnio o 3,5 proc. (w 2014 roku wzrost wyniósł o 0,3 proc.). Największy wpływ na taki wynik miała branża motoryzacyjna.
  • Według Komisji Europejskiej w ciągu ostatnich 15 lat w Grecji podatnicy nie wywiązali się z zobowiązań podatkowych wobec państwa w wysokości ok. 90 mld euro. Ta kwota stanowi ok. 30 proc. greckiego zadłużenia. W 2015 roku było to ok. 5 mld euro.
  • W II kw. 2016 r. PKB Szwajcarii wzrósł o 0,6 proc. kw/kw. To najwyższe tempo rozwoju szwajcarskiej gospodarki od 2014 roku.
  • Wg Federalnego Urzędu Statystycznego w lipcu eksport Niemiec nieoczekiwanie spadł o 2,6 proc. m/m (po wzroście miesiąc wcześniej o 0,2 proc.).
  • MFW przyznał Bośni i Hercegowinie pożyczkę celową w wysokości 553,3 mln euro na okres 3 lat. Będą one przeznaczone na wdrażanie reform strukturalnych związanych z akcesją do UE.
  • Rosyjski koncern Gazprom oficjalnie otrzymał (kanałami rządowymi) wstępne zezwolenie władz tureckich na realizację projektu gazociągu Turecki Potok (Turkish Stream). Turcja oferuje możliwość dostarczania gazu przez planowany gazociąg Turecki Potok (Turkish Stream) do granicy turecko-greckiej.
  • Rodzina Agnelli przenosi swoją firmę inwestycyjną Exor (wartą 10 mld USD) z Włoch do Holandii. Exor posiada udziały w globalnych koncernach takich jak Fiat Chrysler, Ferrari oraz The Economist Group.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

Motoryzacja: Nowości z francuskiego Renault. DEZIR BĘDZIE MIAŁ NASTĘPCĘ. Będzie to równie rewolucyjny projekt.

Z Francji do Polski przyjechał jeden z najpiękniejszych samochodów koncepcyjnych na świecie, Renault DeZir. Jest to sportowe coupe napędzane silnikiem elektrycznym. Charakteryzuje go zmysłowa linia i intensywny czerwony kolor. We wnętrzu dominuje biel z akcentami w mocnym czerwonym kolorze, takim samym jak kolor nadwozia. Samochód można zobaczyć na trwającym festiwalu Wawa Design Festiwal. A już niedługo w Paryżu będzie pokazany nowy concept-car.

- To co jest istotne i coraz bardziej będzie obecne w samochodach to napęd elektryczny. DeZir jest samochodem elektrycznym. Za tylnymi siedzeniami jest pionowo umieszczona bateria i silnik elektryczny, taki sam jak używany w naszych samochodach. Jego moc jest powiększona do 150 KM. Masa auta jest bardzo mała, wynosi 830 kg i to pozwala na uzyskanie przyśpieszenia od 0 do 100 km/h w 5 sekund – mówi newsrm.tv Janusz Chodyła, attache prasowy Renault Polska i dodaje. – Na salonie paryskim w tym roku będzie pokazany nowy concept-car. Według zapewnień projektanta będzie to równie rewolucyjny projekt.

Spektakularny concept-car Renault DeZir zapoczątkował zmianę strategii designu w firmy. Auto było także inspiracją dla Renault Clio. W DeZir zastosowano szlachetne materiały, m.in. białą skórę na fotelach, desce rozdzielczej i podłodze oraz czerwoną lakę na konsoli i akcesoriach. Siedzenia mają kształt bezpiecznego kokonu i pokryte są białą skórą, inaczej wykończoną po stronie kierowcy i pasażera.

Samochód można zobaczyć na festiwalu Wawa Design Festiwal, który potrwa 11 września. Odwiedzający wystawę mogą również zobaczyć różne etapy projektowania samochodu – szkice, model z gliny, oraz produkty finalne.

Janusz Chodyła, attache prasowy Renault Polska

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: