eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 35/2016

Europa: wydarzenia tygodnia 35/2016

2016-09-04 19:00

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 34/2016

  • Sprawdzają się "czarne" obawy związane z decyzją Brytyjczyków o opuszczeniu Unii Europejskiej. Nie tylko brytyjski rząd, ale także brytyjskie organizacje biznesu i banki zgodnie oceniają, że ich gospodarka jest w dobrym stanie. Analitycy zwracają uwagę na malejące bezrobocie, rosnące zarobki i inwestycje i utrzymujący się na wysokim poziomie optymizm obywateli.
  • W drugiej połowie roku przewodnictwo w Unii Europejskiej jest w rękach Słowacji. Zaskakującym elementem w programie działania Bratysławy na unijnym forum jest postawienie wniosku dot. zniesienia sankcji wobec Rosji. Sprzeciwia się temu kanclerz Niemiec Angela Merkel. Jej zdaniem nie ma obecnie warunków do złagodzenia restrykcji. Stanowisko sprzyjające słowackiej propozycji rozważenia tego problemu wyrażają Węgrzy, Czesi, Włosi, Hiszpanie i Portugalczycy.
  • Z analiz wynika, że ludzie w wieku 15-29 lat stanowią 17 proc. mieszkańców Unii Europejskiej. W sumie jest to ok. 90 mln osób. Niepokojące jest jednak to, że aż 17,3 proc. ani nie pracuje, ani nie uczy się i pozostaje na utrzymaniu swoich rodziców. Najgorsza sytuacja w tym zakresie jest we Włoszech i w Grecji. Warto dodać, że ten wskaźnik w Polsce mieści się na poziomie unijnej średniej.
  • Komisja Europejska w imieniu unijnych rządów prowadzi negocjacje ws. umowy o partnerstwie handlowo-inwestycyjnym z USA (TTIP). Mimo zgłaszanych zastrzeżeń uważa ona, że w trakcie ostatniego szczytu przywódcy "odnowili" jej mandat do prowadzenia rozmów ze Stanami Zjednoczonymi. Bruksela ocenia, że są szanse sfinalizowania porozumienia przed końcem bieżącego roku.
  • Według Eurostat-u stopa bezrobocia w UE jest na poziomie 8,6 proc., najniższą stopę bezrobocia ma w UE ma Malta (3,9 proc.), najwyższą Hiszpania (19,6 proc.) oraz Grecja (23,5 proc.). W krajach eurostrefy bezrobocie jest wyższe, bo wynosi 10,1 proc. Wg Europejskiego Urzędu Statystycznego 6,1 proc. osób w wieku produkcyjnym w Polsce jest bez pracy.
  • Według włoskiego urzędu statystycznego Istat włoska gospodarka w drugim kwartale pozostaje nadal w stagnacji. Jeśli sytuacja nie ulegnie pozytywnej zmianie (a tym bardziej, gdyby pogorszyła się) należy liczyć się ze zmianami politycznymi. Jest to tym bardziej prawdopodobne, bo premier Matteo Renzi prowadzi kampanię w związku z referendum na temat reformy konstytucyjnej. Zapowiedział, że jeśli reforma nie przejdzie, poda się do dymisji i Włochy czekają nowe wybory. Podobna sytuacja gospodarcza ma miejsce we Francji, która w II kwartale także zanotowała słaby wzrost gospodarczy.
  • Niemiecki przemysł korzysta z niedawno wprowadzonej klauzuli dot. wymiany handlowej Ukrainy z Unią Europejską. W pierwszej połowie roku niemiecki eksport na Ukrainę wzrósł aż o 31 proc. r/r.
  • Jakim skutkiem zakończy się projekt TTIP. Zdaniem wicekanclerza Niemiec Sigmara Gabriela negocjacje dotyczące umowy o partnerstwie handlowo-inwestycyjnym (TTIP) między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską faktycznie zakończyły się już fiaskiem. Taki punkt widzenia zaprezentował w wywiadzie dla telewizji publicznej ZDF.
  • Szef rządu austriackiego Christian Kern zgłosił szereg poważnych zastrzeżeń do umowy o wolnym handlu wynegocjowanej między UE a Kanadą (Comprehensive Economic and Trade Agreement-CETA). Zdecydowanie stwierdził, że "Wiedeń nie dopuszcza jej podpisania bez szczegółowej analizy poszczególnych zapisów". Źle to rokuje w sprawie podobnej umowy ze Stanami Zjednoczonymi (TTIP). Wymienił swoje zastrzeżenia m.in. do rozwiązań w sprawie prywatyzacji usług komunalnych, zachowania standardów ochrony środowiska i ochrony inwestorów. Jak wiadomo Komisja Europejska zaproponowała państwom członkowskim, by podpisały tę umowę, a potem przegłosuje ją Parlament Europejski. Umowa ma wprowadzić zniesienie praktycznie wszystkich ceł, likwidację barier pozataryfowych oraz liberalizację handlu usługami.
  • Handel w niedzielę wzbudza dyskusje. W Polsce wniosek o wolne handlowe niedziele i święta złożyła Solidarność do Sejmu. A jak to jest w innych krajach unijnych? W Portugalii gminy są uprawnione do ustalania reguł handlowych (dni z zakazem handlu lub godzin otwarcia). Węgrzy po roku obowiązywania zakazu handlu w niedzielę i święta powrócili do poprzednich reguł. Francja w ubiegłym roku ustawowo zliberalizowała pracę placówek handlowych w niedziele i święta.
  • Komisja Europejska poinformowała, że jej zdaniem Apple otrzymał od Irlandii bezprawną pomoc publiczną (poprzez umowę z rządem o wysokości podatków) i amerykański koncern będzie to kosztowało... 13 mld euro. Na stanowisko Brukseli w tej sprawie nie wpłynęła argumentacja Irlandii, że umowy podatkowe z koncernami, maja na celu ochronę miejsc pracy. Irlandia razem z Apple zamierza odwołać od decyzji Brukseli. Oznacza to, że będziemy światkami wieloletniej batalii prawnej. W odpowiedzi USA zarzuciły Brukseli... sięganie po należne im podatki...
  • Ukraina i Chiny zacieśniają współpracę w dziedzinie transportu lotniczego. Ukraiński koncern Antonow i chińska firma Aerospace Industry Corporation (AICC) rozpoczną produkcję samolotów transportowych AN-225 Mrija. To próba kontynuacji linii produktowej rozpoczętej przez największy samolot transportowy na świecie – AN-225, który jest eksploatowany od 1988 r. AN-225 Mrija może przewieźć ładunki o masie 250 ton. Uzgodniono też, że w Chinach będzie produkowany seryjnie AN-225 na licencji firmy Antonow.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

MOTORYZACJA : LUKSUS NA WYMIAR WG BMW – NAJWYŻSZA JAKOŚĆ JUŻ W SALONACH INCHCAPE

W Polsce przybywa ludzi zamożnych, a w 2016 roku ich liczba przekroczy milion (majątek powyżej 1 mln zł). Co więcej, w tym roku wydadzą oni na dobra i usługi luksusowe 14,3 mld złotych, czyli o 13% więcej niż w roku ubiegłym. Najczęściej kupowaną grupą produktów luksusowych są samochody (niemal 7 mld zł) – tak oceniają rynek specjaliści firmy KPMG.

Aby sprostać rosnącym oczekiwaniom klientów firmy motoryzacyjne co roku wprowadzają nowe, bardziej zaawansowane technologie, marki oraz modele pojazdów. W trend ten wpisuje się nowa strategia Inchcape Motor Polska, który otworzył dedykowaną część salonu w warszawie BMW Individual - pozwalającego na przygotowanie samochodu według własnego projektu.

- BMW Indvidual to miejsce, w którym polski klient ma możliwość zaprojektowania wnętrza pojazdu, koloru nadwozia oraz doboru wszelkich dodatków wedle własnych upodobań i gustu – mówi Marcin Słomkowski, prezes Inchcape Motor Polska.

Manufaktura BMW Individual ma w swojej ofercie ekskluzywne, pojedyncze egzemplarze. Projektuje również edycje i modele specjalne na poszczególne rynki – najbardziej znamienite przykłady to kooperacja ze słynną manufakturą zegarmistrzowską Girard Perregaux, znanym na całym świecie producentem fortepianów Steinway & Sons czy renomowaną manufakturą srebra ROBBE & BERKING.

- Oferta BMW Individual to wysokiej klasy luksus. Mocne silniki i dużo elektroniki, gdzie wiele funkcji obsługuje się tu tabletem lub gestami dłoni. To produkt dla koneserów – dodaje prezes Inchcape Motor Polska.

W ofercie BMW Individual polski klient znajdzie również ofertę produktów wyposażenia idealnie dobrane do danej serii samochodów BMW, m.in. najmocniejsze silniki, ekskluzywne lakiery, wysokiej jakości tapicerkę skórzaną, wyjątkowe listwy wewnętrzne oraz inne elementy wyposażenia. Przykładem mogą być specjalne edycje nowego BMW 750Li xDrive: limitowaną do sześciu egzemplarzy edycja „Solitaire” oraz „Master Class”.

Luksus i elegancja wydań specjalnych BMW Individual to również zasługa ekskluzywnej pełnej tapicerki BMW Individual ze skóry Merino o delikatnej fakturze w kolorze truflowym oraz utrzymanej w tej samej barwie podsufitki z alcantary. Luksusowy charakter BMW mogą uzupełnić dywaniki ze strzyżonej skóry jagnięcej w kolorze truflowym, obite skórą w pasującym kolorze pojemniki na chusteczki higieniczne w obu drzwiach tylnych oraz miękkie, obite alcantarą, również w kolorze truflowym, poduszki z wyszytym napisem „Solitaire” lub „Master Class”.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: