eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Mikrofirmy zatrudniają na potęgę?

Mikrofirmy zatrudniają na potęgę?

2016-09-04 00:30

Mikrofirmy zatrudniają na potęgę?

Mikrofirmy zatrudniają na potęgę © contrastwerkstatt - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Aż 80 tysięcy pracowników przybyło w mikrofirmach w II kwartale tego roku – wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W rezultacie liczba pracujących w firmach będących jednoosobowymi działalnościami gospodarczymi sięgnęła rekordowego poziomu 3,37 mln.

Przeczytaj także: Mikrofirmy zatrudniają już 3,3 mln osób

Na koniec II kwartału 2016 roku było nieco ponad 2,4 mln płatników składek zdrowotnych – wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Z tej grupy ponad 2,107 mln to płatnicy będący osobami fizycznymi, czyli – praktycznie w 100 proc. – indywidualni przedsiębiorcy. Tu warto dodać, że ponieważ składkę zdrowotną płaci się od każdego biznesu, więc tak naprawdę mamy w Polsce obecnie ponad 2, 107 tys. aktywnych jednoosobowych firm.

Wyraźny wzrost w II kwartale


W II kwartale 2016 r. ZUS odnotował wyraźny wzrost liczby jednoosobowych firm. Na koniec I kwartału było ich bowiem 2,07 mln. W trzy miesiące przybyło więc ponad 35 tys. przedsiębiorców indywidualnych.

Tu warto zwrócić uwagę, że II kwartał od dawna jest najlepszy pod względem przyrostu liczby przedsiębiorców, opłacających składkę zdrowotną. Na przykład w II kwartale 2015 r. ten przyrost wyniósł ponad 37 tys., a w analogicznym okresie dwa lata temu – aż 40 tys. Jednakże w tamtych okresach widoczny był duży optymizm wśród właścicieli jednoosobowych firm, tymczasem od początku tego roku można zauważyć wyraźne ochłodzenie nastrojów. Dane o II kwartale mogą oznaczać, że sytuacja wśród prowadzących jednoosobowe firmy zaczęła się poprawiać.

80 tys. nowych miejsc pracy


Skutkiem wzrostu liczby jednoosobowych działalności jest także zwiększone zatrudnienie w tych przedsiębiorstwach. Na koniec I kwartału 2016 r. pracowało w nich ok. 3,29 mln osób, a po trzech miesiącach już 3,37 mln. A więc mamy do czynienia ze wzrostem o 80 tys. osób.

Choć 80 tysięcy to sporo, to jednak w II kwartale 2015 r. liczba pracujących w jednoosobowych przedsiębiorstwach rosła szybciej. Wtedy bowiem przybyło w nich aż 150 tys. pracujących.

Fakt, że w ubiegłym roku mali przedsiębiorcy zatrudniali chętniej niż obecnie, może wynikać z widocznego w innych danych ochłodzenia nastrojów. Można uznać, że – inaczej niż rok wcześniej – prowadzący małe firmy nie chcieli ryzykować zatrudniania nowych osób.

Przydatne linki:
- Własna firma
- Niezbędnik firmowy


Ale równie dobrze spadek liczby nowo zatrudnionych może brać się z faktu, że rynek pracy jest coraz trudniejszy. Z jednej strony rekordowo niskie bezrobocie, z drugiej – program 500+, z którego powodu część pracowników rezygnuje z pracy – to wszystko mogło sprawić, że przedsiębiorcom indywidualnym nie udało się zatrudnić tyle osób, ile by chcieli.

Indywidualni nie muszą być mali


Kiedy myślimy o firmach będących jednoosobową działalnością gospodarczą, widzimy albo samozatrudnionych, albo maleńkie przedsiębiorstwo, zatrudniające 2-3 osoby. I rzeczywiście, większość jednoosobowych działalności to rzeczywiście jednoosobowe firmy. Wg GUS, ponad 530 tys. płatników składek płaci je wyłącznie ze siebie. Czyli – nie zatrudniają nikogo. Bardzo dużo – blisko 197 tys. – indywidualnych przedsiębiorców zatrudnia od 1 do 9 pracowników.

fot. mat. prasowe

Osoby fizyczne opłacające składki zdrowotne

W II kwartale 2016 r. ZUS odnotował wyraźny wzrost liczby jednoosobowych firm.


Ale reszta to już firmy spełniające definicję małych przedsiębiorstw (czyli zatrudniają od 10 do 50 osób) albo średnich (do 250 zatrudnionych). Są nawet reprezentanci dużych przedsiębiorstw – o więcej niż 250 pracowników – w liczbie 146.

fot. mat. prasowe

Szacunkowa liczba ubezpieczonych, za których osoby fizyczne opłacają składkę zdrowotną

Skutkiem wzrostu liczby jednoosobowych działalności jest także zwiększone zatrudnienie w tych przedsiębiorstwach.


W liczbie siła


Warto pamiętać, że indywidualni przedsiębiorcy wytwarzają około 1/3 polskiego PKB. Szacunkowa liczba osób pracujących w jednoosobowych działalnościach, wynosząca 3,37 mln osób, to 38 proc. wszystkich pracujących w gospodarce. Każda wzrost zatrudnienia w małych firmach ma duży wpływ na cały rynek pracy, a każdy spadek liczby pracujących w mikrofirmach skutkuje wyraźnym wzrostem bezrobocia.

Od początku 2013 r. liczba bezrobotnych spadła o ponad 930 tys. W tym czasie przedsiębiorcy indywidualni stworzyli ponad 400 tys. nowych miejsc pracy. To oznacza, że tak mocne ograniczenie liczby osób bez pracy to w 43% zasługa jednoosobowych firm. Gdyby mali przedsiębiorcy mieli lepsze warunki do działania, ten wynik byłby jeszcze lepszy.

fot. mat. prasowe

Jednoosobowe działalności w podziale pod względem liczby pracujących

Zdecydowana większość jednoosobowych działalności to jednoosobowe firmy.


Marek Siudaj,

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: